Промова Високої представниці/Віцепрезидентки Каї Каллас на пленарному засіданні Європарламенту щодо дезінформації та фальсифікації історії Росією задля виправдання її загарбницької війни
Виголошений текст може відрізнятися!
Дякую!
Пані Президентко,
Шановні депутати Європейського Парламенту,
Неможливо переписати історію, аби пояснити сьогодні вторгнення в іншу країну.
Але декому на це просто байдуже.
Виправдання Путіна для війни проти України просякнуті брехнею. Українці дають відсіч щосекунди кожного дня. І ми будемо продовжувати підтримувати їх, доки вони не переможуть у цій війні.
Позаяк є також війна, що відбувається поза полем бою. Це війна дезінформації, яку веде Росія. Дезінформація є засадничим складником російської воєнної діяльності. І це те, про що ми говоритимемо.
Коли Росія незаконно анексувала Кримський півострів, вона почала з дезінформаційної кампанії. Вона ґрунтувалася на неправдивих звинуваченнях України в іншій історії, якої вона ніколи не мала. Я не буду повторювати цю брехню тут; кожен може знайти її в онлайн-просторі.
Йдеться про скоординовані та фінансовані державою кампанії інформаційних маніпуляцій. І не лише у медіа. Російська влада роками переглядає підручники історії для російських школярів і студентів, роками привносячи імперську військову пропаганду до шкіл і промиваючи мізки дітям. І це має очевидний вплив. Знову ж таки, ви можете подивитися відео онлайн.
Росія ув'язнює власних істориків і знищує організації, які шукають правду. Як, наприклад, Юрія Дмітрієва, завдяки чиїй роботі ідентифікували жертв репресій сталінської епохи в Карелії. Ми бачили все це раніше, ми бачили це в дії в Радянському Союзі.
Шановні депутати,
Ми не можемо миритися з поширенням російських дезінформаційних кампаній на території Європи. Це зброя для підтримки кінетичної війни на місцях. Ми повинні боротися з цим. Це гібридна війна.
Лінія фронту цієї гібридної війни проходить через наші власні демократії: університети, парламенти, медіа та інші інституції.
Вона спрямована на створення недовіри — люди більше не знають, чому довіряти, — розпалювання національних розбіжностей, вплив на демократичний процес ухвалення рішень, включно з рішеннями біля виборчих скриньок. Її мета — змінити нашу політику і стримати Європу від підтримки України.
Організована дезінформація або іноді й зманіпульована інформація, яка частково відповідає дійсності, досягає широкої аудиторії через соціальні мережі; вона буквально сидить у наших кишенях, у наших телефонах і у наших додатках.
Найкращий спосіб протистояти пропаганді та дезінформації залишається незмінним: викривати її, надавати факти і правдиві дані, а також підтримувати вільну і незалежну пресу. Традиційні медіа та журналісти відіграють надзвичайно важливу роль у тому, щоби пропаганда і дезінформація не мали успіху.
В онлайн-просторі основні платформи також відіграють засадничу роль у цьому питанні. Європейський Союз перебуває на передових позиціях у розробці політики та інструментів для боротьби з дезінформацією в інтернеті.
Ухваливши Закон про цифрові послуги та Кодекс практики протидії дезінформації, Європейський Союз створив основу для забезпечення роботи цифрових платформ. Але ми також маємо розширювати можливості користувачів, дослідників і фактчекерів, демонізуючи дезінформацію і забезпечуючи прозорість політичної реклами.
Що робить Європа для протидії російській дезінформаційній агресії?
Після вторгнення Росії в Крим у 2014 році розпочалась робота Європейського Союзу проти дезінформації, і з того часу вона лише посилюється. Було створено оперативну робочу групу зі стратегічних комунікацій (The East StratCom Task Force) зі спеціальним мандатом від Європейської Ради для протидії російським дезінформаційним кампаніям.
Дякую Європейському Парламенту за ініціативу щодо її створення.
З того часу Європейський Союз зробив більше для боротьби з іноземними інформаційними маніпуляціями та втручанням.
Ми створили систему швидкого оповіщення (RAS) для обміну інформацією, кращими практиками та координації відповідей між країнами-членами ЄС та його інституціями.
Наша мета — збирати докази всіх іноземних втручань, швидко реагувати на дезінформаційні кампанії та викривати Росію.
За межами нашого безпосереднього сусідства ми розширили нашу роботу в цій сфері, щоб підтримувати наші європейські делегації по всьому світу. Ми активно працюємо над захистом цивільних та військових операцій від будь-яких іноземних інформаційних маніпуляцій та втручань.
Ми розробили підхід «Команда Європа» (Team Europe) для протидії втручанням Росії у справи Європейського Союзу і наших партнерів. Ми маємо експертів у спеціалізованих робочих групах, які зосереджуються на інших регіонах світу, зокрема Південне сусідство ЄС, Західні Балкани, Китай, країни регіону Субсахарської Африки та місій Спільної безпекової та оборонної політики (CSDP).
Задля того, щоб інформація про інциденти та загрози, яку ми збираємо, приносила користь усім, ми створили спеціалізований Центр обміну та аналізу інформації. Це допомагатиме громадянському суспільству наших країн-членів та поза їх межами об'єднувати знання про першопричини, інциденти та загрози.
Шановні депутати,
Дезінформація — це військова тактика Росії та загроза нашій безпеці. Надалі, спираючись на роботу служб Європейської Комісії та Європейської служби зовнішньої дії (ЄСЗД) у боротьбі з іноземними інформаційними маніпуляціями, втручанням та дезінформацією, ми посилимо співпрацю задля більш ефективного запобігання внутрішнім загрозам демократії, а також виявлення таких загроз і розв'язання питань, пов’язаних із ними. Крім того, ми прагнемо покращити ситуаційну обізнаність про дезінформацію та механізми реагування на кризу. Важливо говорити про конкретні приклади, і я закликаю вас запросити наших експертів, щоб вони поділилися своїми знаннями.
Як ми нещодавно побачили в Румунії, Молдові та Грузії, Росія не полишає спроб підірвати і дестабілізувати наш Союз та наших партнерів. Ми знаємо, що повинні особливо працювати з країнами-кандидатами, зміцнюючи їхню стійкість задля протистояння спробам Росії відвести їх від європейського шляху.
За межами нашого сусідства нам також необхідно відновити вплив ЄС у країнах з-поза Союзу. Ми будемо тісно співпрацювати з демократіями в країнах Африки на південь від Сахари та інших регіонах, де Росія інвестує значні кошти в проведення операцій з маніпулювання інформацією.
Задля розв'язання цієї проблеми ми також повинні працювати з нашими партнерами-однодумцями, особливо в Групі Семи, щоб об'єднати ноу-хау, ресурси та реагувати колективно.
Дякую!
Відео доступне за покликанням: https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-265245
Завершальні заяви
Промова Виконавчого віцепрезидента з питань згуртованості та реформ, Раффаеле Фітто, від імені Високої представниці/Віцепрезидентки Каї Каллас
Дякую, пані Голово,
Шановні депутати,
Вдячний вам за цю дискусію.
У своєму Звіті про глобальні ризики Всесвітній економічний форум визначає дезінформацію як другий найбільший ризик, з яким світ зіштовхнеться поточного року.
Загрози, пов’язані з дезінформацією, становлять справжні ризики для демократії. Задля того, аби протистояти добре організованим і запрограмованим дезінформаційним кампаніями, ми повинні діяти на всіх майданчиках.
Ми маємо бути напоготові, аби розпізнавати дезінформацію; у нас має бути критичне мислення та достатній рівень медіаграмотності. Ми повинні підтримувати роботу журналістів, організацій, що займаються фактчекінгом, а також системи швидкого оповіщення.
Ба більше, ми не можемо прибрати нашу ногу з педалі.
Крокуючи вперед — у тому числі з новою ініціативою «Європейський щит демократії», створеною задля усунення найсерйозніших ризиків для демократії у Європейському Союзі, — ми беремо на себе чітке зобов’язання із захисту демократії у себе вдома.
Ми повинні також масштабувати це зобов’язання на допомогу нашим сусідам.
Адже, як ми пересвідчилися, зважаючи на ту брехню, що розповсюджує режим Путіна задля того, аби виправдати розв’язану ним війну в Україні, — боротьба проти іноземного втручання та інформаційних маніпуляцій є питанням безпеки.
У такий спосіб ми, як законотворці та ті, хто визначає політику, несемо відповідальність перед нашими громадянами за спроможність захистити наші демократії.
Дякую!
Відео доступне за покликанням: https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-265247