This isn't an official website of the European Union

Izborna posmatračka misija Evropske unije predstavlja svoj konačan izveštaj sa 23 preporuke

03.02.2022

Izborna posmatračka misija Evropske unije (EU EOM) na Kosovu objavila je danas svoj konačan izveštaj o opštinskim izborima održanim 2021. godine. Glavni posmatrač Lukas Mandl, poslanik Evropskog parlamenta, vratio se na Kosovo kako bi kosovskim vlastima, Centralnoj izbornoj komisiji (CIK), političkim strankama, civilnom društvu, medijima i široj javnosti predstavio konačan izveštaj.

Ovi izbori su generalno bili dobro organizovani, poštovane su osnovne slobode, a biračima je ponuđen pravi izbor, sa izuzetkom opština sa srpskom većinom na Kosovu, u kojima je izborna trka bila ograničena. CIK je sproveo izborne pripreme na profesionalan način i uživao je visok nivo poverenja među zainteresovanim stranama.“, rekao je g. Mandl danas na konferenciji za štampu u Prištini i dodao: „Među pitanjima koja zabrinjavaju, mogu da istaknem dugogodišnje odsustvo transparentnosti i odgovornosti u vezi sa finansiranjem kampanja kandidata. Pored toga, postoji nekoliko dugoročnih nedostataka u pravnom okviru, koje konačno treba rešiti i upravo je sada trenutak za suštinske reforme.”

Izveštaj pruža 23 preporuke za razmatranje. Iste obuhvataju šest prioritetnih preporuka koje su ukratko predstavljene u nastavku: (1) modernizovati metod registracije birača za glasanje van Kosova, u cilju zaštite od prevare i lažnog predstavljanja; (2) obezbediti postojanje nezavisnog mehanizma za delotvoran nadzor finansiranja stanaka i kampanja; (3) uključiti odredbe o predizbornom oglašavanju na onlajn platformama i eksplicitno proširiti postojeća pravila kampanje na digitalnu sferu; (4) blagovremeno imenovati sve članove Nezavisne komisije za medije (NKM) i Odbora za žalbe NKM-a kroz konkurentan i transparentan proces izbora; (5) redizajnirati glasačke listiće za izbore za skupštine opština, kako bi se poboljšalo razumevanje birača i unaprediti informisanje birača o tome kako pravilno označiti glasački listić; i (6) uključiti odredbe o ulaganju prigovora na konačne izborne rezultate koje objavi CIK i pojasniti nejasnoće u procesu ulaganja prigovora i žalbi.

Naše preporuke treba posmatrati u odnosu na one koje su već predložile prethodne izborne posmatračke misije EU na Kosovu. Neke od njih iziskuju zakonodavne izmene, dok bi se druge mogle rešiti uredbama koje bi usvojili CIK i druge institucije. Želeo bih da podstaknem sve uključene aktere da razmotre naše preporuke, koje predstavljamo u dobroj nameri i konačno pretoče reči u konkretna dela“, zaključio je g. Mandl.

EU EOM će 8. februara održati okrugli sto sa relevantnim zainteresovanim stranama kako bi detaljnije porazgovarao o preporukama misije u vezi sa poboljšanjem budućih izbornih procesa.

EU EOM je bio raspoređen na Kosovu od 5. septembra do 5. decembra 2021; ukupno oko 100 posmatrača iz 22 države članice EU, kao i iz Norveške i Švajcarske, posmatralo je ove izbore.

Za više informacija, molimo vas kontaktirajte predstavnika za štampu EU EOM Kosovo 2021.

Marek Mracka, predstavnik za štampu, EU EOM Kosovo 2021,

[email protected] +383 48 798 326