ODNOSI SA EU
Evropska unija & Crna Gora
Crna Gora: razvijena, prosperitetna i buduća država članica Evropske unije. Dijelimo ove težnje građana Crne Gore. Kombinujući resurse Evropske unije, pomažemo institucijama na svim nivoima, poslovnoj zajednici, civilnom društvu i građanima da se ova evropska budućnost dogodi.
Politički odnosi
Pregovori za članstvo u Evropskoj uniji
Crna Gora je država kandidatkinja za članstvo u EU. Savjet je potvrdio njenu evropsku perspektivu u junu 2006, nakon što su države članice EU priznale nezavisnost države.
Crna Gora je 15. oktobra 2007. potpisala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) i Privremeni sporazum o trgovini i trgovinskim pitanjima. Ovaj posljednji je stupio na snagu 1. januara 2008, dok je SSP stupio na snagu 1. maja 2010. Činom potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, Crna Gora je formalno dogovorila udruživanje s Evropskom zajednicom i njenim državama članicama, prihvatajući tako odgovornost za svoju evropsku budućnost.
Kao nova država, Crna Gora je 2008. aplicirala za članstvo u EU. Komisija je 2010. dala povoljno mišljenje o aplikaciji Crne Gore, identifikujući 7 ključnih prioriteta kojima bi se trebalo pozabaviti kako bi pregovori započeli, a Savjet joj je odobrio status kandidata.
U decembru 2011, Savjet je pokrenuo proces pristupanja s ciljem otvaranja pregovora u junu 2012.
Pristupni pregovori sa Crnom Gorom započeli su 29. juna 2012. Nakon osam godina pristupnih pregovora, otvorena su sva 33 poglavlja, od kojih su 3 privremeno i zatvorena.
Ekonomski odnosi, trgovina i investicije
EU je najveći vanjski donator u Crnoj Gori
Od 2007. godine, Evropska unija je Crnoj Gori obezbijedila direktna bespovratna sredstva od oko 1,2 milijarde eura. Osim toga, Crna Gora je iskoristila širok spektar regionalnih programa za Zapadni Balkan.. Dugogodišnja novčana pomoć potrošena je na programe i projekte koji su unaprijedili razvoj i konkretne reforme, doprinoseći tako dobrobiti građana u mnogim oblastima.
Istorija partnerstva datira iz 2001, od Programa pomoći Zajednice za obnovu, razvoj i stabilizaciju (CARDS). Program CARDS je 2006. zamijenjen Instrumentom za pretpristupnu pomoć (IPA) koji je trajao do 2013. Nakon toga je uslijedila IPA II, koja će Crnoj Gori donijeti 270 miliona eura bespovratnih sredstava u periodu od 2014-2020. Program IPA II fokusira se na ključne oblasti koje bi trebalo da olakšaju pripremu Crne Gore za članstvo u Evropskoj uniji.
Podrška borbi protiv kovida-19
Solidarnost na djelu
Finansijska podrška EU pomaže u zaštiti zdravlja i spašavanju radnih mjesta na hiljade crnogorskih građana. Od izbijanja pandemije kovida-19, EU je osigurala preko 115 miliona eura bespovratnih sredstava i povoljnih zajmova. EU je donirala 100 respiratora i više od milion komada zaštitne zdravstvene opreme, dok će evropska sredstva biti iskorištena i za izgradnju dvije nove klinike i obnovu brojnih laboratorija u zemlji.
Između maja i avgusta 2021, u Crnu Goru je isporučeno preko 42.000 doza vakcina, kako bi se ubrzalo vakcinisanje zdravstvenih radnika i drugih ranjivih grupa. Ovo je došlo povrh vakcina koje je Crna Gora dobila kroz instrument Kovaks, u kom je EU među glavnim donatorima.
EU je takođe u potpunosti posvećena obnovi ekonomije. To je svrha Ekonomskog i investicionog plana za Zapadni Balkan, koji je usvojen 2020. Značajnim sredstvima u iznosu do 28 milijardi eura, ovaj plan može da učini Zapadni Balkan mnogo privlačnijim za investicije i donese konkretne promjene na bolje ljudima u regionu. Plan će ojačati infrastrukturu, otvoriti radna mjesta, povećati potencijal za rast lokalnih preduzeća, poboljšati život građana Crne Gore i doprinijeti stvaranju otpornije budućnosti.