This isn't an official website of the European Union

Висновки Європейської Ради щодо України від 19 грудня 2024 року

  1. 19 грудня, через понад 1000 днів від початку повномасштабного вторгнення, Європейська Рада вкотре рішуче засуджує загарбницьку війну Росії проти України, яка є явним порушенням Статуту ООН. Європейська Рада засвідчує свою незмінну підтримку незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів. Вона також підтверджує непохитну готовність Європейського Союзу продовжувати надавати політичну, фінансову, економічну, гуманітарну, військову і дипломатичну допомогу Україні та її народу до того моменту й настільки інтенсивно, наскільки це буде потрібно. Росія не повинна перемогти.
  2. Європейська Рада вкотре підтверджує свою підтримку всеосяжного, справедливого і тривалого миру, заснованого на принципах Статуту ООН та міжнародного права, відповідно до ключових положень і цілей Української формули миру. Вона також підкреслює, що жодна ініціатива щодо України не може здійснюватися без участі України. Європейський Союз і його країни-члени продовжуватимуть свої активні глобальні зусилля для роз’яснення цієї мети та братимуть участь у дискусіях, що впливають на безпеку Європи.
  3. Європейська Рада проаналізувала попередню роботу з надання військової допомоги Україні. Для того, щоб допомогти їй ефективно захистити себе від російської агресії, Європейська Рада закликає до невідкладної активізації зусиль щодо постачання систем протиповітряної оборони, боєприпасів і ракет, а також щодо забезпечення необхідної підготовки та устаткування для українських бригад. Європейська Рада підкреслює важливість посилення роботи з подальшої підтримки та розвитку оборонної промисловості України та поглиблення її співпраці з оборонною промисловістю ЄС. Вона нагадує про важливість реалізації всіх компонентів ініціативи Групи Семи щодо додаткових кредитів для збільшення надходжень до бюджету України (ERA), включно з забезпеченням військових потреб. Європейська Рада закликає до якнайшвидшого введення в дію рішень в межах Європейського фонду миру. Вона також спонукає Раду ЄС прискорити роботу над посиленням Місії ЄС з надання військової допомоги Україні.
  4. Європейська Рада високо оцінює послідовну реалізацію Програми підтримки України «Ukraine Facility». Загальна сума виплат Україні в межах Програми у 2024 році становитиме 16,2 мільярда євро. Очікується, що у 2025 році виплати сягнуть 12,5 мільярдів євро. Окрім того, Європейська Рада схвалює швидке впровадження ініціативи G7 ERA обсягом 45 мільярдів євро (50 мільярдів доларів США) для підтримки поточних і майбутніх військових та бюджетних потреб, а також відновлення України. В межах цієї ініціативи Європейський Союз планує в січні розпочати виплати на загальну суму 18,1 мільярда євро до кінця 2025 року. Всі відповідні юридичні та фінансові проблеми підлягатимуть подальшому вирішенню.
  5. Європейська Рада підкреслює, що вся військова підтримка надаватиметься у повній відповідності до безпекової та оборонної політики країн-членів, з урахуванням їх інтересів безпеки та оборони.
  6. Європейська Рада рішуче засуджує проведення Росією посиленої та цілеспрямованої кампанії проти енергетичної та іншої цивільної інфраструктури України, яка має на меті використати зиму як зброю. Вона закликає збільшити матеріальну допомогу та прискорити її надання, щоб підвищити здатність України підтримувати свою електроенергетичну інфраструктуру в робочому стані. Зважаючи на це, Європейська Рада висловлює вдячність країнам-членам, зокрема сусідам України, за здійснення експорту електроенергії та наголошує на необхідності його подальшого збільшення. Вона також відзначає пріоритетність поглиблення інтеграції енергетичних систем України та Республіки Молдова з енергетичною мережею ЄС.
  7. Окрім того, варто продовжувати зусилля, спрямовані на подальше обмеження здатності Росії вести війну. У цьому контексті Європейська Рада вітає ухвалення 15-го пакету санкцій проти Росії, який також включає заходи проти «тіньового флоту». Вона вкотре повторює свій заклик до повного та ефективного дотримання санкцій. Важливо також впроваджувати додаткові інструменти і заходи для протидії ухилянню від санкцій, включно з механізмами залучення країн з-поза меж ЄС. Європейський Союз залишається готовим посилювати тиск на Росію, зокрема шляхом запровадження подальших санкцій. Відповідно до законодавства ЄС, російські активи мають залишатися знерухомленими доти, доки Росія не припинить свою загарбницьку війну проти України та не відшкодує збитки, завдані цією війною.
  8. Європейська Рада суворо засуджує підтримку Росії з боку країн з-поза меж ЄС, їхніх фізичних та юридичних осіб, яка дозволяє їй продовжувати загарбницьку війну проти України. Надання зброї та поглиблення військової співпраці між Росією, КНДР та Іраном, розгортання збройних сил КНДР на території Росії та їх використання на полі бою проти України є міжнародною ескалацією війни, яка матиме серйозні наслідки для міжнародного миру та безпеки. Європейська Рада закликає всі країни негайно припинити будь-яку пряму або непряму допомогу Росії в її загарбницькій війні проти України.
  9. Європейський Союз залишається відданим підтримці відбудови, відновлення та реконструкції України у координації з міжнародними партнерами. Конференція з питань відновлення України, яка відбудеться в Італії в липні 2025 року, матиме важливе значення у цьому контексті. Європейський Союз продовжуватиме тісно співпрацювати з Україною та підтримувати зусилля щодо впровадження реформ на її європейському шляху.

MARIA TOMASIK

Spokesperson for the European Council President

[email protected]

+32 470 88 23 83

+32 2 281 51 50

BEATRIZ NAVARRO

Deputy spokesperson for the European Council President

[email protected]

+32 471 33 22 92

+32 2 281 51 50

SYMEON PIPERIDIS

Press officer

[email protected]

+32 478 83 12 21

+32 2 281 84 72