This isn't an official website of the European Union

Поліцейські, освітяни і ОГС обговорили результати спільної трирічної роботи над створенням безпечного цифрового середовища для дітей за підтримки ЄС

12.12.2024
Київ, 10 грудня 2024 року
Press and information team of the Delegation to UKRAINE

10 грудня 2024 року у Києві відбулася конференція «Безпечне цифрове середовище для дітей: створюємо разом», яка підсумовує проєкт «Розширення можливостей правоохоронних органів у подоланні насильства щодо дітей в Інтернеті», що його з січня 2022 року впроваджував консорціум організацій громадянського суспільства за фінансової підтримки Європейського Союзу. Представники ЄС в Україні, Національної поліції України, Міністерства освіти та науки України, місцевих органів влади та громадянського суспільства обговорили кращі практики профілактики та подолання насильства над дітьми, які були розробленні та апробовані в межах проєкту в пілотних областях, а тепер стануть надбанням всієї України.

«Європейський Союз визначає дотримання прав кожної дитини в усьому світі пріоритетом. Для дітей в Україні йдеться, в першу чергу, про скорочення ризиків насильства, зокрема в цифровому середовищі, рівень якого безпрецедентно зріс в умовах війни. Тим важливішою зараз є спільна робота і масштабування досвіду органів державної влади, освітян, громадянського суспільства і дітей, що має на меті підвищення цифрової грамотності, надання відповідних матеріалів, інформації та освітніх ресурсів, а також створення безпечного цифрового середовища для молоді», – коментує  Асьєр Сантільян, керівник відділу Європейської інтеграції, належного управління і верховенства права та громадянського суспільства Представництва Європейського Союзу в Україні.

Проєкт був зосереджений на трьох пріоритетах: зміцнення спроможності поліцейських протидіяти насильству над дітьми в цифровому середовищі, розробка регіональних міжсекторальних планів протидії насильству та створення дружнього до дітей онлайн-інструменту подання скарг на шкідливий контент в мережі. І партнери були раді поділитися досягнутими попри виклики повномасштабного вторгнення результатами.

Так, понад 2 тисячі поліцейських і курсантів вже пройшли підготовку за програмами, створеними в межах проєкту. І цей досвід буде масштабуватися, оскільки оскільки 6 закладів вищої освіти зі специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських всієї України, включили їх до своїх навчальних планів підготовки та перепідготовки.

«Створення безпечного цифрового середовища для дітей – це не результат, а постійний  процес, який можна забезпечити лише спільними зусиллями. Цифрові технології розвиваються і вдосконалюються, у воєнний час діти щохвилини стикаються з новими ризиками, стають свідками або самі страждають від злочинів, можуть вчиняти правопорушення. Тож поліцейські безперервно навчаються і використовують нові інструменти для того, аби вчасно реагувати на виклики, проводити профілактичну роботу та сприяти захисту прав кожної дитини», – каже Василь Богдан, начальник управління ювенальної превенції Департаменту превентивної діяльності Національної поліції України.

«Аби діти почувалися в безпеці в онлайн-просторі і могли користуватися своїми цифровими правами, потрібні дорослі, котрі навчать їх цьому. Такими дорослими є зокрема й працівники правоохоронних органів. Належна підготовка поліцейських з питань безпеки дітей у кіберпросторі великою мірою залежить від якості навчальних матеріалів. Тож команда Центру «Волонтер» спільно з партнерами, у тому числі з викладачами закладів вищої освіти зі специфічними умовами навчання системи МВС, зосередилася на розробці сучасних інструментів і матеріалів для підвищення потенціалу працівників Національної поліції України в цій сфері», – коментує Тетяна Журавель, виконавча директорка Громадської організації «Всеукраїнський громадський центр “Волонтер”». 

У пілотних областях проєкту робочі групи у складі спеціалістів із захисту прав дітей, соціальних працівників, представників національної поліції розробили 3 регіональних плани дій, які закладають підвалини для стратегічного підходу до протидії онлайн-насильству щодо дітей та підлітків на регіональному рівні. 

«Також на допомогу фахівцям, які працюють із дітьми на місцях, ми адаптували та презентували зацікавленим сторонам відомий європейський ігровий онлайн-інструмент роботи з дітьми CYBERSAFE. Нове покоління зростає в світі цифрових технологій та інтернету – і змінити це вже не можна. Тому адаптовані інструменти здебільшого базуються на принципі розуміння, навчання та інформування. Вони сприяють тому, щоб середовище, яке складається з дорослих та однолітків, допомагало дітям, які зацікавлені в цій тематиці або зазнали насильства в інтернеті, знайти правильну інформацію, пораду та підтримку. Понад 300 навчених фахівців уже випробували його з понад 3000 дітей», – додає Наталія Лук’янова, менеджерка проєкту від МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я». 

На створений в межах проєкту дружній до дитини механізм подання скарг чат-не-бот Unsee вже звернулося близько 3 тисяч унікальних користувачів. Зафіксовано 184 скарги, 54 з них передано до поліції.

«Важливе завдання, яке ми ставили перед собою в проєкті, – зробити дітей активними учасниками процесу. Ми прагнули, щоб діти були не об'єктом зусиль дорослих, але й самі отримали можливість піклуватися про свою безпеку в цифровому середовищі, а також усвідомили важливість боротьби зі шкідливим контентом. Спільно з представниками Ювенальної превенції ми створили чат-не-бот Unsee. Тут дитина може повідомити (зокрема анонімно) про шкідливий контент в Інтернеті, безпечно поспілкуватися з психологом, поставити питання, які хвилюють, і при цьому бути впевненою, що на її повідомлення обов'язково відреагують»,говорить Олена Шипіленко, координаторка проєкту, Український фонд «Благополуччя дітей».

Просвітницькі заходи проєкту охопили щонайменше 500 тис. дітей і дорослих. 

Докладна інформація про проєкт та його продукти доступна двома мовами за посиланням: https://childfund.org.ua/diialnist/bezpechne-tsyfrove-seredovyshche-dlia-ditei-stvoriuiemo-razom 

Для довідки:

Трирічний проєкт «Розширення можливостей правоохоронних органів у подоланні насильства щодо дітей в Інтернеті» реалізують Всеукраїнська благодійна організація «Український фонд “Благополуччя дітей”», Всеукраїнський громадський центр «Волонтер» та Міжнародна громадська організація «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я» завдяки більш ніж 400 000 євро фінансової підтримки Європейського Союзу. Пілотні області – Вінницька та Львівська області й місто Київ. Тривалість проєкту: 2022–2024 роки.

За додатковою інформацією звертайтеся до Олександри Заруцької: [email protected]