This isn't an official website of the European Union

Dodijeljene Nagrade EU za istraživačko novinarstvo

 

Ceremonija dodjele Nagrade EU za istraživačko novinarstvo 2024, čiji je domaćin bio Thomson Media, održana je 30. septembra u Evropskoj kući u Podgorici, proslavljajući izuzetna dostignuća istraživačkih novinara iz Crne Gore. Ova prestižna nagrada koju podržava Evropska unija, odaje priznanje za najbolje istraživačke priče objavljene u prethodnoj kalendarskoj godini u regionu Zapadnog Balkana i Turske.

Ceremonija je počela pozdravnim obraćanjem Sanje Lazić, predstavnice Thomson Media, koja je podijelila informacije o ovogodišnjem procesu prijave. „Primili smo 47 prijava koje pokrivaju širok spektar tema, uključujući političku korupciju, kršenja ljudskih prava, prava žena, pitanja životne sredine i još mnogo toga,“ rekla je Lazić. „Kvalitet priča koje smo primili ove godine pokazuje vitalnu ulogu koju istraživačko novinarstvo nastavlja da igra u našim društvima.“

Sanja Lazić, Thomson Media

Ambasador Evropske unije u Crnoj Gori Johan Satler izrazio je zadovoljstvo velikim brojem prijava za ovogodišnju nagradu EU što, kako je naveo, odražava pluralizam i raznolikost crnogorske medijske zajednice.

„Takođe mi je bilo zadovoljstvo vidjeti da crnogorski mediji proizvode dobro istražene i dobro prezentovane istraživačke priče, bez obzira na političku pripadnost onih koji su predmet istraživanja, i bilo da se radi o bivšim ili sadašnjim vlastima. Današnja ceremonija dokazuje da slobodni i profesionalni mediji u Crnoj Gori imaju izraženu svijest o svojoj odgovornosti da djeluju kao čuvari demokratije i drže vlast odgovornom,“ saopštio je ambasador EU.

Ambassador of the European Union to Montenegro Johann Sattler

Nakon obraćanja, svečanost je nastavljena predstavljanjem članova žirija koji su imali izazovan zadatak da izaberu ovogodišnje pobjednike. Žiri su činili Branko Čečen (istraživački novinar i medijski konsultant), Mileva Malešić (osnivačica Foruma žena Prijepolje) i Olivera Nikolić (direktorka Instituta za medije Crne Gore).

Pobjednici su proglašeni sljedećim redoslijedom:

3. mjesto:

Andrea Perišić, Crna Gora/Centar za istraživačko novinarstvo

Priča “Krijumčarenje crnogorskog arheološkog blaga: Raznose, prodaju i uništavaju baštinu bez kazne”,  osvjetljava ozbiljne a važne i zanemarene izazove i probleme koji se tiču očuvanja kulturne baštine u Crnoj Gori.

Closeup of journalist Andrea Perišić

“Priča se bavi našim odnosom prema arheološkom blagu koje su za sobom ostavili razni narodi, carstva i religije, koji su, kao i današnji građani Crne Gore, ovu zemlju smatrali svojim domom. Iznosti teška pitanja o stavu društva, zakonodavstva, vlasti i građana prema kulturnoj baštini i istoriji, i time prema mjestu koje zauzimamo u istoriji i svijetu. Posebo ističem značaj opsežnog istraživanja i etičkih izazova s kojima se novinarka suočili kako bi otkrili skrivene istine", kazala je Olivera Nikolić u svom obrazloženju.

2. mjesto: 

Đurđa Radulović, Crna Gora/Balkan Insight

Priča “Niko ne provjerava“: Kupovina zabranjenih pesticida u Crnoj Gori” se bavi alarmantnim zdravstvenim rizicima zbog neadekvatne kontrole opasnih pesticida u Crnoj Gori, oslanjajući se na priču iz prve ruke poljoprivrednika koji koristi toksične supstance koje na kraju završe u našim tijelima.

Closeup of journalist Đurđa Radulović

“Direktno iz štale sa toksičnim pesticidima marljivog farmera, dolazi priča o alarmantnom zdravstvenom riziku zbog nedostatka ozbiljnog nadzora. Ponekad su nam potrebni novinari poput Đurđe da otkriju koliko je značajan problem koji možda nismo ni svjesni. Ova dobro ispričana, važna, profesionalno potpuna i terenski istražena priča je upravo ono što češće želimo da vidimo u medijima”, kazala je Mileva Mališić prilikom uručenja.

1. mjesto:

Prvo mjesto podijelili su Tatjana Ašanin i Nikola Milosavić Aleksić (Crna Gora/TV Vijesti) i Svetlana Đokić i Milica Babić (Crna Gora/TV E).

Dokumentarno-istraživački film "U mutnim vodama," autorski rad Tatjane Ašanin i Nikole Milosavljevića Aleksića, bavi se zloupotrebama u javnom preduzeću Vodovod i kanalizacija Podgorica.

Ambassador Johann Sattler, Tatjana Ašanin and Nikola Milosavić Aleksić holding certificate

“Ovu temeljno zaokruženu, vješto objašnjenu i dobro dokumentovanu priču s ponosom možemo pokazati mladim ljudima koji teže da postanu novinari, uz riječi: "Evo kako se radi naš posao”. Svi relevantni izvori stali su pred kamere, činjenice su potkrijepljene brojnim dokazima, a gledaoci su imali priliku da vide i čuju prijetnje s kojima se novinari često suočavaju kao cijenu za savjestan rad u javnom interesu”, kazao je Branko Čečen koji je uručio ovu nagradu.

Ambassador Sattler, Svetlana Đokić and Milica Babić holdind certificate

Serija "Masakr odgovornosti," autorski rad Svetlane Đokić i Milice Babić, sastoji se od četiri epizode i prvi put je crnogorskoj javnosti razotkrio sve okolnosti tragedije na Cetinju, koja se dogodila 12. avgusta 2022. godine.

“Kada su vremena teška i situacije strašne, neko mora izvještavati o tome. Upravo su to uradile autorke ove potresne priče — bez kompromisa, sa posvećenošću i potpunom predanošću. One su hrabro ušle u ljudske i društvene dubine najstrašnijeg događaja u novijoj crnogorskoj istoriji, ispitujući svaki detalj, bez obzira na to šta ih je tamo čekalo. Uprkos traumatičnim emocijama i ozbiljnim optužbama koje su se pojavile, odlučno su sve što su saznale prenijele javnosti, tražeći od društva nešto bolje, humanije i civilizovanije”, kazao je Branko Čečen, koji je pobjednicima uručio ovu nagradu.

Pobjednicima je sertifikate uručio ambasador Evropske unije u Crnoj Gori Johan Satler, a svaki pobjednik je imao priliku da se obrati publici.

Ceremonija je završena grupnom fotografijom pobjednika i pozivom na koktel.

Pobjednici takmičenja na nacionalnom nivou takođe će imati priliku da se takmiče za regionalno priznanje, koje nagrađuje najbolje istraživačke priče sa regionalnim uticajem, a ocjenjuje ih poseban žiri. Pobjednici regionalnog takmičenja biće proglašeni posljednje sedmice oktobra u Ankari, u Turskoj.

O Nagradi EU za istraživačko novinarstvo

Nagradu EU za istraživačko novinarstvo organizuje Thomson Media, medijska organizacija posvećena razvoju medija i promovisanju slobode štampe širom svijeta. Projekat finansira Evropska unija, a sprovodi ga konzorcijum koji čine Balkanska istraživačka mreža – BIRN Hub, Centralnoevropski univerzitet (CEU) – Mađarska, Udruženje novinara (AJ) – Turska, Thomson Media (TM) – Njemačka, Univerzitet Goce Delčev Štip (UGD) – Sjeverna Makedonija, Nezavisni sindikat novinara i medijskih radnika (SSNM) – Sjeverna Makedonija, Asocijacija medija Jugoistočne Evrope (MASE) – Crna Gora i Balkanska istraživačka mreža Kosova (BIRN Kosovo).