Projekti
EU projekti na Kosovu
Instrument pretpristupne pomoći
Evropska unija je najveći pojedinačni pružalac sredstava i finansijske pomoći na Kosovu.
EU koristi niz finansijskih instrumenata od kojih je najobuhvatniji Instrument pretpristupne pomoći ili IPP. Pretpristupni fondovi EU predstavljaju razumno ulaganje u budućnost kako zemalja proširenja, tako i same EU. Oni pomažu korisnici da sprovedu političke i ekonomske reforme, koje ih pripremaju za prava i obaveze koje dolaze sa članstvom u EU. Te reforme građanima istovremeno pružaju bolje prilike i omogućavaju razvoj standarda koji su jednaki standardima koje uživaju građani EU.
U okviru IPP I, IPP II i drugih instrumenata EU, od 2007. do 2020. godine, EU je uložila više od 1,5 milijardi evra na Kosovu. Sledeća faza IPP – IPP III – obuhvatiće period 2021-2027. Ukupno, IPP III će imati budžet od preko 14 milijardi evra koji će koristiti Zapadnom Balkanu i Turskoj. Kosovo će imati koristi od IPP III na svom putu ka ispunjavanju kriterijuma za pristupanje EU kroz detaljne i sveobuhvatne reforme. EU takođe realizuje programe na Kosovu u okviru drugih instrumenata, kao što su Instrument koji doprinosi stabilnosti i miru (IcSP), Evropski instrument za demokratiju i ljudska prava (EIDHR), Instrument spoljne politike i drugi instrumenti EU otvoreni za Kosovo ili druge sektore.
Kosovo takođe ima koristi od učešća u programima EU, kao što su Erasmus+, COSME, Evropa za građane, Kreativna Evropa, Fiscalis, Carina i tokom IPP III Horizont Evrope.
Za detaljnije informacije o projektima IPP i finansiranju na Kosovu posetite našu bazu projekata.
Infrastruktura, životna sredina, klimatske mere i energija
Podrška za životnu sredinu, klimatske mere, energiju i infrastrukturu najveći je deo našeg portfolija projekata na Kosovu, a ovi sektori obuhvataju i najveće pojedinačne projekte.
U energetskom sektoru, EU je doprinela institucionalnom razvoju i promociji reforme, uključujući razvoj regulatornog okvira za tržište energije, usklađivanje pravnog okvira sa pravnom tekovinom, strateško planiranje u oblasti energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije. Trenutno ulažemo do 78 miliona evra u ugradnju novih filtera u elektrani Kosovo B, što će dovesti do smanjenja emisije prašine i NOx do kraja 2023. godine.
Podrška posvećena upravljanju otpadom obuhvata tehničku pomoć za jačanje institucionalnih kapaciteta i institucionalnog okvira za upravljanje otpadom, uključujući poboljšani pristup stanovništva uslugama upravljanja otpadom u ruralnim i urbanim sredinama. Planirana podrška obuhvata i izgradnju deponija, podršku transfer stanicama, kupovinu novih kamiona za smeće i podršku opštinama u poboljšanju upravljanja otpadom.
EU je takođe podržala unapređenje prosvetne infrastrukture, projektovanjem i izgradnjom škola i vrtića osmišljenih tako da zadovolje savremene obrazovne standarde i obezbede zdravo okruženje za decu, učenike i nastavnike, uključujući i energetsku efikasnost i efikasno grejanje.
Vladavina prava i osnovna prava
Podrška u okviru vladavine prava i osnovnih prava zasnovana je na rezultatima i preporukama prethodnih projekata finansiranih od strane EU i drugih donatora, koji su bili usredsređeni na ključne institucionalne reforme i izgradnju kapaciteta zainteresovanih strana u pravosudnom sektoru. Pružena je podrška jačanju administrativnih kapaciteta, kreiranja politike i izrade zakona u okviru Ministarstva pravde i smanjenju zaostalih predmeta u sudovima, kao i borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala.
U tu svrhu, međunarodni stručnjaci podržali su Ustavni sud. Kosovskom sudskom i tužilačkom savetu pružena je pomoć u cilju stvaranja nezavisnog i nepristrasnog pravosuđa. Podrška je takođe data pravnom obrazovanju, sudskoj medicini i maloletničkom pravosuđu. Tekuća podrška takođe obuhvata izgradnju Nacionalnog sistema krivične evidencije (NSKE), podršku instituciji zaštitnika građana i podršku ponovnoj kodifikaciji Građanskog zakonika za Kosovo.
Štaviše, EU je takođe pružila značajnu podršku manjinskim i ugroženim grupama, doprinoseći stabilnom multietničkom društvu na Kosovu, omogućujući održiv život i trajnu integraciju raseljenih lica. EU takođe promoviše rodnu ravnopravnost jačanjem učešća žena u politici, promovisanjem ekonomskih i društvenih prava žena, devojaka i grupa u nepovoljnom položaju, jačanjem institucionalnih kapaciteta, kao i uključivanjem roda u intervencije, zakone i politiku.
Obrazovanje, civilno društvo i društveni razvoj
Tokom proteklih nekoliko godina, sektori obrazovanja, zapošljavanja i socijalni sektor dobili su značajnu pomoć EU i drugih donatora (bilateralnih i multilateralnih) u cilju razvoja prosvetnog sistema i poboljšanja socijalne zaštite. Kosovo je podržano u unapređenju kvaliteta i efikasnosti usluga obrazovanja i osposobljavanja integrisanjem informacione i komunikacione tehnologije u procese nastave i učenja, čime se unapređuju celoživotno učenje i perspektive zapošljavanja.
Pomoć EU doprinela je smanjenju siromaštva povećanjem ekonomskih mogućnosti za stanovništvo Kosova, posebno za najmarginalizovanije grupe. Podrška EU obuhvata grantove dodeljene lokalnim organizacijama (opštine, univerziteti, nevladine organizacije) za podršku stručnom osposobljavanju i osposobljavanju na radnom mestu, prvom zapošljavanju, samozapošljavanju i preduzetništvu, posebno za ugrožene grupe, poput žena i mladih.
EU je pružila značajnu podršku organizacijama civilnog društva na Kosovu, koje dele posvećenost društvenom napretku i osnovnim vrednostima mira, slobode, jednakih prava i ljudskog dostojanstva. Osim finansijske pomoći civilnom društvu u okviru Instrumenta pretpristupne pomoći (IPP) i Evropskog instrumenta za demokratiju i ljudska prava (EIDHR), Komisija namerava da unapredi dijalog između vlade i predstavnika civilnog društva i da radi na aktivnijem delovanju i uključivanju civilnog društva.
Demokratija i upravljanje
U sektoru demokratije i upravljanja, pomoć EU fokusira se na jačanje kapaciteta kosovskih institucija, uglavnom javne uprave. Podrška EU usmerena je ka reformi državne službe (poboljšanje pouzdanosti, transparentnosti, odgovornosti), pružanju efikasnijeg pružanja javnih usluga, uspostavljanju demokratskih institucija, kao i jačanju postojeće demokratije (lokalna uprava, Skupština i nezavisna nadzorna tela).
Naše najveće intervencije bile su u oblastima reforme javne uprave i upravljanja javnim finansijama. EU takođe pomaže institucijama u prenošenju, primeni i sprovođenju pravne tekovine EU, posebno u oblastima obuhvaćenim Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju.
Ekonomski razvoj
Pomoć EU u okviru ekonomskog razvoja, fokusirana, između ostalog, na konkurentnost i inovacije, ima za cilj povećanje konkurentnosti privatnog sektora, putem digitalizacije, povećanog pristupa finansijama i poslovnoj podršci. Podrška u okviru ekonomskog razvoja takođe se fokusira na unapređenje unutrašnjeg tržišta Kosova i sposobnosti izvoza u region, na jedinstveno tržište EU i šire.
EU kontinuirano podržava sektor poljoprivrede i ruralnog razvoja već duži niz godina. Podrška se fokusirala na izgradnju održivih kapaciteta agro-ruralnog sektora, kao i kroz poboljšanje upravljanja prirodnim resursima i razvoj i sprovođenje integrisanog pristupa bezbednosti hrane.
Prekogranična saradnja
Prekogranična saradnja je sastavni deo IPP, koju sufinansiraju zemlje saradnice. Podržava i omogućava korisnicima da sarađuju sa susednim zemljama na ekonomskom, društvenom, ekološkom i kulturnom polju.
Kosovo je trenutno uključeno u prekograničnu saradnju sa tri svoja suseda: