This isn't an official website of the European Union

Щоб забезпечити мир, ЄС має бути готовим захистити себе

Блог Високого представника/Віцепрезидента Жозепа Борреля:

В межах останнього засідання, Європейська Рада ухвалила новий пакет цивільної допомоги Україні обсягом 50 мільярдів євро. За день до засідання, під час неформальної зустрічі міністрів оборони країн-членів ЄС, ми здійснили підрахунок усієї нашої військової підтримки Україні. Щодо безпосередньо боєприпасів, ми відстаємо від поставленої цілі, але ми пришвидшуємо наші зусилля. До кінця року ми доставимо в Україну понад 1 мільйона артилерійських снарядів і здійснимо підготовку 60 000 українських солдатів.

Минулої середи на запрошення бельгійського міністра ми провели неформальну зустріч міністрів оборони ЄС, як це зазвичай відбувається під час кожного ротаційного головування. Це була одна з найбільш насичених та інтенсивних зустрічей міністрів оборони з чесними та відкритими дискусіями від початку терміну мого перебування на цій посаді.

28 мільярдів євро військової допомоги вже надано Україні

Спершу ми обговорили нашу військову підтримку України. Міністр оборони України Рустем Умєров у відеозверненні проінформував нас про ситуацію на полі бою та потреби України. Ми поділилися з нашими країнами-членами новими зведеними даними про нашу підтримку України з початку російської агресії, яка розпочалася майже два роки тому. Через власні інструменти Європейський Союз та країни-члени на двосторонньому рівні вже надали Україні понад 28 мільярдів євро військової допомоги. Це доволі значна сума.

Напередодні цієї зустрічі ми також запитали наших країн-членів про їхні бюджетні зобов'язання щодо військової підтримки України на 2024 рік. Ми ще не отримали всіх відповідей, але багато країн-членів вже надіслали свої пропозиції, і на цьому етапі вони заклали в бюджет 21 мільярд євро для військової допомоги Україні лише на 2024 рік. Це свідчить про те, що ми значно пришвидшуємо нашу підтримку. За один рік ми наблизимося до суми, наданої впродовж двох попередніх років цієї війни.

Ми значно прискорюємо надання військової підтримки Україні. У 2024 році, за один рік, ми наблизимося до суми, наданої на підтримку України впродовж двох попередніх років цієї війни.

Ми також підбили підсумки нашої навчальної місії ЄС. Ми майже досягли мети, підготувавши 40 000 українських солдатів і домовилися про навчання ще 20 000 до літа. До того часу ми підготуємо загалом 60 000 українських солдатів на території ЄС. Як добре відомо будь-якому військовому лідеру, якісне навчання гарантує, що багато життів буде врятовано на полі бою.

У березні 2023 року ЄС та його країни-члени взяли на себе зобов'язання доставити Україні 1 мільйон артилерійських снарядів протягом одного року. Наголошу знову, що не всі країни-члени надіслали свої дані, однак на основі інформації, яку ми отримали, до березня ми доставимо 524 000 снарядів, що становить 52% від запланованого обсягу.

Ми знаємо, що на фронті точаться запеклі бої, що нашим українським друзям терміново потрібно більше боєприпасів і що ми ще далеко від цілі. Однак ми також знали від самого початку, що мета, поставлена минулого року, була дуже амбітною. Причинами цієї затримки є дефіцит боєприпасів у світі, ускладнена пропускна здатність в ланцюгах постачання, обмежені запаси і потреба часу для нових інвестицій. Я передав чіткий сигнал країнам-членам, що ми повинні робити більше і швидше. Європейське оборонне агентство підписало 60 рамкових контрактів з європейськими виробниками щоб спільно здійснювати закупівлю боєприпасів калібру 155 мм. Ми все ще маємо вільні потужності на 1,5 мільярда євро, і я закликав країни-члени ЄС розміщувати більше замовлень.

До кінця року ми передамо Україні ще 631 000 боєприпасів. Це означає, що до кінця 2024 року ми передамо понад 1 мільйона снарядів.

Робота над цим триває. За інформацією, отриманою від наших країн-членів, до кінця року Україні буде передано ще 631 000 боєприпасів. Це означає, що до кінця 2024 року ми передамо понад 1 мільйон снарядів. Важливо пам'ятати, що окрім цих партій, переданих ЄС та його країнами-членами, європейська оборонна промисловість також постачає додаткові артилерійські боєприпаси в Україну за звичайними комерційними контрактами.

За 2 роки оборонна промисловість збільшила потужності на 40 %

Європейська оборонна промисловість наразі інвестує значні кошти у збільшення своїх виробничих потужностей. За інформацією, наданою Комісаром Бретоном, ці виробничі потужності вже зросли на 40 % з початку війни Росії проти України. Наші потужності з виробництва артилерійських снарядів наразі становлять майже 1 мільйон на рік, а до кінця 2024 року вони мають досягти 1,4 мільйона снарядів на рік. Це дозволить нам поповнити наші запаси і водночас продовжити постачання боєприпасів в Україну.

Ми також продовжили обговорення нового Фонду допомоги Україні, який я запропонував створити в рамках Європейського фонду миру (EPF), щоб гарантувати довгострокову військову підтримку Україні. До цього часу в рамках Європейського фонду миру ми переважно підтримували надання військової допомоги Україні з власних запасів країн-членів ЄС. З Фондом допомоги Україні ми б натомість зосередилися на нових придбаннях, зроблених країнами-членами ЄС у рамках спільних закупівель у європейської оборонної промисловості, і паралельно продовжували б "навчати та оснащувати" українських солдатів через Місію ЄС з військової допомоги (EUMAM). Висунута мною пропозиція була позитивно прийнята міністрами. Цю пропозицію також обговорювали лідери ЄС у четвер. Зараз необхідно прискорити роботу, щоб цей Фонд був створений до початку березня. Не можна гаяти часу.

Нова європейська стратегія оборонної промисловості

Для зміцнення нашої промислової і технологічної бази в оборонному секторі нам необхідно перейти від екстреного режиму, в якому ми перебуваємо останні два роки, до більш довгострокового підходу. Під час свого засідання у грудні Європейська Рада закликала мене, як Високого представника ЄС із закордонних справ і безпекової політики та Європейську Комісію якнайшвидше представити нову Європейську оборонну промислову стратегію у співпраці з Європейським оборонним агентством. Її перші складові також обговорювались під час нашої зустрічі, і ця нова стратегія буде презентована за кілька тижнів. Європейці повинні усвідомити, що зараз ми живемо в дуже небезпечному світі і щоб протистояти цим викликам, ми повинні зміцнити промислову та технологічну основи нашої колективної оборони.

ASPIDES - нова морська оборонна місія ЄС в Червоному морі

На завершення, ми обговорили ситуацію в Червоному морі і в регіоні Сахеля в присутності наших партнерів з ООН і НАТО, а також представника Європейського Парламенту. Що стосується Червоного моря, то ми збираємося розпочати нову морську операцію під назвою ASPIDES, що в перекладі з давньогрецької означає "щит". Це буде винятково оборонна операція із захисту торговельних суден у Червоному морі через підвищення рівня обізнаності про морську ситуацію та супровід суден з метою запобігання нападів. Ця місія не проводитиме жодних дій на суші. Наша ціль - розпочати її щонайпізніше під час наступного засідання Ради міністрів закордонних справ 19 лютого. Я цілковито усвідомлюю нагальність цього питання, і це буде одна з найшвидших операцій, розпочатих за всю історію нашої спільної політики безпеки та оборони.

Щодо регіону Сахеля, то нам доводиться адаптуватися до нової реальності у процесі. Малі, Нігер і Буркіна-Фасо вийшли з Економічного співтовариства країн Західної Африки  (ECOWAS), а після того, як хунта в Нігері скасувала відповідні юридичні угоди, наша військова місія у партнерстві з Нігером вже покинула цю країну. Триває підготовка до виведення нашої цивільної місії до червня наступного року. Найближчими тижнями ми також приймемо рішення щодо нашої військової місії в Малі, оскільки її мандат закінчується в травні наступного року. На наступному засіданні Ради міністрів закордонних справ ми представимо новий підхід до ситуації в регіоні Сахелю, а також щодо нашої залученості у сфері безпеки та оборони.

«Масло та гармати»

Я знаю, що економічна та соціальна ситуація в усіх європейських країнах зараз дуже напружена. І я добре розумію, що в такому контексті може бути складно збільшувати військові витрати на підтримку України, поповнювати наші запаси, розвивати нашу обороноздатність і зміцнювати нашу оборонну промисловість. Однак це саме те, що потрібно робити, якщо ми хочемо зберегти нашу безпеку і запобігти будь-яким спробам агресії у все більш напруженому геополітичному контексті. Усі, і я в тому числі, завжди віддаватимуть перевагу «маслу» перед «гарматою», але без належних «гармат» ми можемо дуже скоро опинитися і без «масла». "Si vis pacem, para bellum", хочеш миру - готуйся до війни.