Međunarodni dan borbe protiv nekažnjivosti za zločine nad novinarima: Zajednička izjava visokog predstavnika Josepa Borrella i potpredsjednice Věre Jourove
Uoči Međunarodnog dana borbe protiv nekažnjivosti za zločine nad novinarima koji se obilježava 2. novembra, visoki predstavnik Josep Borrell i potpredsjednica za vrijednosti i transparentnost, Věra Jourová, objavili su sljedeću izjavu:
Povodom desetog Međunarodnog dana borbe protiv nekažnjivosti za zločine nad novinarima, odajemo priznanje neustrašivim reporterima na prvim linijama fronta i novinarima koji izvještavaju o sukobima, krizama i vanrednim situacijama. Njihov rad je od neprocjenjive važnosti za razotkrivanje kršenja ljudskih prava, zlostavljanja i ratnih zločina koji bi inače ostali skriveni od javnosti.
Nezapamćen porast ubistava novinara tokom protekle godine tragičan je i neprihvatljiv. U Gazi svjedočimo neviđenom stradanju novinara, suočenih s ekstremnim smrtonosnim opasnostima dok nastoje svijetu prenijeti pouzdane informacije, bez adekvatne zaštite i uz neopravdana ograničenja pristupa stranim medijima. Ukrajinski novinari su i dalje izloženi nasilju, uznemiravanju i proizvoljnim hapšenjima od strane Rusije i proruskih snaga. U Libanu, Mjanmaru, Jemenu i drugim ratom pogođenim zemljama, novinari hrabro izvještavaju o stradanjima miliona civila uhvaćenih u unakrsnoj vatri između zaraćenih strana. U Sudanu je pristup novinarima toliko ograničen da je gotovo nemoguće dokumentovati zločine u ondašnjem aktuelnom ratu.
EU oštro osuđuje napade na novinare i ponovo poziva na preduzimanje hitnih i djelotvornih mjera za zaštitu novinara i medijskih radnika. Međunarodno humanitarno pravo je nedvosmisleno: novinari i medijski radnici su civili i moraju uvijek biti zaštićeni. Svjesno ciljanje novinara predstavlja ratni zločin prema međunarodnom humanitarnom pravu.
Nasilje nad novinarima, prijetnje i uznemiravanje stvaraju klimu straha i autocenzure, primoravajući sve veći broj novinara na egzil. Bez odgovornosti, ciklus nasilja nad novinarima će se nastaviti, dodatno sužavajući prostor za slobodne i nezavisne medije i narušavajući pravo građana na informacije. Pozivamo sve države da brzo, djelotvorno i nepristrasno istraže ove incidente.
Kontekst
EU je posvećena saradnji s partnerima širom svijeta na izgradnji političke podrške i mobilizaciji resursa za realizaciju ciljeva Akcionog plana UN-a o sigurnosti novinara i pitanju nekažnjivosti. Pored toga, EU pruža direktnu podršku ugroženim novinarima putem mehanizma za zaštitu boraca za ljudska prava ProtectDefenders.eu.
Kako bismo unaprijedili pluralizam i nezavisnost medija u EU, usvojili smo Evropski akt o slobodi medija, kao i paket za rad na rješavanju problema strateških tužbi protiv učešća javnosti (SLAPP) i Preporuku za sigurnost novinara. Komisija takođe nastavlja da prati razvoj događaja u vezi sa slobodom i pluralizmom medija u svim državama članicama i nekim zemljama proširenja kroz godišnje izvještaje o vladavini prava. Kršenjima slobode i pluralizma medija u EU i zemljama kandidatima bavi se Evropski centar za slobodu štampe i medija (ECPMF), koji se sufinansira sredstvima Evropske komisije.