This isn't an official website of the European Union

Комісія виплачує Україні перші 3 мільярди євро як частину кредиту від Групи семи, який погашатиметься з доходів від знерухомлених російських активів

У п'ятницю Європейська Комісія виплатила Україні перший транш у 3 мільярди євро як кредит у межах виняткової макрофінансової допомоги (МФД), який погашатиметься з доходів від знерухомлених російських державних активів у ЄС. Цей кредит, що становить до 18,1 мільярда євро, є внеском ЄС в очолювану Групою семи ініціативу «Механізм додаткових кредитів для збільшення надходжень до бюджету України» (ERA), спільна мета якої — надати Україні фінансову підтримку обсягом близько 45 мільярдів євро. Ця початкова виплата засвідчує непохитне прагнення ЄС допомогти Україні протистояти повномасштабній російській агресивній війні, підтримувати макроекономічну та фіскальну стабільність, відновлювати життєво важливу інфраструктуру, зокрема енергетичні системи, а також інвестувати в оборонну інфраструктуру. 

Що таке пакет виняткової МФД і як він працює? 

Ця МФД має вирішальне значення для задоволення нагальних бюджетних потреб України, які значно зросли в умовах посиленої та тривалої російської агресивної війни. Маючи стабільну, регулярну і передбачувану фінансову підтримку обсягом до 18,1 мільярда євро, які будуть виплачені в 2025 році через цей інструмент, Україна зможе покривати свої поточні й майбутні військовій та бюджетні потреби і потреби для відбудови. Цей кредит зможе забезпечити макроекономічну стабільність і відновити зруйновану Росією критичну інфраструктуру, скажімо, енергетичну інфраструктуру, водопостачання, транспортні мережі, дороги і мости. Крім того, Україна зможе використати цей кредит для безпосереднього покриття військових витрат. Водночас ця допомога, стабілізуючи публічні фінанси, також дозволить Україні спрямувати ресурси на інші пріоритетні видатки, зокрема на військову інфраструктуру для захисту від російської агресії. 

Інструмент МФД пропонує Україні значну гнучкість та дуже сприятливі умови з дуже тривалими строком погашення, який може бути продовжений до 45 років. Важливо, що від України не очікують прямого погашення кредиту з власних ресурсів. Натомість погашення забезпечуватиметься із надзвичайних прибутків від знерухомлених російських активів, зібраних за допомогою Механізму кредитного співробітництва для України (ULCM), і це є чітким сигналом того, що тягар відновлення України нестимуть ті, хто є відповідальними за її знищення.  

Ця операція спирається на попередні операції МФД та МФД+ в Україні та доповнює довгострокове фінансування через інструмент «Ukraine Facility», який надасть Україні 50 мільярдів євро між 2024 і 2027 роками.  

Очікується, що майбутні виплати Україні за інструментом МФД триватимуть між березнем і листопадом обсягом в 1 мільярд євро на місяць, а решта, 6,1 мільярда євро, буде виділена в грудні.  

Ця виплата здійснюється після ухвалення та набрання чинності у жовтні 2024 року Регламенту про започаткування Механізму кредитного співробітництва для України і надання Україні виняткової макрофінансової допомоги, а також подальшого ухвалення рішення Комісії щодо дозволу на розблокування макрофінансової допомоги Україні наприкінці грудня.

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн зазначила:

«Після майже трьох років російської агресивної війни Україна може й надалі розраховувати на своїх друзів і партнерів. Сьогодні ми надаємо Україні 3 мільярди євро як першу виплату частки ЄС у кредитуванні від Групи семи. Ми даємо Україні фінансову силу продовжувати боротьбу за свободу і перемагати. Європа вже надала Україні майже 134 мільярди євро. Далі буде ще більше. Наша підтримка, як і відважний спротив українців, буде непохитною».

Для довідки  

Від самого початку агресивної війни Росії проти України ЄС і його держави-члени виразно засудили дії Росії й запропонували Україні та її народові безпрецедентну підтримку. Через виплати в рамках МФД ЄС, його держави-члени та європейські фінансові інституції спільно надали майже 134 мільярди євро на підтримку воєнних зусиль України та її економіки, на допомогу для забезпечення основних послуг і ранньої відбудови та на гуманітарну допомогу й допомогу людям, що шукають у ЄС порятунку від війни. 

У межах санкцій, накладених ЄС на Росію, активи Центрального банку Росії, що зберігаються у фінансових установах держав-членів ЄС і складають приблизно 210 мільярдів євро, були знерухомлені з лютого 2022 року. Вони становлять більшу частину таких знерухомлених активів у всьому світі.  

Заборона фінансових операцій із цими активами створює на балансах центральних депозитаріїв цінних паперів (ЦДЦП) надзвичайне накопичення коштів, що дають прибуток. Зараз щорічно й залежно від рівня відсоткових ставок надзвичайні доходи оцінюються у 2,5—3 мільярди євро на рік. Ці неочікувані надзвичайні доходи не є складовою суверенних активів і не вимагають передання Центральному банку Росії навіть після закінчення терміну знерухомлення.  

12 лютого 2024 року ЄС роз'яснив правила щодо того, яким чином необхідно здійснювати управління знерухомленими активами та резервами, і ухвалив рішення, за яким ЦДЦП, що утримують резерви й активи Центрального банку Росії вартістю понад 1 мільйон євро, повинні відокремити ці доходи. З 15 лютого 2024 року ЦДЦП не дозволяється розпоряджатися відповідними чистими прибутками або розподіляти їх серед акціонерів.  

У травні 2024 року Рада вирішила використати ці надзвичайні доходи на користь України. Наприкінці липня на підтримку України вже було надано 1,5 мільярда євро.  

У жовтні 2024 року набув чинності регламент, що запроваджує ULCM та кредити за винятковою МФД. Цей механізм має на меті надати підтримку партнерам із Групи семи та Європейському Союзу у виділенні Україні кредитів на суму до 45 мільярдів євро. Він фінансуватиметься із надзвичайних доходів, отриманих від знерухомлених активів Центрального банку Росії, що знаходяться в ЄС. Ці кошти будуть виділені Україні для погашення основної суми та відсотків за двосторонніми та багатосторонніми кредитами, що відповідають визначеним критеріям і надані Україні від ЄС, Групи семи та можливих інших партнерів.

Цитати:

Понад тисячу днів Росія щодня знищує домівки українського народу і цілеспрямовано уражує критичну інфраструктуру, зокрема енергопостачання. Сьогодні Україна отримає три мільярди євро із нашого кредиту від Групи семи для підтримки економіки та проведення життєво важливого відновлення в усій країні. Це також дозволить Україні вивільнити гроші на оборону. Кредит погашатиметься з доходів від заморожених російських активів у ЄС. Росія почала цю війну, тому Росія повинна заплатити за неї, -

Кая Каллас, Висока представниця ЄС із закордонних справ і політики безпеки, Віцепрезидентка Європейської Комісії 

Ми пишаємося тим, що надаємо перші 3 мільярди євро з 18,1 мільярда євро внеску ЄС до очолюваної Групою семи ініціативи «Механізм додаткових кредитів для збільшення надходжень до бюджету України». Ця ініціатива, що підкреслює міцну міжнародну підтримку України, надасть 45 мільярдів євро, аби допомогти цій країні підтримувати макроекономічну стабільність, відновлювати інфраструктуру та продовжувати боротьбу з російською агресією. ЄС разом зі Сполученими Штатами є найбільшим учасником ініціативи. Завдяки цьому кредиту агресор платить за руйнування, які спричиняє в Україні, оскільки ці кредити погашатимуться з доходів від знерухомлених російських державних активів. Ми продовжуватимемо надавати Україні всю необхідну допомогу, щоб покласти край російській агресії, -

Валдіс Домбровскіс, Комісар ЄС з питань економіки та продуктивності, впровадження та спрощення

Maciej BERESTECKI

  • Spokesperson

Phone

+32 2 29 66483

Mail

[email protected]  

Guillaume MERCIER

  • Spokesperson

Phone

+32 2 29 80564

Mail

[email protected]  

Francisca MARÇAL SANTOS

  • Press Officer

Phone

+32 2 29 97236

Mail

[email protected]  

Eirini ZARKADOULA

  • Press Officer

Phone

+32 2 29 57065

Mail

[email protected]  

If you do not work for a media organisation, you are welcome to contact the EU through Europe Direct in writing or by calling 00 800 6 7 8 9 10 11.