Međunarodni dan multilateralizma i diplomatije za mir: izjava visokog predstavnika Josepa Borrella
Multilateralizam je pod sve većim pritiskom i hitno mu je potrebna reforma. Ali učinkovit multilateralizam je upravo to što nam je potrebno danas, više nego ikad.
I uprkos složenom globalnom okruženju, bilo je uspjeha - odobravanje Podsticaja ciljeva održivog razvoja radi ubrzavanja napretka u provođenju Agende 2030., uspjeh na COP28 za održavanje cilja izbjegavanja porasta temperature za 1,5°C, napredak po pitanju klimatske pravde i dogovor o Ugovoru o otvorenom moru da se zaštiti dragocjena biološka raznolikost mora.
Da bi se ti sporazumi postigli, potrebno je vrijeme, zalaganje i kompromis, ali kada imamo sporazume na multilateralnom nivou, oni su jaki, otporni i primjenjuju se na sve.
Ujedinjene nacije su u središtu tih postignuća, pružajući okvir za multilateralnu saradnju skoro 80 godina.
U tom je suština Ujedinjenih nacija, EU-a i drugih međunarodnih institucija: prevazilaženje neslaganja, nalaženje dodirnih tačaka i zajedničko napredovanje. Ni na koji drugi način zemlje ili regije se ne mogu baviti izazovima koji nemaju granice, kao što je klimatska kriza, globalna kriza sigurnosti hrane ili globalne pandemije.
Što se tiče mira u svijetu, multilateralni sistem je pod pritiskom. Ratovi divljaju na skoro svim kontinentima. Vijeće sigurnosti UN-a – tijelo koje ima zadatak održavati mir i sigurnost – ne može se usaglasiti o nekima od gorućih pitanja. Ta blokada ima visoku cijenu.
Ali koja je cijena nemultilateralizma? Šta bi se desilo da zemlje članice prestanu razgovarati? Šta bi bilo da uopšte ne pokušamo? Slika bi skoro sigurno bila mračnija.
Odgovor je ne odustajati od multilateralizma.
Iscjepkani dijelovi država, bili oni veliki i mali, neće svijetu dati potrebnu stabilnost. Ono što nam treba je obnovljen, podmlađen multilateralizam koji donosi rješenja za globalne probleme.
Samit budućnosti u septembru je jedinstvena prilika da se multilateralni sistem oživi, a UN osposobi za budućnost i učini reprezentativnijim za svijet i društva današnjice.
EU uzima vodeću ulogu u tom procesu i duboko je posvećen izgradnji mostova i nalaženju konsenzusa za dokument s ambicioznim ishodom: pakt za budućnost.
Moramo gledati naprijed i cijeniti ono što nam je zajedničko a ne ono što nam je različito.
Međunarodni dan multilateralizma i diplomatije za budućnost je važan podsjetnik da samo zajedničkim radom možemo stvoriti bolji i pošteniji svijet za sve.