This isn't an official website of the European Union

Kao potencijalni kandidat za pristupanje EU, a s obzirom na noviju istoriju Kosova, njegovi odnosi sa EU su složeni i višestrani. Na ovoj stranici ćete naći pregled svih različitih komponenti ovih odnosa.  

Politički odnosi

Evropska unija ima vodeću ulogu u međunarodnim naporima za izgradnju nove budućnosti Kosova od 1999. godine. Kosovo ima jasnu evropsku perspektivu kao deo šireg regiona Zapadnog Balkana. 

Kancelarija Evropske unije na Kosovu ima ključnu ulogu u sprovođenju agende EU na toj teritoriji, posebno u promociji evropskih normi. Kancelarija obezbeđuje stalni politički i tehnički dijalog između Kosova i institucija EU.  

EU je takođe aktivna na Kosovu preko svog specijalnog predstavnika (SPEU), koji nudi savete i podršku Vladi Kosova, koordinira prisustvo EU i promoviše ljudska prava i osnovne slobode. 

Pored toga, Misija vladavine prava Evropske unije na Kosovu (EULEX) Evropske bezbednosne i odbrambene politike (ESDP), pruža podršku relevantnim institucijama vladavine prava na Kosovu na njihovom putu ka povećanoj efikasnosti, održivosti, multietničnosti i odgovornosti, bez političkog mešanja i u potpunosti u skladu sa međunarodnim standardima ljudskih prava i najboljim evropskim praksama. 

EU je takođe prisutna preko ambasada i kancelarija za vezu zemalja članica. 

Proces stabilizacije i pridruživanja

Proces stabilizacije i pridruživanja (PSP) je evropski politički okvir za odnose između EU i zemalja Zapadnog Balkana, sve do njihovog konačnog pristupanja Uniji. Partnerstvo između EU i Zapadnog Balkana je u interesu svih strana, promovišući mir, stabilnost, slobodu, sigurnost i pravdu, prosperitet i kvalitet života. PSP promoviše stabilizaciju i prelazak na tržišnu ekonomiju, regionalnu saradnju i pripremu za pristupanje EU. 

EU je vodila redovne sastanke sa kosovskim vlastima kao deo dijaloga o procesu stabilizacije i pridruživanja (DPSP). Ovim se prati napredak u procesu proširenja EU (videti odeljak Ekonomski odnosi dole). Stupanjem na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) između EU i Kosova 1. aprila 2016. godine, okvir dijaloga se odvija pod okvirom SSP, u pododborima

EU i kosovske vlasti razgovaraju o širokom spektru političkih pitanja i dogovaraju se o daljim radnjama u zaključcima sa sastanaka. Plenarni sastanci održavaju se jednom godišnje. Pre svakog dijaloga o procesu stabilizacije i pridruživanja, EU razgovara o istim pitanjima sa lokalnim civilnim društvom. Godišnji izveštaji o zemljama procenjuju spremnost zemalja Zapadnog Balkana da se približe EU. 

Stalni dijalog između Komisije i OCD iz zemalja proširenja uspostavljen je 2008. godine.   

Kancelarija Evropske unije na Kosovu uključuje se u redovan dijalog sa organizacijama civilnog društva tokom procesa izrade izveštaja o napretku. Pre izrade Izveštaja o napretku, organizacije civilnog društva su pozvane da daju svoj doprinos sektorskim sastancima u sklopu Dijaloga o stabilizaciji i pridruživanju. 

Ekonomski odnosi

Evropska unija – i njene zemlje članice i njene institucije, posebno Evropska komisija – imala je i nastavlja da ima istaknutu ulogu u obnovi i razvoju Kosova. EU je ubedljivo najveći donator koji pruža pomoć Kosovu i regionu Zapadnog Balkana. 

U okviru IPP I, IPP II i drugih instrumenata EU, od 2007. do 2020. godine, EU je na Kosovu uložila više od 1,5 milijardi evra u obnovu, reformu javne uprave, vladavinu prava, održivu ekonomsku reformu, obrazovanje, poljoprivredu, društveni razvoj, civilno društvo i medije i mnoge druge ključne oblasti na Kosovu.  

Iako se pomoć EU u početku fokusirala na akcije vanredne pomoći i obnovu, ona se sada koncentriše na promociju kosovskih institucija, održivog ekonomskog razvoja i evropske budućnosti Kosova.  

Kancelarija Evropske unije na Kosovu radi zajedno sa trinaest ambasada zemalja članica EU na Kosovu, od kojih mnoge upravljaju značajnim sopstvenim programima finansijske pomoći. Još četiri države članice imaju predstavništva. Na Kosovu su aktivne brojne nevladine organizacije iz zemalja EU. 

U kontekstu Procesa stabilizacije i pridruživanja (PSP, vidi gore) koji želi da Kosovo uskladi sa evropskim normama, EU ima nekoliko mehanizama za unapređenje ekonomskog razvoja povrh naše finansijske pomoći, poput trgovinskih koncesija i ugovora (sporazumi o stabilizaciji i pridruživanju). 

Tehnička i finansijska saradnja

Politička i finansijska posvećenost Evropske unije Kosovu dvostruka je. EU pruža pomoć u ispunjavanju kosovskih potreba za izgradnjom institucija i društveno-ekonomskim razvojem i pruža značajan doprinos međunarodnom prisustvu na Kosovu. 

Finansijska i tehnička pomoć EU gradi kapacitete institucija tokom čitavog procesa pristupanja, što rezultira progresivnim, pozitivnim razvojem na Kosovu i u regionu. Za period 2014-2020. godine, Instrument pretpristupne pomoći II namenio je 11,7 milijardi evra za Zapadni Balkan i Tursku. IPP III treba da obezbedi 14,5 € milijardi evra za ove zemlje. 

Kosovo – finansijska pomoć u okviru IPP II  

Kosovo – finansijska pomoć u okviru IPP III

IPP III predstavlja solidan pristup zasnovan na politici, sa strateškim i dinamičnim raspoređivanjem pomoći, stavljajući u središte „osnove“: vladavinu prava i poštovanje osnovnih vrednosti; jačanje demokratskih institucija i reformu javne uprave; promovisanje ekonomskog upravljanja i reformi ka konkurentnosti.  

Novi instrument će takođe povećati usmeravanje Unije, programiranjem zasnovanim na tematskim prioritetima, a ne na ograničenjima zemalja. Ovo omogućava nagrađivanje učinka i napretka ka ključnim prioritetima i povećanu fleksibilnost u odgovoru na nove potrebe partnera na njihovom putu ka pristupanju. 

Kosovo takođe ima koristi od različitih instrumenata: TAIEX, Evropski instrument za demokratiju i ljudska prava, Instrument koji doprinosi stabilnosti i miru (IcSP) i Spoljnopolitički instrument (FPI), kao i određeni programi EU  uključujući Erasmus+, COSME, Evropa za građane, Kreativna Evropa, Fiscalis, Carina i tokom IPP III Horizont Evropa.   

Prethodna pomoć 

U prošlosti, EU je pružala podršku Kosovu u okviru različitih finansijskih instrumenata, uključujući pomoć zajednice za obnovu, razvoj i stabilizaciju (CARDS), makrofinansijsku pomoć (MFP) i humanitarnu pomoć. 

Za više informacija o tehničkoj i finansijskoj saradnji EU sa Kosovom, posetite veb-sajt projekata na Kosovu

Fond za razvoj 

Fond za razvoj opština na severu Kosova uspostavljen je kao rezultat dijaloga između Kosova i Srbije koji je podržala EU. 

COVID 19 saradnja 

EU je odmah uskočila da pokaže svoju solidarnost i podršku Kosovu tokom pandemije COVID-19, sa ciljem da ublaži njen uticaj. 

EU je vladi odobrila 7,03 miliona evra za kupovinu približno 700.000 doza vakcina COVID-19 putem sporazuma o preprodaji koji obuhvata zemlje članice EU. Prvi takav sporazum potpisan je sa Austrijom, koja obezbeđuje isporuku 95.000 doza. EU je pružila direktnu podršku i zdravstvu na Kosovu, uključujući isporuku opreme i robe za prevenciju, zaštitu i lečenje od virusa COVID-19, u iznosu od 5 miliona evra.  

U pogledu direktne finansijske podrške, EU je obezbedila makrofinansijsku pomoć od 100 miliona evra u obliku zajma.  

EU je takođe reprogramirala delove planiranih godišnjih programa za 2019. i 2020. za stvaranje finansijskog paketa od 50 miliona evra za ekonomski i socijalni oporavak, uključujući:

  • 26,5 miliona evra direktne budžetske podrške kroz novi projekat „EU4 Resilience“, koji je započeo u decembru prvom tranšom od 20 miliona evra dodeljenih u kosovski budžet.
  • 11,9 miliona evra za „EU4 Social Protection“, koji je u toku.
  • 11,6 miliona evra za podršku malim preduzećima i drugim neposrednim potrebama koja je u toku.

Pored 150 miliona evra nove ili reprogramirane finansijske pomoći, EU je uspela da ubrza isplatu 13 miliona evra tekućih programa direktne budžetske podrške za reformu javne uprave i upravljanje javnim finansijama. 

Podrška civilnom društvu 

Organizacije civilnog društva imaju presudnu ulogu u reformama sprovedenim kod kandidata i potencijalnih kandidata za članstvo u EU. Njihov rad može se pokazati ključnim u određivanju tempa i kvaliteta procesa pristupanja, kao i generisanju javne podrške pristupanju. 

EU ceni raznolikost i specifičnosti OCD. Angažuje se sa transparentnim i odgovornim OCD, koje dele posvećenost društvenom napretku i osnovnim vrednostima mira, slobode, jednakih prava i ljudskog dostojanstva. 

Komisija namerava da unapredi konsultacije sa predstavnicima civilnog društva i da radi na drugim merama za podršku civilnom društvu, pored finansijske pomoći. 

Na početku svake godine indikativni kalendar konsultacija sa civilnim društvom objavljuje se na veb-sajtu EU na Kosovu.

Specijalni predstavnik Evropske unije

Specijalni predstavnik Evropske unije (SPEU) daje savete i podršku Vladi Kosova u političkom procesu; obezbeđuje opštu koordinaciju prisustva EU na Kosovu i doprinosi razvoju i konsolidaciji poštovanja prema ljudskim pravima i osnovnim slobodama na Kosovu. 

Koordinacija politike i mera 

U skladu sa mandatom specijalnog predstavnika EU, Odsek kosovskim vlastima daje savete i podršku EU u političkim procesima i u praćenju i podsticanju napretka Kosova u vezi sa političkim prioritetima u vezi sa EU. Odsek takođe doprinosi ekonomskom razvoju Kosova davanjem studijske podrške i saveta kosovskim vlastima u ispunjavanju ekonomskih kriterijuma, kao što su funkcionalna tržišna ekonomija i kapacitet za suočavanje sa konkurencijom i tržišnim silama. Pored toga, Odeljenje koordinira prisustvo EU na Kosovu i nudi lokalne političke smernice za Misiju EU za vladavinu prava na Kosovu. Odsek, sarađujući sa drugim kolegama u kancelariji, takođe podržava Dijalog uz podršku EU u koordinaciji sa specijalnim predstavnikom EU za dijalog Beograda i Prištine i druga regionalna pitanja Zapadnog Balkana. 

Ostale oblasti angažovanja Odseka su: 

  • Kosovska agencija za upoređivanje i verifikaciju imovine (KAUVI): Načelnik Odseka je član Nadzornog odbora koji ima mandat da nadgleda rad Kosovske agencije za upoređivanje i verifikaciju imovine i daje joj smernice za politiku i opšte smernice. Agencija se bavi imovinskim predmetima u vezi sa sukobom.  
  • Nedelja održivog razvoja Kosova: Godišnje obeležavana Nedelja održivog razvoja Kosova, koju vodi SPEU, okuplja učesnike iz svih relevantnih sektora sa ciljem podsticanja javnog dijaloga i traženja efikasnih načina za podsticanje održivog razvoja i zelenog ekonomskog rasta. Godine 2021. fokusirala se na Zelenu agendu za zapadni Balkan. 
  • Zajednice, verska i kulturna baština i sever: Odsek doprinosi razvoju i konsolidaciji poštovanja i zaštite osnovnih prava nevećinskih zajednica širom Kosova u skladu sa važećim zakonima. Odsek je takođe odgovoran za podsticanje zaštite prava verskih zajednica i verske i kulturne baštine Kosova.   

Savet za primenu i nadgledanje 

SPEU kopredsedava sastancima Saveta za primenu i nadgledanje zajedno sa Ministarstvom životne sredine, prostornog planiranja i infrastrukture. Članovi su i Ministarstvo kulture, omladine i sporta, OEBS i Srpska pravoslavna crkva. Ovo je jedini postojeći mehanizam u oblasti verske i kulturne baštine u kom se Srpska pravoslavna crkva sastaje sa kosovskim vlastima u cilju rešavanja slučajeva proisteklih iz oružanog sukoba i nereda 2004. godine. Savet radi u skladu sa Zakonom o posebnim zaštitnim zonama.  

Fond za razvoj 

Fond za razvoj za četiri severne opštine (Leposavić, Severna Mitrovica, Zubin Potok i Zvečan) osnovan je kao rezultat Dijaloga Beograda i Prištine uz posredovanje EU. Fondom upravlja Odbor sastavljen od Specijalnog predstavnika EU kao predsedavajućeg, ministra finansija u ime kosovskih vlasti i predstavnika zajednice kosovskih Srba iz severnih opština. 

Vladavina prava, ljudska prava i pravne stvari  

Odsek daje svakodnevni doprinos razvoju sektora vladavine prava i unapređenju ljudskih prava i rodne ravnopravnosti na Kosovu. Konkretno, daje konsolidovane savete o pravnoj tekovini EU Vladi i Parlamentu tokom zakonodavnog procesa i omogućava međusobnu pravnu pomoć i pravosudnu saradnju između Kosova i njegovih spoljnih kolega.  

Mehanizam revizije zakona 

Odsek vodi mehanizam za reviziju zakona koji ima za cilj da obezbedi koordinaciju i konsolidaciju ekspertize porodice EU o kosovskim zakonima. Kroz ovaj mehanizam, Odsek daje pravovremene i delotvorne smernice lokalnim institucijama o usklađivanju nacrta zakona sa pravnom tekovinom EU, najboljim evropskim praksama i dokumentima koji sadrže merila postavljena za Kosovo, kao što su Izveštaji o napretku, Mapa puta za liberalizaciju viznog režima i Proces stabilizacije i pridruživanja. 

Međusobna pravna saradnja u krivičnim i građanskim stvarima  

Odsek omogućava međusobnu pravnu pomoć i podržava pravosudnu saradnju između Kosova i njegovih spoljnih kolega, kao i zemalja koje ne priznaju Kosovo. Odsek takođe daje pravne savete o pravnoj saradnji Ministarstvu pravde tako što razmatra i daje savete o zakonima, međunarodnim sporazumima i strateškim dokumentima koji se odnose na pravnu saradnju u građanskim i krivičnim stvarima. 

Ljudska prava 

Odsek doprinosi razvoju i konsolidaciji ljudskih prava i osnovnih sloboda u skladu sa standardima EU i međunarodnim standardima. Odsek daje tehničke savete i studijsku podršku kosovskim institucijama o različitim pitanjima, uključujući, između ostalog, tranzicionu pravdu, prava dece i osoba sa invaliditetom, slobodu izražavanja i medija, slobodu okupljanja, prava LGBTI osoba, imovinska prava i nediskriminaciju.  

Rodna ravnopravnost 

Odsek pomaže SPEU u promovisanju rodne ravnopravnosti kao ključne vrednosti za obezbeđivanje političke stabilnosti i postizanje ekonomskog razvoja na Kosovu u skladu sa standardima EU i međunarodnim standardima.  

U koordinaciji sa međunarodnim partnerima, Odsek podržava SPEU u praćenju, savetovanju i mentorstvu kosovskih institucija o unapređenju ženskih prava, odnosno Agencije za rodnu ravnopravnost, službenika za rodna pitanja, nacionalnog koordinatora za borbu protiv nasilja u porodici i Kluba žena u Skupštini Kosova. 

Odsek za komunikaciju 

Komunikacioni napori specijalnog predstavnika EU na Kosovu imaju za cilj da približe rad SPEU građanima Kosova putem tradicionalnih i digitalnih medija, organizacije događaja i raznih drugih vidova komunikacije. Dajemo komunikacijsku podršku angažovanju SPEU sa kosovskim vlastima, civilnim društvom, akademskim krugom, nevećinskim i verskim zajednicama, poslovnom zajednicom, drugim predstavnicima EU na Kosovu i različitim međunarodnim organizacijama, u skladu sa mandatom SPEU.

Odsek za finansije i upravu 

Odsek je zadužen za obezbeđivanje efikasnog operativnog funkcionisanja kancelarije SPEU. Direktno je odgovoran za strateško planiranje resursa SPEU, njihov razvoj i raspoređivanje, upravljanje budžetom, finansijsko upravljanje, kontrolu i izveštavanje, zapošljavanje i upravljanje ljudskim resursima, nabavku usluga i projekata i logističku podršku. Odsek daje svakodnevne savete za upravljanje zaposlenima, preuzimajući inicijativu i pružajući aktivnu podršku SPEU u jačanju interne operativne efikasnosti i obezbeđenja kvaliteta kancelarije, njene strukture i operativnih praksi. 

Bezbednost  

Tekst: Službenik za bezbednost misije vodi, usmerava i upravlja bezbednošću i bezbednošću zaposlenih kod SPEU. Službenik za bezbednost Misije takođe prati i procenjuje bezbednosnu situaciju na Kosovu i daje bezbednosne analize i savete specijalnom predstavniku EU i višem rukovodstvu o svim pitanjima vezanim za bezbednost koja utiču na kancelariju, njenu imovinu i zaposlene. Službenik za bezbednost misije blisko sarađuje sa nacionalnim agencijama za sprovođenje zakona, nevladinim organizacijama, međunarodnim organizacijama, institucijama EU i diplomatskim predstavnicima u oblasti bezbednosti.