This isn't an official website of the European Union

ЄІБ та Державне бюро розслідувань об’єднують зусилля для захисту інвестицій ЄС та боротьби з шахрайством і корупцією

13.12.2024
13 грудня 2024 року
Press and information team of the Delegation to UKRAINE
  • ЄІБ посилює співпрацю з українськими правоохоронними органами для захисту фінансових інтересів ЄС в Україні від шахрайства, корупції та інших неправомірних дій.
  • Підписаний меморандум про взаєморозуміння з Державним бюро розслідувань України передбачає запровадження посилених заходів для ефективної боротьби з фінансовими порушеннями.
  • Укріплення партнерства засвідчує спільну відданість принципам прозорості та захисту інвестицій ЄІБ, спрямованих на відновлення України.

Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) та Державне бюро розслідувань України (ДБР) підписали меморандум про взаєморозуміння для посилення співпраці у боротьбі з потенційними випадками шахрайства та корупції, пов’язаними з інвестиціями Європейського Союзу в Україні. Головна  інспекторка ЄІБ Монік Конінг, головний юрисконсульт Хосе Марія Фернандес Мартін та заступник директора ДБР Олександр Соколов підписали документ під час візиту делегації ДБР до штаб-квартири ЄІБ у Люксембурзі. Це партнерство є значним кроком у посиленні превентивних заходів для захисту фінансової підтримки, яку ЄІБ надає Україні.

Меморандум про взаєморозуміння створює основу для співпраці, яка спрямована на забезпечення прозорості, підзвітності та дотримання етичних стандартів, водночас гарантує, що інвестиції, підтримані Європейським Союзом, безпосередньо сприяють відновленню та розвитку України. Зміцнення співпраці через обмін інформацією та спільні розслідування підкреслює відданість обох установ найвищим стандартам доброчесності та довіри в управлінні міжнародною фінансовою допомогою.

«З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року ЄІБ надав понад 2 млрд євро для нагальних потреб України. У найближчі роки банк ЄС планує надати щонайменше ще 2 млрд євро через механізм підтримки ЄС «Ukraine Facility» для реалізації критично важливих проєктів у державному та приватному секторах. Забезпечення того, щоб ця фінансова підтримка безпосередньо приносила користь українському народу та була захищена від шахрайства і корупції, є надзвичайно важливим. Наше партнерство з Державним бюро розслідувань України та іншими правоохоронними органами зміцнює нашу відданість прозорості, підзвітності та ефективному використанню ресурсів ЄС», — зазначила Тереза Червінська, віцепрезидентка ЄІБ, відповідальна за фінансові операції в Україні.

«Підписання цієї угоди в той же тиждень, коли ми відзначаємо Міжнародний день боротьби з корупцією, підкреслює нашу спільну відданість принципам доброчесності, прозорості та підзвітності. Завдяки нашому партнерству з Державним бюро розслідувань ми посилюємо зусилля у боротьбі з шахрайством і корупцією, забезпечуючи оперативне виявлення та ефективне усунення будь-яких потенційних ризиків. Ґрунтуючись на нашій давній співпраці з українськими правоохоронними органами, ця співпраця з ДБР ще більше зміцнює механізми захисту, щоб гарантувати, що кошти банку ЄС використовуються ефективно для відновлення критично важливої інфраструктури та підтримки українських громад у їхньому відновленні та розвитку», — додала генеральна інспекторка ЄІБ Монік Конінг.

Заступник директора Державного бюро розслідувань Олександр Соколов зазначив: «Підписання меморандуму про взаєморозуміння з Європейським інвестиційним банком є важливим кроком для забезпечення сприятливого інвестиційного клімату в Україні, захисту прав інвесторів та запобігання корупції. Кошти, надані Європейським інвестиційним банком, відіграють значну роль у підтримці та відновленні інфраструктури нашої країни в умовах воєнного стану, а також у сприянні розвитку української економіки. Як державний правоохоронний орган, Державне бюро розслідувань зобов’язується вжити необхідних заходів для запобігання можливому неналежному використанню коштів ЄІБ під час реалізації проєктів в Україні».

Політика нульової толерантності до шахрайства та корупції

ЄІБ дотримується політики нульової толерантності до шахрайства та корупції. Відділ розслідувань Генеральної інспекції ЄІБ займається розглядом заяв про шахрайство та неналежну поведінку, які стосуються діяльності Групи ЄІБ, активно співпрацюючи з національними органами влади в країнах, де працює ЄІБ, а також з міжнародними організаціями та фінансовими установами для обміну інформацією та посилення механізмів захисту.

В Україні ЄІБ має довгострокове партнерство з правоохоронними органами – зокрема з Національним антикорупційним бюро України (НАБУ), Бюро економічної безпеки України (БЕБ) та Офісом Генерального прокурора – для посилення прозорості та запобігання неправомірним діям. Цей меморандум про взаєморозуміння додає Державне бюро розслідувань (ДБР) до мережі надійних партнерів ЄІБ, ще більше посилюючи зусилля банку щодо захисту фінансової підтримки ЄС в Україні.

ЄІБ закликає всіх, хто володіє інформацією про можливі порушення, пов’язані з проєктами, які фінансуються банком в Україні, повідомляти про це через спеціальну платформу для звернень.
 

Довідкова інформація 

Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) — це довгострокова кредитна установа Європейського Союзу, що належить його державам-членам. Банк фінансує інвестиції, які сприяють досягненню цілей політики ЄС. ЄІБ Global — це спеціалізований підрозділ Групи ЄІБ, який спрямований на посилення впливу міжнародного партнерства та фінансування проєктів розвитку, а також є ключовим партнером ініціативи ЄС «Global Gateway». Ми прагнемо підтримати інвестиції на суму 100 млрд євро до кінця 2027 року, що становить приблизно третину від загальної мети цієї ініціативи ЄС. Спільно з Team Europe ЄІБ Global підтримує створення міцних і цілеспрямованих партнерств у співпраці з іншими організаціями, що фінансують розвиток, та представниками громадянського суспільства. ЄІБ Global з офісами по всьому світу робить групу ЄІБ ближчою до людей на місцях, а також локальних компаній та установ.

Державне бюро розслідувань — це український державний правоохоронний орган, завданням якого є запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття злочинів, що належать до його компетенції, зокрема злочинів, пов’язаних із корупцією, а також інших правопорушень, пов’язаних із нецільовим використанням коштів, виділених міжнародними установами на реалізацію проєктів в Україні.