This isn't an official website of the European Union

Всесвітній день дитини: Спільна заява Високого представника та Європейської Комісії

Сьогодні ми відзначаємо 35-у річницю з моменту прийняття Конвенції ООН про права дитини – історичного документу, який започаткував глибиннs зміни у сфері захисту дітей у всьому світі.

Європейський Союз вкотре підтверджує свою відданість дотриманню прав кожної дитини, закріплених у Хартії основних прав ЄС, в Європі та в усьому світі. Наші зусилля покликані забезпечити дітям право голосу в сьогоденні, в якому ми живемо, та в майбутньому, яке будуємо. 

Цьогорічна тема, «Слухати майбутнє», закликає всіх нас уважно дослухатися до дитячих надій, ідей та турбот.  

Завдяки таким ініціативам як Платформа ЄС для участі дітей та План дій щодо молоді, Європейський Союз створює простір, де діти та молодь – як на місцевому, так і на міжнародному рівні – можуть брати участь у прийнятті рішень, що впливають на їхнє життя.

Зобов’язання Європейського Союзу щодо захисту прав дітей поширюються на всі регіони світу, де відбуваються конфлікти або кризи, — від України до Сахелю, від Судану до Близького Сходу. У цих регіонах діти зіштовхуються з безпрецедентним рівнем насильства, втратою дому, відсутністю доступу до освіти та охорони здоров’я. В одній лише Газі 70% загиблих — жінки та діти; саме діти віком до 9 років є найчастішою жертвою цієї війни. Більше того, за даними ООН, лише у 2023 році кількість випадків насильства над дітьми та порушення їхніх прав збільшилась на 21%.  

Завдяки оновленим Керівним принципам ЄС щодо дітей та збройних конфліктів, Європейський Союз  активізує зусилля задля захисту дітей, дотримання законних гарантій та норм міжнародного права, а також притягнення винних до відповідальності. У партнерстві з ООН, регіональними та місцевими організаціями ЄС підтримує дітей, надаючи їм доступ до освіти, охорони здоров’я та психосоціальної допомоги в зонах підвищеного ризику.

Наша провідна програма Європейська гарантія прав дітей покликана розірвати коло бідності шляхом забезпечення для вразливих груп дітей доступу до надважливих послуг, таких як охорона здоров’я, освіта, харчування та безпечне житло. Одночасно з тим, Європейський Союз розширює підтримку ініціатив у сфері психічного здоров’я, маючи на меті розбудову емоційної стійкості та соціальної стабільності серед дітей.

Рекомендація Європейської Комісії щодо інтегрованої системи захисту дітей заохочує співпрацю між різними службами, щоб запобігти насильству над дітьми та надати їм належну допомогу, якщо шкода вже була заподіяна.

Адаптуючись до швидких змін цифрового ландшафту, Союз прагне захистити права дітей в інтернеті. Закон ЄС про цифрові послуги (DSA) вимагає, щоб цифрові платформи пріоритезували безпеку та конфіденційність дітей. Окрім того, Європейська стратегія кращого інтернету для дітей (BIK+) має на меті підвищення цифрової грамотності, надання відповідних матеріалів, інформації та освітніх ресурсів, а також створення безпечнішого інтернет-середовища для молоді.

Голоси дітей також впливають на нашу кліматичну політику. В межах Європейського зеленого курсу ЄС надає пріоритет діям, спрямованим на подолання кліматичної кризи, та зосереджується на створенні сталого світу для майбутніх поколінь. Ми заохочуємо дітей брати участь у кліматичних проєктах, адже саме вони є важливими активістами сьогодні та потенційними лідерами завтра.

Ці ініціативи відображають прагнення ЄС до розбудови більш справедливого суспільства, де кожна дитина повинна мати можливість розвиватися та допомагати формувати майбутнє Європи. З нагоди Всесвітнього дня дитини ми підтверджуємо нашу обіцянку інвестувати в добробут та права кожної дитини. Ми також гарантуємо, що наші політики та проєкти вже зараз покращують життя дітей і ведуть до кращого майбутнього для них.

Контекст про ініціативи ЄС у сфері прав дитини

У 2021 році Євросоюз запустив Стратегію ЄС щодо прав дитини – комплексну рамкову програму, що охоплює шість пріоритетних сфер: участь дітей, соціально-економічну інтеграцію, охорону здоров’я та освіту, захист від насильства, дружнє до дітей правосуддя, права дітей у цифровому світі та глобальний вимір, що охоплює боротьбу з дитячою працею, захист дітей під час збройних конфліктів і посилення підтримки освіти в усьому світі. Платформа ЄС для участі дітей залучає дітей з понад 80 організацій у 24 країнах-членах, надаючи їм можливість ділитися своїми думками щодо політики ЄС, в тому числі рекомендацій щодо безпеки, які вплинули на нещодавню Рекомендацію ЄС щодо захисту дітей.  

Європейська гарантія прав дитини є ключовою ініціативою, спрямованою на подолання бідності та соціальної ізоляції серед дітей. Її мета – забезпечення базових потреб дітей у таких сферах, як охорона здоров’я, освіта та житло, особливо для вразливих груп, таких як діти, які живуть у бідності, або діти з обмеженими можливостями. Євросоюз прагне розширити підтримку ранньої освіти, цифрових навичок і ресурсів для психічного здоров’я. Задля подальшого розширення доступу дітей до ранньої освіти було представлено Перегляд барселонських цілей, що заохочує країни-члени підвищувати рівень участі у системі ранньої дитячої освіти. 

У межах Комплексного підходу до психічного здоров’я пріоритетом є психічне здоров’я дітей: кошти спрямовуються для забезпечення доступу до медичної допомоги та ініціатив ранньої підтримки. Питання дитячої онкології також є частиною Плану ЄС щодо боротьби з раком, що вкотре підкреслює зобов’язання Євросоюзу у сфері охорони здоров’я. 

У цифровій сфері Стратегія кращий Інтернет для дітей (BIK+) гарантує безпеку дітей в Інтернеті через сприяння цифровій грамотності, зниження ризиків кіберзагроз і забезпечення дотримання стандартів конфіденційності. Завдяки Центрам безпечнішого Інтернету в кожній країні-члені діти та опікуни можуть отримати доступ до інструментів консультування та звітності для вирішення проблем в Інтернеті. Щорічно ці програми охоплюють понад 30 мільйонів осіб через портал BIK і Центри безпечного інтернету, надаючи дітям й сім’ям практичні інструменти для подолання цифрових викликів. Закон ЄС про цифрові послуги (DSA) надає додатковий захист, зобов’язуючи онлайн-платформи оцінювати ризики, що їхні послуги несуть для дітей, і впроваджувати засоби контролю для захисту молодих користувачів від шкідливого чи неприйнятного вмісту. Орієнтація DSA на безпеку дітей також зобов’язує великі платформи враховувати довгостроковий вплив їхнього контенту та функцій на психічне й фізичне здоров’я дітей та вживати заходів для мінімізації цих ризиків. 

Директива про аудіовізуальні медіа-послуги (AVMSD) аналогічно зобов’язує онлайн-медіапровайдерів використовувати функції перевірки віку та батьківського контролю, щоб запобігти доступу дітей до шкідливого контенту. З метою подальшої підтримки досліджень у сфері благополуччя дітей програма ЄС «Горизонт Європи» фінансує проєкти в сферах освіти, соціальної інтеграції, охорони здоров’я, психічного здоров’я та цифрового захисту, покращуючи доказову базу для ініціатив ЄС у сфері прав дитини. 

У зонах конфліктів Євросоюз давно захищає права дітей. Завдяки своїм оновленим Керівним принципам щодо дітей та збройних конфліктів Європейський Союз посилює захист від вербування, викрадення, насильства та порушення доступу до освіти. Керівні принципи 2024 року наголошують на необхідності притягнення винних до відповідальності. Вони також посилюють співпрацю ЄС із партнерами ООН з метою надання дітям, які перебувають у зонах конфліктів, життєво важливої освіти, медичної допомоги та психологічної підтримки. Крім того, Контрольний список для місій Спільної безпекової та оборонної політики (CSDP) гарантує, що захист дітей залишається невіддільною частиною процесу ЄС управління кризовими ситуаціями. 

Євросоюз також прислухається до занепокоєння дітей щодо клімату: Європейський зелений курс є центральною стратегією подолання екологічних загроз і забезпечення сталого розвитку. Внесок дітей визначає наш зелений порядок денний, оскільки ми прагнемо захистити планету для наступних поколінь. 

Завдяки цим об’єднаним зусиллям ініціативи ЄС у сфері прав дитини гарантують, що потреби, голоси та права молодих людей перебувають у центрі європейської політики. 

Для отримання додаткової інформації зверніться до таких джерел

Peter Stano
Lead Spokesperson for Foreign Affairs and Security Policy
+32 (0)460 75 45 53
Pedro FONSECA MONIZ
Press Officer for Foreign Affairs and Security Policy
+32 (0)2 291 38 76
+32 (0)460 76 14 96