Antitrust: Komisija otvara istragu o mogućem antikonkurentskom ponašanju Gugla i Mete u onlajn multimedijalnom oglašavanju
Evropska komisija je otvorila zvaničnu antimonopolsku istragu kako bi procijenila da li je sporazum između Gugla i Mete (ranije Fejsbuk) za usluge oglašavanja online možda prekršio pravila konkurencije EU.
Google pruža usluge tehnologije oglašavanja koje posreduju između oglašivača i izdavača putem aukcije u realnom vremenu oglasnog prostora na mreži na veb lokacijama ili mobilnim aplikacijama, uključujući i kroz svoj „program otvorenog licitiranja“. Meta pruža usluge multimedijalnog oglašavanja na mreži i, preko svoje „Meta Audience Netvork“, učestvuje u aukcijama za reklamni prostor trećih strana koristeći Google-ove i konkurentske usluge tehnologije oglašavanja.
Istraga Komisije odnosi se na sporazum iz septembra 2018., koji je Gugl nazvao „Jedi Blue“, između Gugla i Mete o učešću Metine mreže publike u Google-ovom programu otvorenog licitiranja. Komisija je zabrinuta da bi sporazum mogao da bude dio napora da se isključe usluge reklamnih tehnologija koje se takmiče sa Google-ovim programom otvorenog licitiranja, i da stoga ograniči ili poremeti konkurenciju na tržištima multimedijalnog oglašavanja na mreži, na štetu objavljivača, a na kraju i potrošača.
Ako se dokaže, prakse koje se istražuju mogu kršiti pravila EU o konkurenciji o antikonkurentnim sporazumima između kompanija (član 101. Ugovora o funkcionisanju Evropske unije („UFEU“)) i/ili zloupotrebu dominantnog položaja (član 102. UFEU) .
Komisija će sada sprovesti svoju detaljnu istragu kao prioritet. Otvaranje formalne istrage ne prejudicira njen ishod.
Britanska uprava za tržište konkurencije („CMA“) pokrenula je sopstvenu istragu o sporazumu između Gugla i Mete. Kao i obično, Komisija je bila u kontaktu sa CMA i namjerava da blisko sarađuje u ovoj istrazi u skladu sa važećim pravilima i procedurama.
Pozadina
Član 101. UFEU-a zabranjuje antikonkurentske sporazume i odluke udruženja preduzeća koja sprječavaju, ograničavaju ili narušavaju konkurenciju na jedinstvenom tržištu EU. Član 102. UFEU-a zabranjuje zloupotrebu dominantnog položaja. Sprovođenje ovih odredbi definisano je Antimonopolskom regulativom (Uredba Saveta br. 1/2003), koju mogu da primjenjuju i nacionalna tijela za zaštitu konkurencije.
Član 11(6) Antimonopolske uredbe predviđa da otvaranje postupka od strane Komisije oslobađa antimonopolske organe država članica njihove nadležnosti da takođe primjenjuju pravila konkurencije EU na dotične prakse. Član 16(1) dalje predviđa da nacionalni sudovi moraju izbjegavati donošenje odluka koje bi bile u suprotnosti sa odlukom koju Komisija razmatra u postupcima koje je pokrenula. Komisija je obavjestila kompanije i antimonopolske organe država članica da je pokrenula postupak u ovom slučaju.
Ne postoji zakonski rok za okončanje antimonopolske istrage. Trajanje antimonopolske istrage zavisi od brojnih faktora, uključujući složenost slučaja, stepen u kome dotične kompanije sarađuju sa Komisijom i ostvarivanje prava na odbranu.
Otvaranje formalnog postupka ne prejudicira ishod istrage. Njime se organi za konkurenciju država članica EU oslobađaju nadležnosti da primjenjuju pravila konkurencije EU na dotične prakse.