Підвищити потужність європейської оборони
У своїй вступній промові Мішель нагадав знамениті слова Робера Шумана: «Європа не буде створена відразу, але вона буде створена», щоб представити завдання, яке стоїть перед нами — «створити наш союз безпеки та оборони». І фон дер Ляєн нагадала, чому наше небезпечне геополітичне середовище означає, що Європа повинна взяти на себе повну «стратегічну відповідальність» як в Україні, так і в інших країнах.
Дискусії навколо оборони такі ж давні, як і європейський проєкт
Дебати навколо оборони справді такі ж давні, як і сам європейський проєкт. Спільнота з вугілля та сталі на самому початку євроінтеграційного процесу мала потужну оборонно-промислову складову. У 1950 році, всього через кілька місяців після плану Шумана, наші попередники також створили проєкт Європейського оборонного співтовариства. Історія, де оборонна співпраця могла б йти пліч-о-пліч із ринковою інтеграцією, була б можливою. Однак після того, як у 1954 році французький парламент відмовився від Європейського оборонного співтовариства, ми обрали інший шлях.
Сьогодні ЄС перебуває в геостратегічному контексті, що, на жаль, робить «посилення європейської оборони», тему цієї щорічної конференції ЄОА, невідкладним імперативом. І нам потрібно багато чого надолужити. Два роки тому, презентуючи Стратегічний компас, я сказав, що «Європа в небезпеці». Це було перед початком загарбницької війни Росії проти України, перед великою безпековою кризою в Сахелі та перед війною, що знову розгорається на Близькому Сході.
За допомогою Стратегічного компасу ми закликали до «стрибка вперед» у європейській обороні. Очевидно, саме зараз час стрибати.
Відтоді небезпека для Європи лише зросла. Війна Росії проти України нагадала нам, наскільки важливими залишаються традиційні військові потужності, такі як танки, артилерія чи боєприпаси; але також, скільки гібридних загроз для сфери космосу, кібернетики, критичної інфраструктури, маніпулювання інформацією чи безпеки постачання стали реальними. За допомогою Стратегічного компасу ми закликали до «стрибка вперед» у європейській обороні. Очевидно, саме зараз час стрибати.
Перехід до постійної оборони
Реакція ЄС на загарбницьку війну Росії була безпрецедентною на багатьох рівнях й особливо на військовому. Добре пам’ятаю, як на початку січня 2022 року, за місяць до початку російської загарбницької війни, я відвідав Донбас і мав зустріч із Денисом Шмигалем, Прем’єр-міністром України. Він запитав мене: «Вони нападуть на нас, а коли це станеться, ви нас підтримаєте? Чи збираєтеся ви надати нам зброю, яка нам знадобиться, щоб захистити себе?» Тоді я не міг сказати «так, звичайно». Військова допомога країні, яка перебуває у стані війни, все ще була під табу, і я не був упевнений, що ми зможемо зробити те, що зрештою зробили.
Це табу дійсно було порушено, і ЄС вперше військово підтримав країну, що перебуває у стані війни, у тому числі за допомогою летального озброєння. Наразі Євросоюз і його країни-члени залучили понад 27 мільярдів євро військової підтримки. Понад 34 000 українських солдатів пройшли підготовку на всій території ЄС.
Ми використовували інноваційні інструменти з Європейським фондом миру. Ми також використали інноваційні підходи з ініціативою постачання боєприпасів, що складається із трьох напрямів. Провідні країни та Європейське оборонне агентство об’єднали попит країн-членів для спільної закупівлі боєприпасів. Європейське оборонне агентство підписало дев’ять рамкових контрактів, інші планує підписати найближчими тижнями. Сім країн-членів вже зробили замовлення.
Але нам потрібно активізувати зусилля щодо боєприпасів. Вкрай важливо, щоб країни-члени якнайшвидше робили більше замовлень в оборонної промисловості. І ми маємо нарощувати виробничі потужності. Щоб пришвидшити ці зусилля, Комісія, зокрема завдяки моєму колезі, комісару Бретону, розробила нові акти про підтримку виробництва боєприпасів (ASAP) і про зміцнення європейської оборонної промисловості через загальні закупівлі (EDIRPA).
Ми почали обговорювати внесок ЄС у безпекові зобов’язанні перед Україною та спеціальний фінансовий пакет у рамках Європейського фонду миру для довгострокової військової підтримки України. У цьому контексті активізація спільних закупівель та нарощування потужностей промислового виробництва набувають ще більшого стратегічного значення.
Необхідність усунення наших недосконалостей
Наша мобілізація для підтримки України була вражаючою. Однак ця війна також показала негативні наслідки відсутності інвестицій в нашу оборону попередніми десятиліттями. Це нагадало нам, наскільки важливим залишається НАТО для нашої колективної оборони, а також те, що потрібно зробити для зміцнення європейської складової НАТО, як просили наші американські друзі. Тим паче, враховуючи рівень невизначеності щодо майбутнього зовнішньої та безпекової політик США, нам потрібні трансформаційні та постійні зусилля, щоб змінити погляди на оборону ЄС.
До 2014 року Європа проходила мовчазний процес роззброєння. Вторгнення в Крим стало першим тривожним дзвіночком, і відтоді ми вжили найбільших зусиль задля переозброєння Європи з 1950-х років.
Новий звіт про оборонні дані ЄС, опублікований ЄОА, показує, де ми знаходимось, та якими є майбутні виклики. У 2022 році видатки на оборону 27 країн-членів продовжують зростати вже восьмий рік поспіль і досягли 240 мільярдів євро в реальному обчисленні. Це на 6% більше порівняно з 2021 роком та свідчить про реальні зусилля країн-членів зберегти цю тенденцію. Порівняно з історичним мінімумом у 2014 році, витрати на оборону зросли на 69 мільярдів євро, або на 40% у реальному обчисленні. До 2014 року Європа проходила мовчазний процес роззброєння. Вторгнення в Крим стало першим тривожним дзвіночком, і відтоді ми вжили найбільших зусиль задля переозброєння Європи з 1950-х років.
Інвестиції в нові оборонні можливості досягли 58 мільярдів євро у 2022 році, з яких 24% від загальних витрат на оборону. Четвертий рік поспіль ми перевершуємо контрольний показник у 20%, встановлений для інвестицій в оборону. Однак загальні витрати на оборону все ще перебувають в стагнації на рівні близько 1,5% валового внутрішнього продукту. Щоб досягти цільового показника НАТО у 2%, країнам-членам потрібно буде виділити додатково 76 мільярдів євро.
Інші світові гравці виділяють набагато більшу частку своїх ресурсів на оборону. США витрачали в середньому 3,5% від свого ВВП протягом останніх трьох років, що на 2% більше, ніж у нас. Росія збільшила витрати на оборону з 3,6% від свого ВВП до війни і до 4,3% у 2022 році. А на 2024 рік вона щойно затвердила збільшення свого оборонного бюджету на 70% порівняно з 2023 роком.
З початку свого мандату я багато разів казав, що нам потрібно «інвестувати краще та разом» у нашу оборону. Це має перестати бути гаслом, щоб стати реальністю!
ЄС все ще не має ключових оборонних потужностей, і нам все ще потрібно більше інвестувати в оборону. Я знаю, що цього дуже важко досягти в той час, коли економіка не процвітає, але нам потрібно це зробити негайно. І, що найважливіше, ми маємо робити це разом у тісній координації, щоб заповнити прогалини, уникнути дублювання та зміцнити промисловий потенціал. З початку свого мандату я багато разів казав, що нам потрібно «інвестувати краще та разом». Це має перестати бути гаслом, щоб стати реальністю!
Як краще інвестувати разом?
Ми разом із Координованим щорічним оглядом з питань оборони (CARD), Постійним структурованим співробітництвом (PESCO) та інструментами Комісії маємо план дій для підтримки таких зусиль, як-от Європейський оборонний фонд. 68 проектів, які зараз виконуються в рамках PESCO, показують, що співпраця є, але ми повинні бути більш амбітними. Проекти PESCO мають більше стосуватися сутності оборонних можливостей. Чому ми не могли б розробити, наприклад, нове покоління військових кораблів в рамках PESCO? Стратегічний огляд PESCO, який ми щойно запустили, стане можливістю мислити ширше.
Щоб досягти успіху в спільному розвитку можливостей, відправною точкою є визначення спільних пріоритетів. Промисловість має нарощувати виробничі потужності, але наші збройні сили самі визначають, що їм потрібно. Працювати в рамках Плану розвитку потенціалу (СDP) є основною робою ЄОА. Кілька тижнів тому 27 міністрів оборони погодили новий набір пріоритетів у п’яти стратегічних сферах: сухопутній, повітряній, морській, кібернетичній та космічній, а також стратегічні механізми та засоби примноження сил.
Ці пріоритети відображають уроки, засвоєні Україною, а також потреби в Спроможності ЄС у швидкому розгортання сил, одному з головних проектів Стратегічного компасу. У деяких ситуаціях нам знадобиться можливість швидко розгорнути сили, як-от у Кабулі в серпні 2021 року або нещодавно в Судані. У таких випадках спільні дії збільшили б наші можливості та зменшили ризики та витрати. У жовтні я був у Кадісі на перших в історії військових навчаннях ЄС, які передбачають можливість розгортання цих сил у 2025 році.
Наприкінці листопада новий Багатонаціональний навчальний центр вертольотів (MHTC) у Сінтрі, що в Португалії, перейняв вже створенні навчальні програми ЄОА. Тисячі екіпажів гелікоптерів із 16 країн-членів уже підготовлені до багатонаціонального розгортання. ЄОА також підтримує ефективну взаємодію на землі.
Нам також потрібно зробити більше, щоб об’єднати попит та здійснювати спільні закупівлі. Завдяки ініціативі щодо боєприпасів, ЄОА довело, що воно може це зробити. І тепер ЄОА розпочне спільні закупівлі хімічного, біологічного, радіологічного ядерного та військового обладнання.
Сильніша, стійка та інноваційна європейська оборонна промисловість
Ще один важливий урок України є те, що наш ОПК недостатньо сильний і стійкий. EDIRPA та ASAP стали миттєвою реакцією. Але ми повинні дивитися на довгострокову перспективу. Це те, що ми маємо намір зробити з майбутньою Європейською оборонно-промисловою стратегією. У своїй промові Президентка фон дер Ляєн окреслила основні складові майбутньої стратегії.
Оборонна промисловість є сферою, де дуже важлива тісна співпраця між міжурядовими органами, які відповідальні за оборонну політику ЄС, такими як ЄОА, та службами Комісії, які відповідають за європейський бюджет.
Ми з моєю командою тісно співпрацюємо з комісаром Бретоном і службами Комісії над цим. Оборонна промисловість є сферою, де дуже важлива тісна співпраця між міжурядовими органами, відповідальними за оборонну політику ЄС, такими як ЄОА, та службами Комісії, які відповідають за європейський бюджет.
Без сильної європейської оборонної промисловості не буде європейської стратегічної автономії чи стратегічної відповідальності. Але сьогодні ми маємо досить розділену Європу, і більше двох третіх військового обладнання, закупленого європейською армією, надходить з-за меж Європи.
Проблема доступу до фінансування для оборонної промисловості ЄС
Проблема доступу до державного та приватного фінансування для промислового оборонного сектору ЄС також потребує негайного вирішення, як заявили міністри оборони ЄС під час нашої останньої зустрічі ради міністрів ЄОА.
Я був дуже здивований, коли один важливий європейський банкір сказав мені, що відділ ризиків його банку радить не фінансувати оборонні проекти. Наше суспільство має зрозуміти, що ми повинні інвестувати державні, а також приватні гроші в оборону. Витрати на оборону – це не марна трата грошей, а життєва потреба, щоб протистояти численним викликам нашого світу. Оборонна промисловість також може підтримувати економіку, створюючи робочі місця та сприяючи розвитку інновацій.
Розглядаючи довгострокову перспективу, оборонні інновації справді мають вирішальне значення. Однак останні дані ЄОА показують досить негативну тенденцію: витрати на оборонні дослідження та технології у Європі зменшуються. Нам терміново потрібно змінити цю тенденцію, якщо ми хочемо мати можливість розвивати найсучасніші оборонні можливості, які потрібні Європі в майбутньому. Центр оборонних інновацій ЄОА може зіграти певну роль у цьому. У цій сфері ми також тісно співпрацюємо з Комісією щодо розробки критичних технологій подвійного використання за підтримки Європейського обороного фонду.
До стратегічної європейської оборонної культури
Оборона ЄС пройшла довгий шлях за останні роки, але деградація нашого геостратегічного середовища зобов’язує нас робити набагато більше, у більш тісніший скоординований спосіб і з набагато більшим відчуттям невідкладності.
Деградація нашого геостратегічного середовища зобов’язує нас робити набагато більше для оборони ЄС, у набагато більш скоординований спосіб і з набагато більшим відчуттям невідкладності.
У нас уже є рамки та інструменти для цього, зокрема спеціальне агентство – Європейське оборонне агентство, яке допоможе визначити пріоритети, сприяти співпраці в галузі оборони та очолити оборонні інновації. Наступного року ми відзначатимемо 20-річчя ЄОА. Це буде своєчасна можливість дати агентству поштовх до вищого рівня амбіцій.
В епоху силової політики «Підвищити потужність європейської оборони» має перестати бути гаслом, а стати закликом до дії для всіх нас: політиків, збройних сил, оборонної промисловості та інституцій ЄС. Трансформація, спричинена війною Росії проти України, має бути перетворена на стійку та стратегічну європейську оборонну культуру.