Підтримка України на енергетичному фронті
Минулого тижня я взяв участь у Сегменті високого рівня Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй (ГА ООН) у Нью-Йорку. Під час Саміту майбутнього ми обговорили як сформувати мультилатералізм завтрашнього дня. Значна частина дебатів, зокрема на засіданні Ради Безпеки ООН у суботу, була присвячена конфлікту на Близькому Сході та ситуації в Газі та Лівані. З міністрами закордонних справ Саудівської Аравії Фейсалом бін Фарханом та Норвегії Еспеном Бартом Ейде ми також ініціювали створення Глобального Союзу задля досягнення миру та рішення про дві країни для двох народів.
За участі Африканського Союзу та Організації Об’єднаних Націй ми підбили підсумки наших спільних зусиль, спрямованих на реформування багатосторонньої системи та сприяння забезпеченню стабільності й розвитку континенту. Також ми провели дуже плідні зустрічі з міністрами закордонних справ СЕЛАК та Меркосур. Як завжди, тиждень ГА ООН став нагодою для проведення багатьох інших двосторонніх зустрічей з нашими партнерами.
Протягом цього тижня загарбницька війна Росії проти України, безумовно, була однією з ключових тем дебатів. Зокрема, це стало предметом зустрічі Ради Безпеки ООН у вівторок, на якій я підтвердив нашу повну підтримку України у боротьбі за виживання та пропозицій Президента Зеленського. На жаль, в ЄС більше немає одностайності щодо цього питання, оскільки Угорщина є тією однією країною, що вирішила відкрито підтримати бразильсько-китайську ініціативу.
«Російське вторгнення саме по собі є суттєвим порушенням міжнародного права та Статуту Організації Об’єднаних Націй. Проте спосіб, у який Росія веде цю війну, щодня призводить до нових масових порушень міжнародного права».
Ми вкотре повторюємо, що російське вторгнення саме по собі є суттєвим порушенням міжнародного права та Статуту ООН. Проте спосіб, у який Росія веде цю війну, щодня призводить до нових масових порушень міжнародного права. Тут я хотів би зосередитися на найбільш значних збитках, які Росія завдає Україні ― руйнування енергетичної інфраструктури. ООН нещодавно застерегла, що це «потенційно може позбавити мирне населення послуг, необхідних для його виживання, особливо з наближенням зими». Безумовно, електроенергія забезпечує опалення будинків, водопостачання, функціонування шкіл та все можливе для цивілізованого життя.
Критична гуманітарна ситуація
Наразі українці потерпають від відсутності електропостачання, що триває по 8-12 годин на добу. За даними ООН, з початком зими вони можуть залишатись без світла до 20 годин на добу. Вже за кілька тижнів в Україні може виникнути критична надзвичайна ситуація, що змусить ще більше людей покинути свої домівки та свою країну.
Після початку повномасштабного вторгнення російські атаки на енергосистеми нанесли шкоду, що оцінюється у 24 ГВт від загальних потужностей виробництва енергії. Тобто було уражено 68% від довоєнних показників, і нині залишилось лише 10-11 ГВт потужностей. Лише з березня 2024 року близько 9 ГВт було втрачено. Це пов’язано, зокрема, з найбільшою з початку війни атакою, що відбулась 26 серпня та в якій було задіяно понад 230 ракет і безпілотників. Цілями російських атак є гідро- та вугільні електростанції, а також підстанції електромереж. Великі електростанції набагато складніше замінити та відремонтувати, ніж маленькі підстанції.
Тепер ми намагаємось випередити наступні хвилі російських, північнокорейських і, можливо, іранських ракет, на додаток до безпілотників й КАБів. Наші українські друзі також поділились інформацією щодо потенційних атак Росії по об’єктах, які забезпечують роботу трьох атомних електростанцій в Україні. Ці атаки можуть призвести до їх зупинки, що стане трагедією для українського мирного населення та може потенційно спровокувати великі ядерні катастрофи.
Міжнародна допомога, аби втримати Україну на плаву
Путін намагається зламати опір України та підірвати моральний дух населення. Провокуючи енергетичний колапс, він прагне надолужити те, чого не зміг досягти на полі бою. Що ми можемо зробити, щоб допомогти Україні запобігти цій надзвичайній ситуації та її серйозним гуманітарним наслідкам? Минулого понеділка я зустрічався з міністрами закордонних справ Групи Семи в межах ГА ООН, щоб обговорити це питання. Ми не маємо часу на самозаспокоєння.
«Путін намагається зламати опір України та підірвати моральний дух населення. Провокуючи енергетичний колапс, він прагне надолужити те, чого не зміг досягти на полі бою».
Європейський Союз і країни-члени вже виділили 400 з 629 мільйонів євро з Фонду підтримки енергетики України. Він фінансує ремонтні роботи, а також постачання трансформаторів й мобільних газових турбін для генерування енергії. Окрім того, нещодавно ми підписали грантову угоду про поповнення цього фонду на 96 мільйонів євро за допомогою надходжень від заморожених російських активів. Завдяки ремонтним роботам, які спонсорують ЄС та США, Україна має на меті відновити 4-5 ГВт виробництва енергії до початку зими. Для того, щоб зменшити нестачу електрики, Україна також повинна більше імпортувати з Європейського Союзу. Ми працюємо над тим, щоб посилити імпортні потужності України до 2,2 ГВт.
Завдяки використанню Механізму цивільного захисту ЄС, Союз також залучив тисячі електрогенераторів і трансформаторів. Ці енергетичні об'єкти вироблятимуть електроенергію для забезпечення потреб 6,5 мільйонів людей. Ми оцінюємо загальний обсяг підтримки енергетичного сектору України з боку ЄС та країн-членів щонайменше у 2 мільярди євро від лютого 2022 року.
Окрім того, наразі триває передача Україні цілої електростанції потужністю 3600 МВт з Литви, а також газової турбіни потужністю 200 МВт з Естонії. Разом ми можемо змінити ситуацію та компенсувати значну частину енергії, втрачену внаслідок російських атак, здійснених протягом весни.
«Ключову роль в уникненні сценарію «ми ремонтуємо, вони руйнують» відіграє протиповітряна оборона. У Нью-Йорку я знову звернувся до моїх колег, аби прискорити надання Україні систем ППО та перехоплювачів».
Потрібно уникнути сценарію «ми ремонтуємо, вони руйнують»: ми надсилаємо матеріали, а вже наступного дня росіяни влучають у них. Саме тому протиповітряна оборона відграє ключову роль. У Нью-Йорку я знову звернувся до моїх колег, аби прискорити надання Україні систем ППО та перехоплювачів і замовити більше у виробників, адже Україна, ймовірно, потребуватиме цього в довгостроковій перспективі.
Я також вкотре закликав дозволити Україні наносити удари по аеропортах та злітних майданчиках на території Росії, використовуючи західну зброю. Дозвольте Україні цілити в лучників, а не у стріли! Поки що не всі погодились на це. Однак ми пообіцяли підтримувати Україну будь-якими засобами, допоки це буде потрібно. І енергетичний фронт стане вирішальним цієї зими.