This isn't an official website of the European Union

З нагоди Міжнародного дня боротьби з корупцією Посолка ЄС в Україні Катаріна Матернова відзначила десятирічний прогрес України в протидії корупції

В авторській статті для Kyiv Independent Посолка ЄС в Україні Катаріна Матернова відзначила значний прогрес України в проведенні антикорупційних реформ за останні десять років, наголосивши, що попереду ще багато роботи.

З плином десяти років після Революції гідності боротьба з корупцією змінює суспільство та прокладає шлях до належного місця України в Європі.

Цьогоріч відзначається десята річниця Революції гідності. Десятиліття тому тисячі українців об’єдналися в протесті проти влади, яка знехтувала волею народу задля задоволення власних інтересів. Ця революція започаткувала трансформаційний шлях до європейського майбутнього та українського суспільства, де немає місця невилікуваному вірусу корупції.

Сьогодні, у Міжнародний день боротьби з корупцією, Європейський Союз та Україна можуть відзначити прогрес, досягнутий за останні 10 років у боротьбі з корупцією та здійсненні реформ у сфері верховенства права.

І хоча попереду ще багато роботи, я можу стверджувати: прогрес України за останнє десятиліття був приголомшливим. Відповідно до Індексу сприйняття корупції, показники України зросли з низького рівня на 144-му місці серед 180 країн у 2013 році до середнього на 104-му місці минулого року. Нині вона перебуває на одному рівні з іншими країнами-кандидатами на вступ до ЄС. Попри величезні труднощі, зумовлені російською агресією, за період з 2022 до 2023 року Україна здійснила прорив та піднялась на 12 позицій. Це досягнення, яким українське суспільство може надзвичайно пишатися.

«І хоча попереду ще багато роботи, я можу стверджувати: прогрес України за останнє десятиліття був приголомшливим».

Боротьба з корупцією невіддільно пов’язана з процесом інтеграції до Європейського Союзу. Згідно з нещодавнім опитуванням, боротьба з корупцією посіла перше місце (41%) серед очікувань українців від вступу до ЄС. Цей пункт випередив навіть очікування безпеки та оборонної співпраці (36%), а також безпекових гарантій (35%).

У жовтні Звіт про розширення Європейської Комісії засвідчив чіткий прогрес у боротьбі з корупцією в Україні, водночас підкресливши поточні виклики. Антикорупційні органи потребують посилення, а наявний досвід у розслідуваннях, притягненні до відповідальності та судовому розгляді корупційних справ має й надалі збільшуватися.

Вищий антикорупційний суд вже виніс понад 220 вироків, серед яких понад 100 — щодо позбавлення волі для високопосадовців. Це результат, який був би немислимим десять років тому. Україна повинна розробити й впровадити антикорупційні заходи за всіма 35 переговорними розділами про вступ до Європейського Союзу. Насамперед це стосується секторів з високим рівнем ризику, таких як митниця, податкова та судова системи, а також енергетика.

На додаток до того, що боротьба з корупцією та верховенство права є центральними складниками процесу європейської інтеграції, вони також перебувають у фокусі флагманських проєктів ЄС в Україні: Антикорупційної ініціативи ЄС та «Право-Justice». Ці проєкти надають експертні консультації, аналітичні матеріали та, що особливо важливо, підтримку антикорупційним громадським організаціям, активістам, аналітичним центрам та журналістам-розслідувачам. Це суб'єкти, без яких трансформаційні реформи не можуть бути успішними в жодній країні світу.

Важливим елементом успіху України є її спрямованість на запобігання корупційним злочинам та підвищення прозорості зокрема, на ранніх етапах розбудови антикорупційних інституцій. Я хотіла би звернути особливу увагу на три ініціативи:

По-перше, введення в Україні вдосконаленої електронної системи декларування статків. Хоч вона і є досить складною, та все ж дає результат: нині понад 750 000 держслужбовців повинні подавати декларації.

По-друге, зусилля з викорінення корупції в економіці шляхом реформування банківської системи, режиму валютного курсу та державних закупівель.

І по-третє, цифровізація державних послуг, ліцензування та різноманітних реєстрів, що здійснюється завдяки застосунку «Дія».

Безумовно, Україна ще не звільнилась від корупції; як і дуже багато суспільств. Корупційні скандали за участю державних службовців по всій країні та в різних сферах періодично потрапляють у заголовки медіа. Я часто нагадую тим, хто звертає увагу на ці справи, що їхнє викриття, як це не парадоксально, відображає прогрес України у боротьбі зі зловживаннями. Якби не було викрито жодного злочину корупції, я була б набагато більш стурбованою. Однак боротьба ще не завершилась і має продовжуватися.

«Я часто нагадую тим, хто звертає увагу на ці справи, що їхнє викриття, як це не парадоксально, відображає прогрес України у боротьбі зі зловживаннями».

Боротьба з корупцією та утвердження верховенства права виходять за межі прийняття законів чи покарання корупціонерів. Верховенство права ґрунтується на доброчесності та підзвітності, а також на довірі. Ця довіра розбудовується через мережу формальних і неформальних правил, які пов'язують демократичні суспільства та регулюють поведінку громадян. Зростання довіри до державних інституцій на всіх рівнях має вирішальне значення для майбутнього України в Європейському Союзі.

І хоча глобальний політичний контекст залишається складним і невизначеним, українці можуть бути впевнені в рішучості ЄС підтримувати їх. На шляху до справедливого та сталого миру. На шляху до економічного та соціального відновлення. Обмеження корупційного середовища та притягнення до відповідальності за корупційні дії є ключовими кроками на шляху до досягнення Україною свого належного місця в європейській родині.

 

Примітка редактора: Думки, висловлені в цьому розділі, належать авторам і не обов'язково відображають погляди Kyiv Independent.