This isn't an official website of the European Union

EU UNAPREĐUJE SMJERNICE O DJECI POGOĐENOJ ORUŽANIM SUKOBIMA

Djeca su neproporcionalno pogođena oružanim sukobima. Suočavaju se s nasiljem, povredama i smrću, regrutacijom ili korišćenjem od strane oružanih snaga i grupa, raseljavanjem i iseljavanjem, prekidom obrazovanja, nedostatkom zdravstvene njege, dugotrajnim fizičkim i mentalnim traumama i  sa još mnogo toga.

 

24. juna 2024. godine, EU je značajno ažurirala svoj okvir za djecu pogođenu oružanim sukobima (CAAC) usvajanjem revidiranih smjernica za rad u ovoj oblasti. Na ovaj način, EU je zauzela snažan stav kako bi zaštitila djecu uhvaćenu u unakrsnoj vatri sukoba i ratova širom svijeta.

Visoki predstavnik EU/potpredsjednik Josep Borrell naglasio je važnost usvajanja revidiranih smjernica:

Djeca širom svijeta trpe razorne posljedice sukoba, često bivaju eksploatisana, regrutovana, osakaćena, ubijena ili pate od dugotrajnih fizičkih i mentalnih trauma. Oružane snage i grupe nastavljaju da regrutuju i koriste djecu, odvodeći ih od njihovih porodica i zajednica, lišavajući ih dostojanstva i uništavajući im živote i budućnost. Naše ažurirane smjernice o djeci pogođenoj oružanim sukobima služe kao alat koji pomaže akterima EU širom svijeta da zaštite, promovišu i ispune prava djece pogođene sukobom.

Visoki predstavnik EU/potpredsjednik Josep Borrell

Najnoviji izvještaj generalnog sekretara UN-a o ovoj temi, objavljen 13. juna, ukazuje na povećanje od 21% tokom 2023. godine teških prekršaja izvršenih nad djecom u konfliktnim zonama, pri čemu je najveći broj zabilježen u Izraelu i okupiranim palestinskim teritorijama, kao i u DRC, Mjanmaru, Somaliji, Nigeriji i Sudanu.

Ažurirane smjernice će ojačati doprinos EU poštovanju, zaštiti i ispunjavanju prava djece pogođene oružanim sukobima i drugim slučajevima oružanog nasilja od strane terorističkih organizacija ili organizovanih kriminalnih grupa. Ovo unapređenje ojačaće sposobnost EU da zaštiti prava i dobrobit djece tokom cijelog konfliktnog ciklusa, nastojeći da poboljša prevenciju i postkonfliktnu podršku i osnaživanje, kao i snažnije traženje odgovornosti počinilaca za kršenja ljudskih prava i međunarodnog humanitarnog prava.

Children in a classroom

Od Ukrajine do Gaze, od Sudana do Haitija, djeca u zonama sukoba su lišena osnovnih, životnih uslova. Lišena su obrazovanja. Postaju žrtve seksualnog nasilja. Bivaju oteta i prisilno regrutovana. Djeca ne započinju ratove. Djeca žele mir. Evropska unija će nastaviti da pojačava svoje napore kako bi zaštitila i podržala djecu pogođenu oružanim sukobima i danas predstavlja revidirane smjernice EU o djeci pogođenoj oružanim sukobima, kako bi bile operativnije i efikasnije.

Evropska komesarka za demokratiju i demografiju i potpredsjednica Dubravka Šuica

Unapređenje je izrađeno kroz proces bliske saradnje između institucija EU koje rade u ovoj oblasti i država članica EU, nakon konsultacija s međunarodnim partnerima, civilnim društvom i drugim zainteresovanim stranama. Ovo unapređenje predstavlja značajan korak naprijed u daljem jačanju posvećenosti EU agendi za djecu pogođenu oružanim sukobima, postavljajući tvrđi i sveobuhvatniji okvir za zaštitu djece pogođene oružanim sukobima. Smjernice pružaju zajednički politički i operativni okvir za cijelu EU, uključujući njene države članice i sve institucije EU koje rade u ovoj oblasti.

Paralelno, EU je ažurirala i objavila svoju kontrolnu listu za integraciju zaštite djece pogođene oružanim sukobom u misije i operacije Zajedničke bezbjednosne i odbrambene politike (CSDP). Kontrolna lista CSDP je operativni i praktični alat koji pruža smjernice za planiranje i sprovođenje operativnih aktivnosti za više od dvadeset kriznih misija.

Evropski komesar za upravljanje krizama Janez Lenarčič pozdravio je lansiranje revidiranih smjernica:

Skoro 470 miliona djece živi u zonama sukoba širom svijeta, a Gaza, Ukrajina i Sudan samo su najpoznatiji primjeri na dugoj listi. Kako bi se zaštitila djeca pogođena sukobima čiji broj raste na globalnom nivou, može se reći da potreba za djelovanjem nikada nije bila hitnija. Kroz humanitarnu pomoć EU, radimo na tome da na holistički način odgovorimo na potrebe djece, uključujući zaštitu i pružanje obrazovanja. Snažno zagovaramo veće poštovanje međunarodnog humanitarnog prava i pristup humanitarnoj pomoći.

Evropski komesar za upravljanje krizama, Janez Lenarčič

Revidirane smjernice i kontrolna lista CSDP prepoznaju da se priroda ratovanja mijenja, i da se djeca u zonama sukoba suočavaju s povećanim prijetnjama, ne samo od novih tehnologija, već i od neselektivne upotrebe eksplozivnog oružja u naseljenim područjima. Ova revizija usklađuje okvir s agendom koju je postavio Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija, posebno sa šest teških prekršaja nad djecom tokom oružanih sukoba: ubistva i sakaćenja, regrutacije, seksualnog nasilja, otmica, napada na škole/bolnice i uskraćivanja humanitarne pomoći. Pozivajući na jače globalne mehanizme odgovornosti za ova odvratna kršenja prava djece, one takođe jačaju usklađivanje s mandatom generalnog sekretara UN-a i promovišu bližu saradnju s posebnom predstavnicom UN-a za djecu pogođenu oružanim sukobima, na globalnom, regionalnom i državnom nivou.

Smjernice se pridružuju sveobuhvatnom alatu za djelovanje EU u cilju zaštite djece pogođene oružanim sukobima, uključujući napore za sprečavanje sukoba, humanitarnu pomoć, političko angažovanje, dugoročne napore za izgradnju mira, i misije i operacije za upravljanje krizama.

Child-friendly verzija smjernica EU o djeci pogođenoj oružanim sukobima trenutno je u fazi konsultacija i biće lansirana narednih sedmica.

Pozadina

Djeca pogođena oružanim sukobima

Djeca, posebno ona pogođena oružanim sukobima, dugogodišnji su prioritet Evropske unije. 2003. godine, EU je usvojila prve smjernice o djeci pogođenoj oružanim sukobima, koje su naknadno ažurirane 2008. godine kako bi se njena politika objedinila u praktični alat za sprovođenje akcija.

2006. godine, EU je usvojila kontrolnu listu za integraciju zaštite djece pogođene oružanim sukobima u operacije zajedničke sigurnosne i odbrambene politike (CSDP). S obzirom na značajan razvoj globalne politike i razvoja unutar EU od tada, ažuriranje smjernica i kontrolne liste  za 2024. godinu podržaće kontinuirano efikasno djelovanje EU u skladu sa sveobuhvatnijim i holističkim pristupom.

Unapređenja uključuju naglasak na odgovornostima za implementaciju, jačanje kapaciteta i koordinacije među svim akterima u humanitarnom-razvojnom-mirovnom okviru; održivo finansiranje i resurse; jačanje pravnih i političkih okvira za traženje odgovornost; priznavanje ključne uloge obrazovanja, kao i psihosocijalnih i mentalnih zdravstvenih usluga; i izazivanje štetnih normi koje ometaju zaštitu djece.

U zemljama pogođenim sukobima, koja posebno utiču na djecu, EU radi na osiguravanju redovnog, koordinisanog i dosljednog diplomatskog i praktičnog angažmana sa ciljem zaštite djece, pravima djece i poštovanja međunarodnog humanitarnog prava. Samo tokom 2023. godine, EU je izdvojila 142 miliona eura za intervencije koje se tiču zaštite djece u okviru humanitarnih postavki, s značajnim dijelom posvećenim aktivnostima koje se tiču djece pogođene sukobom. Pored toga, EU nastavlja svoju posvećenost da 10% svog početnog budžeta za humanitarnu pomoć usmjeri na obrazovanje u vanrednim situacijama.

Smjernice CAAC-a su samo jedan alat na raspolaganju EU za podršku stanja djece pogođene oružanim sukobima. Drugi alati uključuju političke dijaloge, depeše, mandat specijalnog predstavnika EU za ljudska prava, bilateralnu i multilateralnu saradnju, podršku međunarodnim, nacionalnim i lokalnim nevladinim sektorima, misije za upravljanje krizama i saradnju s partnerima.

Prava djeteta

Smjernice takođe odgovaraju na globalnu posvećenost EU promociji, zaštiti, ispunjavanju i poštovanju prava djeteta. Strategija EU o pravima djeteta uključuje snažnu vanjsku dimenziju s EU koja pojačava svoj rad na promociji, zaštiti, ispunjavanju i poštovanju prava djeteta globalno, iskorjenjivanju dječijeg rada, borbi protiv dječijeg braka, značajnim ulaganjima u obrazovanje širom svijeta i zaštiti djece od svih oblika nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja, uključujući i humanitarni kontekst. EU takođe podstiče učešće djece i mladih na globalnom nivou kroz Akcioni plan za mlade u vanjskom djelovanju.

Preporuka Komisije o razvoju i jačanju integrisanih sistema zaštite djece u najboljem interesu djeteta takođe je pozvala države članice da usvoje integrisani pristup zaštiti djece u svom vanjskom djelovanju, kao što je zaštita djece pogođene oružanim sukobima, iskorjenjivanje dječijeg rada i zaštita djece od klimatskih promjena i opasnosti po životnu sredinu.