This isn't an official website of the European Union

Крок до встановлення миру в Україні

Саміт миру, організований Швейцарією, збере майже 100 націй з усіх куточків світу, щоб обговорити, як розпочати процес закінчення війни проти України. ЄС повністю підтримує ці зусилля. Ніхто не прагне миру більше, ніж український народ. Але тривалого миру можна досягти лише тоді, коли він ґрунтується на ключових принципах Статуту ООН.

Цими вихідними я відвідаю Саміт миру в Україні, який відбудеться у Швейцарії. Це не платформа для прямих переговорів між Україною та Росією. Цей саміт радше має на меті виробити між країнами-учасницями спільні параметри миру, в основі якого міжнародне право та Статуті ООН.

Також учасники саміту торкнуться окремих практичних питань взаємодії з Росією: підвищенню ядерної безпеки, сприянню обміну полоненими та забезпеченню повернення багатьох тисяч українських дітей, викрадених до Росії, – практики, коріння якої сягають темних періодів європейської історії. Окрім того, увага буде  зосереджена на забезпеченні вільного судноплавства та захисті інфраструктури портів Чорного моря. Вплив загарбницької війни Росії проти України виходить далеко за межі країни. Затяжний або заморожений конфлікт лише утвердить нестабільність і загрожуватиме глобальній продовольчій безпеці та економічній стабільності. Прогрес у цих сферах може з часом відкрити шляхи для взаємодії з Росією в інших напрямах.

Ця війна та її результати є життєво важливими не лише для України, але й для європейської безпеки. Будь-яке припинення вогню, яке дозволить Росії зберегти свій репресивний режим на окупованих територіях, буде винагородою за цю агресію, підірве міжнародне право і заохотить подальшу територіальну експансію Росії. Кожна доповідь ООН, починаючи з 2022 року, містить численні докази жорстоких репресій проти українців та систематичних порушень прав людини на окупованих територіях України.

Росія веде неспровоковану війну за власним вибором, керуючись імперськими амбіціями, Україна ж воює через необхідність захисту самого свого права на існування.

Ніхто не прагне миру більше, ніж українці. Однак правильні умови для миру мають значення як для України, так і для всього світу. Росія веде неспровоковану війну за власним вибором, керовану імперськими амбіціями, Україна ж воює через нобхідність захисту свого права на існування. Як Владімір Путін вкотре заявив у Санкт-Петербурзі кілька днів тому: він прагне повної перемоги на полі бою і не бачить нагальної потреби закінчувати війну. Лише кілька тижнів тому він розпочав новий наступ на Харків. Його ракети значно зруйнували енергетичну інфраструктуру України і продовжують щодня вбивати українських мирних жителів.

Тим часом, його посланці їздять світом, щоб відмовити країни від участі у Саміті миру. Очевидно, що Росія не готова до добросовісних переговорів і скористається будь-яким припиненням вогню, щоб переозброїтися і знову напасти. Російські наративи про мир – це лише замасковані спроби легітимізувати війну за територіальне завоювання.

Тому заява Росії про те, що вона не візьме участі у швейцарському саміті, навіть якщо її запросять, не стала несподіванкою. Однак участь майже 100 країн та організацій з Азії, Близького Сходу, Африки та Латинської Америки свідчить про потужну міжнародну підтримку припинення війни на основі Статуту ООН. Це має вирішальне значення для заспокоєння України, жертви російської агресії, напередодні будь-якої можливої взаємодії з Росією.

Участь майже 100 країн та організацій з Азії, Близького Сходу, Африки та Латинської Америки свідчить про потужну міжнародну підтримку припинення війни на основі Статуту ООН.

Учасники саміту також обговорюватимуть й інші пропозиції. Проте ми вважаємо, що формула миру України у 10 пунктах залишається найбільш надійними підвалинами для майбутніх мирних переговорів. Пропозиції, які не посилаються на Статут ООН та ігнорують політичний суверенітет, територіальну цілісність і право України на самооборону, означатимуть винагороду агресору та легітимізацію спроб Росії перекроїти кордони силою. Такі пропозиції не можуть принести тривалого миру. З огляду на це, відсутність Китаю в Швейцарії та підбурювання ним інших учасників відмовитись від участі в саміті, не є переконливим доказом на зміцнення його заяв про нейтралітет.

Євросоюз хоче миру в Україні. Всі країни-члени ЄС підтримають дипломатичне рішення, яке поважає міжнародні норми. Водночас ми повинні продовжувати поєднувати наші дипломатичні зусилля з військовою підтримкою, зважаючи на невіддільне право України на самооборону згідно зі статтею 51 Статуту ООН. З огляду на те, що Путін не демонструє жодних намірів вести добросовісні переговори, подальша військова підтримка України з боку Європи залишається такою ж важливою для досягнення миру в Україні, як і наша підтримка дипломатичного шляху.

Так, війни, як правило, закінчуються мирною угодою, але зміст цієї мирної угоди має вирішальне значення для європейської та глобальної безпеки, а також для міжнародного ладу, заснованого на правилах. Зробімо так, щоб Саміт миру в Швейцарії став першим кроком до справедливого миру в Україні, що ґрунтується на Статуті ООН.

HR/VP box
HR/VP Josep Borrell cartoon

“A Window on the World” – by HR/VP Josep Borrell

Blog by Josep Borrell on his activities and European foreign policy. You can also find here interviews, op-eds, selected speeches and videos.