Війна в Україні очима гуманітарних працівників на місцях
Від початку вторгнення Росії в Україну 24 лютого, життя українців перевернулося догори ногами. Війна продовжує призводити до загибелі та поранень мирного населення та руйнування домівок, шкіл та медичних установ.
Експерти з гуманітарної допомоги ЄС на місцях забезпечують надання надзвичайної допомоги, де вона найбільше потрібна. Вони наочно бачать ті труднощі, з якими стикаються українці та солідарність серед них.
З початку агресивної війни Росії проти України понад 12 мільйонів людей були змушені покинути свої домівки. 5,2 мільйонів мирних жителів виїхали в сусідні країни в пошуках притулку, і ще 7,7 мільйонів людей переміщено всередині країни.
«Коли почалася війна [у лютому 2022 року], перший місяць ми ще залишалися вдома. Ми думали, що все закінчиться», – розповідає Антонія. Вона жила в Слов’янську, на сході України, в районі, де вже понад 8 років тривають військові дії. «Але вибухи ставали все гучнішими. Потім дружина мого сина побачила, як над нами летіла ракета, і сказала: «Все! Час складати речі і їхати!»
Антонія з родиною втекла до Бурштина на Західній Україні. Ми познайомилися з нею у центрі надання гуманітарної допомоги давнього партнера ЄС в Україні – People in Need під час роздачі ліжок і ковдр. «Ми вдячні людям, які нас прийняли. Загалом, коли нам щось потрібно, елементарні речі чи інформація, вони завжди нам допомагають», – каже Антонія.
Допомога людям на місцях
Розподільний центр, де живе Антонія – один із багатьох на Західній Україні. Школи, вокзали чи культурні центри тепер служать тимчасовими притулками для українців, які тікають із зон активних бойових дій. Більшість із них – жінки та діти.
«У кожного з них є жахлива історія, якою вони можуть поділитися», – каже наш колега Семюель після відвідування сімей переселенців. «Коли я спілкуюся з цими людьми, вони шоковані. Відчувається, що вони переживають травму та відчай».
«Ми вже задовольняємо ці потреби за допомогою психосоціальних проектів, які реалізовують наші партнери», — пояснює він.
Окрім задоволення гуманітарних потреб переміщених осіб, надання допомоги тим, хто застряг у важкодоступних зонах бойових дій, є пріоритетом гуманітарної допомоги ЄС.
«Ми дуже стурбовані тяжким становищем людей, які перебувають в облозі, і в районах, які безпосередньо постраждали від війни. Ми виступаємо за і намагаємося вести переговори щодо поваги міжнародного гуманітарного права та гуманітарних принципів», – каже Йоргос Капраніс, який координує гуманітарну допомогу ЄС в Україні. «Гуманітарні організації повинні мати можливість дістатися до цих людей і надати їм рятівну допомогу», – пояснює він.
ЄС оголосив про надання фінансування на загальну суму 143 мільйони євро на гуманітарні потреби у відповідь на війну в Україні. Незважаючи на питання щодо безпеки та проблеми з доступом, наші гуманітарні партнери присутні і доставляють допомогу по всій країні.
Володимир – гуманітарний експерт в Україні. Він працює в ЄС з 2016 року. Війна змушувала його кілька разів змінювати місцеперебування, але він невпинно працює, щоб допомогти мирним жителям, які постраждали від війни.
«Ми, як гуманітарна спільнота, не можемо підвести людей, — каже Володимир, який сам українець. «Бо якщо у нас не вийде, це буде коштувати життя».
Автор: Бегюм Іман, асистентка відділу інформації та комунікацій, Операції з цивільного захисту та гуманітарної допомоги ЄС.