Відносини з ЄС
Україна та ЄС
В основі партнерства ЄС і Україна лежать спільні цінності демократії, верховенства права, поваги до міжнародного права, прав людини. З часу здобуття Україною незалежності, ЄС підтримує свого стратегічного партнера, щоб допомогти забезпечити стабільне, процвітаюче та демократичне майбутнє для громадян країни. У червні 2022 року Україна отримала статус кандидата на вступ до ЄС.
Ми якнайрішучіше засуджуємо незаконну та невиправдану агресивну війну Росії проти України, непохитно підтримуємо незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України в межах її міжнародно визнаних кордонів. Ми підтримуватимемо Україну та український народ стільки, скільки буде потрібно.
УГОДА ПРО АСОЦІАЦІЮ І ПОГЛИБЛЕНА ТА ВСЕОХОПНА ЗОНА ВІЛЬНОЇ ТОРГІВЛІ
Правовою основою відносин між ЄС та Україною є Угода про асоціацію, включно з Поглибленою та Всеохопною Зоною Вільної Торгівлі (ПВЗВТ). Її метою є зміцнення політичної асоціації та економічної інтеграції України з ЄС. Вона зближує Україну та ЄС, сприяючи поглибленню політичних зв’язків, міцнішим економічним і торговельним зв’язкам і повазі до спільних цінностей, а також посиленню співпраці у сфері юстиції, свободи та безпеки з метою зміцнення верховенства права та поваги до прав людини і основоположних свобод. Угода остаточно набула чинності 1 вересня 2017 року.
Щороку ЄС звітує про стан виконання Угоди про асоціацію. Останній звіт (2021) доступний онлайн.
РОЗШИРЕННЯ ТА ПЕРСПЕКТИВА ЧЛЕНСТВА
28 лютого 2022 року Україна подала заявку на членство в ЄС. 17 червня Європейська Комісія оприлюднила свій висновок щодо заявки України, рекомендувавши Раді надати Україні перспективу членства в ЄС та статус кандидата, за умови, що буде зроблено певні кроки. 23 червня Європейська Рада ухвалила історичне рішення про надання Україні статусу країни-кандидата на членство в ЄС. Європейська Рада запропонувала доповісти про виконання умов, зазначених у висновках Комісії щодо відповідних заявок на членство, в рамках свого регулярного пакету щодо розширення восени 2023 року.
Детальніше про Висновок Європейської Комісії щодо заявки України на членство в ЄС див. у нашому інформаційному листі.
ПІДТРИМКА В УМОВАХ ЗАГАРБНИЦЬКОЇ ВІЙНИ РОСІЇ
ЄС надає широку фінансову, дипломатичну та військову підтримку Україні та її народу в умовах неспровокованої та невиправданої агресії Росії. Заходи ЄС передбачають екстрену макрофінансову допомогу, бюджетну підтримку, надання екстреної допомоги, гуманітарну допомогу, кризове врегулювання, прихисток людей, які рятуються від війни, забезпечення цивільного захисту, заходи з лібералізації торгівлі, підтримку в розслідуванні та судовому переслідуванні воєнних злочинів.
Як Команда Європа, ЄС та його країни-члени наразі мобілізували щонайменше 67 мільярдів євро для України та її народу. Включно з пакетом макрофінансової підтримки на 2023 рік (МФД+) на 18 мільярдів євро, щоб втримати українську державу на плаву. Окрім того, орієнтовний загальний обсяг військової підтримки ЄС для України, наданої в рамках Європейського фонду миру та безпосередньо країнами-членами, становить понад 12 мільярдів євро.
Таким чином, загальна підтримка України наближається до щонайменше 67 мільярдів євро. Для отримання більш детальної інформації, перейдіть за покликанням, аби завантажити наш інформаційний лист «Солідарність ЄС з Україною».
Понад те, у листопаді 2022 року ЄС запустив Місію ЄС з військової допомоги на підтримку України (EUMAM) для підготовки першої групи з 15 000 українських солдатів. Згодом цільову чисельність було збільшено ще на 15 000 до початкових 30 000 українських військових у 2023 році.
Також громадянам України, які шукають притулок в ЄС, запропонували захист відповідно до Директиви про тимчасовий захист щонайменше до березня 2024 року, причому близько 4 мільйонів зареєстровано для отримання тимчасового захисту.
12 травня 2022 року Комісія прийняла План дій щодо створення Шляхів солідарності для сприяння українському сільськогосподарському експорту та двосторонній торгівлі з ЄС. З початку війни це уможливило експорт близько 51 мільйона тонн товарів, включно з 25 мільйонами тонн зерна та інших продуктів харчування, принісши українським фермерам і підприємствам близько 22 мільярдів євро доходу.
Крім того, ЄС створив розгалужену мережу підтримки України в рамках Механізму цивільного захисту Союзу (UCPM). Через UCPM в Україну було доставлено понад 84 000 тонн натуральної допомоги, у тому числі понад 1600 генераторів електроенергії та понад 1400 трансформаторів. Також, понад 157 мільйонів євро було виділено для покриття нагальних потреб в енергетичному секторі через Фонд енергетичної підтримки України, створеного Енергетичним співтовариством, до якого ЄС робить внесок. Додатково, 1700 пацієнтів було евакуйовано для надання медичної допомоги в європейських країнах.
ЗУСИЛЛЯ З ВІДБУДОВИ, ЗАКРІПЛЕНІ У ПРОЦЕСІ ВСТУПУ
Стратегічний вибір, який Україна зробила щодо вступу до ЄС, повинен лежати в основі процесу відбудови. Відбудувати краще означає відбудовувати відповідно до стандартів і основних принципів ЄС на основі Європейського зеленого курсу та підтримки цифрової трансформації. Це також означає зосередження на соціально інклюзивній відбудові, яка допоможе українському суспільству зцілити травми війни. Політичне управління відбудовою буде покладено на Уряд України. ЄС також відіграватиме провідну роль в інклюзивній міжвідомчій Координаційній платформі донорів, погодженій між Україною, Групою Семи, міжнародними фінансовими організаціями та іншими ключовими партнерами, спираючись також на результати міжнародних конференцій у Лугано та Берліні з питань відновлення України.
ТОРГОВІ ВІДНОСИНИ
ЄС є найбільшим торговим партнером України, на частку якого припадає 39,5% її торгівлі у 2021 році. Україна є 15-м найбільшим торговим партнером ЄС, на яку припадає близько 1,2% загальної торгівлі ЄС. Загальний товарообіг між ЄС та Україною сягнув майже 52,4 мільярдів євро у 2021 році, майже подвоївшись з моменту набуття чинності ПВЗВТ у 2016 році.
Щоб підтримати Україну в торговельній сфері, з 4 червня 2022 року ЄС тимчасово призупинив усі мита та заходи торговельного захисту на імпорт з України до ЄС («автономні торговельні заходи», банкомати). Це означає, що всі українські товари можуть потрапити до ЄС «безкоштовно». Разом із Шляхами солідарності це допомогло утримати торгівлю між ЄС та Україною на майже довоєнному рівні, незважаючи на тенденцію швидкого падіння торгових потоків внаслідок війни. Частка ЄС в імпорті України зросла з 40% до 49%, а в експорті з 39% до 63% за перші десять місяців 2022 року порівняно з довоєнним періодом. ЄС є найважливішим торговим партнером України.
Переглянутий План пріоритетних дій (2023-2024), схвалений на саміті ЄС – Україна, стане дорожньою картою для прискорення та моніторингу повного впровадження ПВЗВТ, надалі надаючи Україні доступ до єдиного ринку. Він містить такі пріоритетні заходи, як робота над інтеграцією України в зону вільного роумінгу ЄС, що дасть відчутні переваги для громадян і бізнесу. Він також містить зобов’язання працювати над Угодою, яка дозволить торгувати товарами певних секторів між Україною та ЄС на тих самих умовах, що й між країнами-членами ЄС (ACAA).