This isn't an official website of the European Union

Промова Високої представниці Каї Каллас під час вручення Премії Евальда фон Кляйста на Мюнхенській безпековій конференції

17.02.2025
Мюнхен, Німеччина
Press and information team of the Delegation to UKRAINE

Шановний Прем'єр-міністре Зьодер, пане посол Гойсґен, дорогий Крістофе, Ваші Високоповажності, так приємно бачити тут сьогодні стільки друзів. Я думаю, до речі, що відео, про яке ви згадували, було зняте незадовго до початку війни. Тому що саме тоді всі запитували: «Окей, що повинен робити Захід? Що повинні робити українці, якщо вони нікому не загрожували?». Відео навіяло спогади про це.

Проте сьогодні, 16 лютого, ми в Мюнхені — після довгого дня, насправді двох довгих днів зустрічей. І я маю змішані почуття. З одного боку, для мене велика честь отримати цю нагороду. Вона є дуже значущою. Але з іншого, я нічого не можу зробити з тим, що відчуваю, ніби не заслуговую її. Адже війна все ще продовжується.

Українці все ще помирають. Путін все ще завдає ударів по Україні. І вже незабаром, всього за 10 днів, ми відзначатимемо жахливу річницю війни, яка триває вже четвертий рік. Вона не розпочалася за одну ніч. Подих війни відчувався з 2008 року, коли Росія вторглася до Грузії, а потім у 2014 році, коли Росія напала на Донбас та анексувала Крим.

Згодом Росія використала Сирію як майданчик для випробування зброї та стратегій, які вона застосовуватиме під час повномасштабного вторгнення до України в 2022 році. Перебуваючи сьогодні в Мюнхені, я не можу не запитати: «Хіба раніше ми не були тут?». Чехословаччина, 1938 рік. На нашому порозі агресор, і він має намір забрати території, які йому не належать. А учасники переговорів, не ми, вже виторговують переваги для себе, хоча переговори ще навіть не розпочалися. Це згубна тактика. І ми на повній швидкості прямуємо до катастрофи. Але часи змінилися. Українці не підкоряться мовчки. Вони твердо стоятимуть і не віддаватимуть власну свободу і території. Коли я була підлітком, Захід був на вершині своєї могутності.

Захід боровся за свободу, демократію та всі цінності, які ми відстоюємо. І коли я була підлітком, моя країна відновила незалежність саме тому, що Захід твердо підтримував її та наполягав на цьому. Сьогодні я також відчуваю, що Європа має тверду позицію. У цій кімнаті немає жодних чемберленів або даладьє. Ми продовжуватимемо підтримку України в її боротьбі, але ми повинні усвідомлювати невідкладність допомоги та діяти швидше.

Чому потрібно було стільки часу, щоб зрозуміти, що в цій війні йдеться не лише про суверенітет України? Це війна за нашу суб’єктність, наш суверенітет. Я маю на увазі, в глобальному сенсі. Чи справді ми робимо достатньо, щоб захистити себе? Якби це було так, я впевнена, що війна би вже закінчилася і Україна б уже перемогла. Вбивства можуть припинитися в будь-який момент. Росія просто повинна вивести свої війська. Росія повинна припинити обстрілювати Україну.

У цій війні Росія є агресором. Кожен свій робочий день я завершую запитанням: «Що я зробила сьогодні, щоб допомогти Україні? Чи зробила я достатньо?». Справді. Тому що це – боротьба за майбутнє Європи, за саме поняття свободи, за глобальну безпеку. Або Україна переможе, або ми всі програємо.

Любі друзі, направду, для мене справжня честь стати лауреаткою Премії Кляйста у 2025 році.

Проте в той час, коли ми насолоджуємось цією чудовою зустріччю в Мюнхені, наші друзі в Україні боряться за свої життя. Ми повинні їм допомогти. Тому, з вашого дозволу, я з усією повагою присвячую цю нагороду українцям.

Слава Україні.

Anouar EL ANOUNI
Spokesperson for EU Foreign Affairs and Security Policy
+32 (0) 229 13580