ЄС ухвалив 15-й пакет обмежувальних заходів у відповідь на загарбницьку війну Росії проти України
16 грудня Рада ЄС ухвалила 15-й пакет економічних та індивідуальних обмежувальних заходів, спрямованих на подальше послаблення здатності Росії вести незаконну, неспровоковану та невиправдану загарбницьку війну проти України.
Зазначені заходи покликані протидіяти ухиленню від санкцій, накладених Європейським Союзом. Зокрема, за допомогою боротьби з російським «тіньовим флотом» і послаблення військово-промислового комплексу Росії.
«Росія продовжує жорстоко атакувати Україну та український народ. Цей санкційний пакет — частина нашої відповіді, яка має на меті стримати воєнну машину Росії. Він також спрямований на тих, хто робить цю війну можливою — зокрема, на китайські компанії. Він демонструє єдність країн-членів ЄС у їх незмінній підтримці України. Посилення її позицій — наш найвищий пріоритет. Ми будемо підтримувати український народ на всіх фронтах: гуманітарному, економічному, політичному, дипломатичному та військовому. Не може бути жодних сумнівів в тому, що Україна переможе»,
— підкреслила Кая Каллас, Висока представниця ЄС з питань зовнішньої політики та політики безпеки.
Пакет, ухвалений 16 грудня, містить рішення щодо:
Індивідуальні обмеження
Рада ЄС затвердила значний пакет, який складається з 84 переліків. Вони складаються з 54 фізичних та 30 юридичних осіб, відповідальних за дії, що підривають територіальну цілісність, суверенітет та незалежність України або загрожують їм.
Що стосується фізичних осіб, то Європейський Союз запроваджує санкції проти військового підрозділу, відповідального за обстріл київської дитячої лікарні «Охматдит», топменеджерів провідних компаній в енергетичному секторі; осіб, відповідальних за депортацію дітей, поширення пропаганди та ухиляння від санкцій; і двох високопосадовців КНДР.
Серед юридичних осіб цілями ЄС є насамперед російські оборонні та судноплавні компанії, відповідальні за морське транспортування сирої нафти та нафтопродуктів. Саме вони приносять значні прибутки російській владі. До списку також потрапили хімічний завод та цивільна російська авіакомпанія, яка забезпечує логістичну підтримку російських військових. У чинному пакеті вперше накладаються повноцінні санкції (заборона на поїздки, заморожування активів, заборона надавати економічні ресурси) на різних китайських суб'єктів, які постачають компоненти для безпілотників і мікроелектронні компоненти для підтримки загарбницької війни Росії проти України.
Ухиляння від санкцій
Рада ЄС додає нові судна до списку тих, на які поширюються обмеження доступу до портів і заборона на надання широкого спектра послуг, пов'язаних з морським транспортом. Цей захід спрямований проти танкерів, які походять з країн з-поза меж ЄС і є частиною тіньового флоту Путіна. Вони дозволяють обходити обмеження цін на нафту та підтримують енергетичний сектор Росії. Санкції також націлені на судна, які використовуються для транспортування військової техніки до Росії або беруть участь у перевезенні вкраденого українського зерна. Відповідно до цих підстав, ухвалений 16 грудня пакет накладає санкції на 52 судна з-поза меж ЄС. У такий спосіб загальна кількість підсанкційних суден зросла до 79.
Торгівля
Рада ЄС також внесла 32 нові юридичні особи до списку тих, хто безпосередньо підтримує військово-промисловий комплекс Росії у її загарбницькій війні проти України. До них будуть застосовані більш жорсткі експортні обмеження щодо товарів і технологій подвійного призначення. Ці заходи також стосуватимуться тих товарів і технологій, які можуть сприяти технологічному вдосконаленню російського оборонно-безпекового сектору. Деякі з підсанкційних організацій розташовані у третіх країнах (Китай, Індія, Іран, Сербія, Об'єднані Арабські Емірати) і сприяли ухилянню від торгівельних обмежень. Вони також брали участь у закупівлі критичних товарів, що використовуються для російських військових операцій — наприклад, БПЛА та ракет.
Захист європейських компаній
Щоб краще захистити європейські компанії від судових спорів з російськими партнерами, Рада ЄС вирішила заборонити визнання та виконання на території Європейського Союзу рішень, винесених російськими судами на підставі Статті 248 Арбітражного процесуального кодексу Російської Федерації. Ці рішення не дозволяли стороні спору розпочати або продовжити розгляд справи в іншій юрисдикції, окрім Росії (антипозовні забезпечувальні заходи). Це є явним порушенням встановлених міжнародних принципів і судової практики та часто призводило до непропорційно високих фінансових штрафів для європейських компаній. Впроваджений обмежувальний захід запобігатиме застосуванню цих штрафів проти компаній ЄС у Європі.
Окрім того, Рада ЄС запровадила виняток, який дозволяє вивільнити залишки грошових коштів, які зберігаються в центральних депозитаріях цінних паперів (ЦДЦП) Євросоюзу. Це стало необхідним внаслідок кількості судових процесів та каральних заходів з боку Росії, що зростають і які призводять до арешту активів ЦДЦП в ЄС. Завдяки запровадженому винятку ЦДЦП зможуть звертатися до компетентних органів країн-членів з проханням розморозити залишки грошових коштів і використовувати їх для виконання своїх юридичних зобов'язань перед клієнтами.
Зрештою, Європейський Союз подовжив терміни застосування певних винятків, необхідних для виведення капіталу з Росії. Через ризики, пов'язані з продовженням діяльності в Росії, компаніям з ЄС слід розглянути можливість закриття свого бізнесу там та/або не розпочинати нового. Надзвичайне розширення винятків щодо виведення активів необхідне для того, щоб дозволити компаніям з ЄС якнайшвидше припинити діяльність на російському ринку. Розширені винятки надаються країнами-членами в індивідуальному порядку і спрямовані на забезпечення впорядкованого процесу виходу з ринку, що було б неможливим без цих подовжених строків.
Відповідні правові акти незабаром будуть опубліковані в Офіційному віснику ЄС.
Контекст
У своїх висновках від 17 жовтня 2024 року Європейська Рада вкотре підтвердила рішуче засудження загарбницької війни Росії проти України. Ця війна є грубим порушенням Статуту ООН, тому Європейська Рада зберігає свою незмінну підтримку незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів. Європейська Рада також підкреслила непохитну відданість Європейського Союзу наданню подальшої політичної, фінансової, економічної, гуманітарної, військової та дипломатичної допомоги Україні та її народу, доки це буде потрібно, і настільки інтенсивно, наскільки в цьому буде потреба. Україна повинна перемогти у цій війні.
ЄС готовий і надалі обмежувати здатність Росії вести війну, зокрема за допомогою подальших санкцій.
- Рішення Ради ЄС (СЗБП) 2024/3182 від 16 грудня 2024 року про внесення змін до Рішення 2014/145/СЗБП щодо обмежувальних заходів у зв'язку з діями, що підривають територіальну цілісність, суверенітет та незалежність України або загрожують їм (включно з переліком фізичних та юридичних осіб, щодо яких запроваджено санкції)
- Рішення Ради ЄС (СЗБП) 2024/... від 16 грудня 2024 року про внесення змін до Рішення 2014/512/СЗБП щодо обмежувальних заходів у зв'язку з діями Росії, які дестабілізують ситуацію в Україні (з повною інформацією про економічні санкції, в тому числі щодо тіньового флоту)
- Висновки Європейської Ради від 17 жовтня 2024 року
- Загарбницька війна Росії проти України – у межах всебічного 14-го пакету санкцій ЄС ухвалює жорсткі заходи щодо ухилення від санкцій та у сфері енергетики (пресреліз від 24 червня 2024 року)
- Відповідь ЄС на вторгнення Росії в Україну (інформація для контексту)