This isn't an official website of the European Union

Захистити Україну в найскрутніші для неї часи

01/03/2022 – Блог Верховного представника ЄС з питань закордонних справ та політики безпеки – Україна бореться з російським вторгненням. Ми, як ЄС, мобілізуємо всі інструменти для збереження вільної, демократичної та суверенної України. Ми запровадили безпрецедентні санкції; ми блокуємо прокремлівську дезінформаційну машину та вперше в історії надамо Україні смертоносну зброю. Можливо, за один тиждень ми просунулися у побудові геополітичної Європи далі, ніж за кілька років.

 

У Європі почалася велика війна і ця війна – вибір президента Путіна. По всій Україні ми бачимо насильство та руйнування з боку російських військових, у тому числі ракетні удари по цивільних об'єктах. Це принесло вже сотні смертей, і за оцінками ООН від насильства втекли 500 000 людей – і їхня кількість збільшуватиметься.

Ми місяцями намагалися уникнути цієї війни та піти шляхом дипломатії. Однак Путін брехав в обличчя всім тим, хто з ним зустрічався, і вдавав, що зацікавлений у мирному рішенні. Натомість він вибрав повноцінне вторгнення, повномасштабну війну.

Він недооцінив Україну. Відкидаючи ідентичність України як фальшиву, а її уряд – як нелегітимний, він не очікував ні того, що українці героїчно боротимуться за свою країну, ні того, яким надихаючим виявиться лідерство їх президента Зеленського. Він розраховував на те, що ЄС буде збентеженим, а Захід розколеться: можливо, виступить із якимись заявами, але не більше. Натомість ми продемонстрували єдність і зробили конкретні дієві кроки. Крім того, Путін розраховував на міжнародну підтримку сильних чоловіків і сподівався, що багато інших просто відвернуться.

Натомість він привів країну до зростаючої ізоляції. Крім того, більшість країн засудили російське вторгнення, фінал Ліги Чемпіонів було перенесено з Санкт-Петербурга до Парижа; Гран-Прі Росії «Формули 1» було скасовано; ФІФА та УЄФА усунули Росію від світового футболу; Путін більше не є почесним президентом Міжнародної федерації дзюдо, і Росію відсторонили від участі у «Євробаченні».

Минуло п'ять днів війни, і поки що Україні вдалося сповільнити натиск Росії. Вона зробила це незважаючи на переважну чисельність російських військ та обрану Путіним огидну тактику ескалації, що дозволяє атаки на житлові квартали в таких містах, як Харків.

Водночас, ми бачимо, як тисячі хоробрих росіян затримують за участь у мирних акціях протесту проти необґрунтованого нападу на Україну. Численні діячі культури, спортсмени та бізнесмени виступають проти війни. Ми знаємо, що Кремль – це не Росія і що вибір Путіна не є вибором російського народу.

Наша мета ясна: ми хочемо переконатися, що путінська війна провалиться. Для цього ми безупинно працюємо в різних напрямках:

  1. Дипломатичні зусилля: підтримка України, ізоляція Росії

З початку війни ми працювали над створенням широкої міжнародної коаліції для підтримки України та засудження дій Росії. Потрібно відзначити, що багато урядів і регіональних організацій з усього світу, починаючи Африканським союзом і закінчуючи лідерами країн Латинської Америки та Азії, висловили своє засудження російської агресії. Вони, як і ми, не визнають світу, в якому великі країни нападають на менших сусідів і в якому «сильний завжди правий».

У Раді Безпеки ООН 11 із 15 країн проголосували за однозначне засудження агресії Росії і лише три країни утрималися (Китай, Індія та ОАЕ), що змусило Росію самостійно накласти вето на резолюцію. Наступним кроком буде голосування в Генеральній Асамблеї ООН, під час якого, як ми очікуємо, переважна більшість голосно й чітко заявить, що Росія порушує суверенітет України та принципи, закріплені у Статуті ООН.

На Раді з прав людини в Женеві ЄС та його партнери висловили загальний жах із приводу кричущих порушень прав людини з боку Росії.

 

  1. Нові санкції ЄС: SWIFT, Центральний банк РФ та олігархи; закриття повітряного простору; заборона мовлення Sputnik та Russia Today

Ми запровадили жорсткі санкції, що стосуються фінансового, енергетичного та транспортного секторів, а також обмеження на експорт продукції подвійного призначення. Список російських осіб, які потрапили під санкції, включає тепер президента Путіна та міністра закордонних справ Лаврова, а також олігархів, політичних та військових діячів та пропагандистів, які несуть відповідальність за агресію. Загалом у списку санкцій значаться 680 фізичних осіб, високопоставлених осіб, депутатів Державної Думи, членів Ради безпеки РФ, а також 53 організації. Крім того, ми розширюємо наші санкційні режими, і тепер вони включають боротьбу з корупцією, а також маніпулювання та втручання в іноземну інформацію.

Крім того, ми відключили найбільш значущі російські банки від системи SWIFT та заморозили всі операції з ЦБ РФ. Це викликало падіння рубля приблизно на 30% і призвело до вимушеного закриття російської фондової біржі, а також подвоєння процентної ставки Центральним банком для запобігання повному краху російської економіки.

Запровадження всіх наших санкцій, включаючи найжорсткіші, серед яких пов'язані зі SWIFT та ЦБ РФ, ми тісно координуємо зі США, Великобританією, Канадою та іншими країнами. Швейцарія оголосила, що запровадить ті самі санкції, що ЄС, зокрема у фінансовій сфері.

Всі країни-члени ЄС закрили свій повітряний простір для всіх російських літаків, у тому числі літаків олігархів, і те саме зробила Канада, унеможлививши виліт з Росії літаками на захід або північ: 65% всіх рейсів з московських аеропортів було скасовано.

Ми продовжуємо боротися і з кремлівською дезінформаційною машиною, викриваючи її брехню та маніпуляції. Тепер ми зробили вирішальний крок до того, щоб заборонити Sputnik та Russia Today транслювати свою пропаганду в ЄС. Ми також хочемо, щоб і платформи соціальних мереж взяли на себе відповідальність за протидію кремлівській дезінформації.

 

  1. Нарощування підтримки України, включаючи пряму військову допомогу

Оскільки це повномасштабна війна і Україна має повне право себе захищати, ми маємо підтримати її необхідними для самооборони засобами. Ми вирішили використати Європейський фонд сприяння миру для надання смертоносної зброї на суму 450 мільйонів євро та несмертоносних товарів (таких як паливо та засоби захисту) на суму 50 мільйонів євро. Ці заходи повністю узгоджуються з тим, що вже вирішили зробити держави-члени на національному рівні. Це перший випадок, коли ЄС надасть смертоносну військову техніку країні, яка зазнала нападу. Я обговорив з міністрами оборони ЄС, як нам реалізувати ці заходи якнайшвидше, використовуючи військовий персонал ЄС в якості координаторів та Польщу в якості логістичного центру.

Ми знаємо, що кіберфронт має вирішальне значення, тому запустили проект PESCO «Сили швидкого реагування у кіберпросторі», а Європейська комісія надає обладнання, програмне забезпечення та інші види допомоги для підвищення кіберстійкості України.

У спільних заходах реагування ЄС є багато інших пунктів. Ми посилюємо тиск на Білорусь за її співучасть у нападі Росії. Ми також посилюємо підтримку Молдови, яка несе на своїх плечах тягар наслідків війни і куди я вирушу в середу, щоб продемонструвати відданість ЄС.

Геополітичне пробудження ЄС

Обурливий напад Росії на Україну став потрясінням, хвилі від якого розійшлися по всьому континенту і далі за його межі. Воно загрожує створити світ, у якому міжнародний порядок, заснований на правилах, поступається місцем закону джунглів.

Ми не знаємо, як і коли закінчиться цей конфлікт. Однак можливо, що цього тижня ми стали свідками запізнілого народження геополітичної Європи. Європи, про яку ми говорили роками, Європи, що має єдину мету і використовує всі інструменти та важелі для підтримки своїх політичних цілей.

Протягом останніх днів ми діяли зі швидкістю світла та порушили кілька табу. За один тиждень ми, можливо, просунулися далі, ніж за десятиліття дебатів. Все це доводить, що, коли настає криза, європейці справді збираються разом і мобілізують колективну волю для захисту своїх цінностей та інтересів від нападів. Для того, щоб стати на бік України не лише на словах, а й на ділі. Заплатити за це високу ціну, якщо буде необхідно.

Ми бажаємо, щоб Росія отямилася і на європейському континенті було відновлено мир. Шлях до цього буде довгим та важким. Але немає сумнівів у тому, що цей тиждень кардинально змінив історію Європи.

 

 

More blog posts by EU High Representative Josep Borrell

MORE FROM THE BLOG

HR/VP box
HR/VP Josep Borrell cartoon

“A Window on the World” – by HR/VP Josep Borrell

Blog by Josep Borrell on his activities and European foreign policy. You can also find here interviews, op-eds, selected speeches and videos.