This isn't an official website of the European Union

Dan sjećanja na sve žrtve hemijskog rata: Izjava Visokog predstavnika/potpredsjednika Josepa Borrella

27.11.2024
Brussels, Belgium
EEAS Press Team

Niko, nigdje i nikada ne bi smio koristiti hemijsko oružje, pod bilo kakvim okolnostima.   Upotreba takvog oružja predstavlja kršenje međunarodnog prava i može predstavljati  ratni zločin i zločin protiv čovječnosti.

Na Dan sjećanja na sve žrtve hemijskog rata, Evropska unija odaje počast onima koji su nastradali i iskusili patnje usljed upotrebe hemijskog oružja.

Konvencija o hemijskom oružju je kroz provjereno provedeno uništenje deklarisanih zaliha, iskorijenila jednu čitavu kategoriju oružja za masovno uništavanje, čime je postala globalno najuspješniji sporazum o razoružanju.  Bez obzira na ostvareni napredak, ponovna upotreba hemijskog oružja je prijetnju međunarodnom miru i sigurnosti. I dalje svjedočimo užasnim posljedicama ovog podmuklog oružja.

Konvencija zabranjuje korištenje agenasa za suzbijanje nereda kao metodu ratovanja, no sve veći je broj prijavljenih slučajeva korištenja ovih agenasa od strane Ruske Federacije protiv ukrajinske vojske. Rusija nastavlja vršiti namjerne napade na civilna industrijska postrojenja, čime ukrajinsko stanovništvo potencijalno izlaže toksičnim hemikalijama.

Evropska unija podržava lokalne i međunarodne napore da odgovorne za upotrebu navedenog zabranjenog oružja u Siriji i šire, bez obzira na njihovu funkciju, izvede pred lice pravde.

Uspostavljeni globalni standard protiv primjene hemijskog oružja mora biti ojačan i proveden.  Odgovorni će biti izvedeni pred lice pravde.

 

Dodatne informacije

Uprkos ostvarenom napretku, i dalje svjedočimo užasnim posljedicama ovog podmuklog oružja. Hemijsko oružje je u Siriji odnijelo stotine žrtava, uključujući djecu.  Korišteno je i u Rusiji, Ujedinjenom Kraljevstvu, Maleziji i Iraku. 

Evropska unija snažno podržava Konvenciju o hemijskom oružju i njeno provedbeno tijelo, Organizaciju za zabranu hemijskog oružja (OPCW), kako politički tako i finansijski.  Evropska unija je, od 2004. godine, dobrovoljno osigurala 48,5 miliona eura doprinosa za podršku aktivnosti i operacija OPCW-a.

U sklopu svog režima restriktivnih mjera usmjerenih na borbu protiv širenja i upotrebe hemijskog oružja i njihovih prekursora, Evropska unija je nametnula restriktivne mjere protiv pojedinaca i pravnih subjekata u Rusiji povezanih s napadom u Salisburyju 2018. godine,  i s trovanjem Alexeja Navalnyja 2020. godine.  Što se tiče Sirije, Evropska unija je nametnula restriktivne mjere protiv pojedinaca i pravnih subjekata odgovornih za razvoj i upotrebu hemijskog oružja, posebno za napade  u Ghouti u avgustu 2013. godine, u Ltamenahu u martu 2017., te u Doumi 2018. godine.   Evropska unija također nastavlja sa svojim aktivnim učešćem u Partnerstvu protiv nekažnjivosti za  upotrebu hemijskog oružja.

 

Peter Stano
Lead Spokesperson for Foreign Affairs and Security Policy
+32 (0)460 75 45 53
Xavier Cifre Quatresols
Press Officer for Foreign Affairs and Security Policy
+32 (0)2 29 73582
+32 (0)460 75 51 56