This isn't an official website of the European Union

Posvećenost EU obrazovanju na Kosovu: Osnaživanje nove generacije

Povodom Međunarodnog dana obrazovanja, Evropska unija ponovo potvrđuje svoju kontinuiranu posvećenost unapređenju obrazovnog sektora na Kosovu. Od 2007. godine, EU je uložila preko 85 miliona evra u inicijative usmerene na poboljšanje kvaliteta, pristupačnosti i inkluzivnosti obrazovnog sistema za sve zajednice na Kosovu. Ovi napori imaju za cilj da studentima i akademskoj zajednici na Kosovu pruže mogućnosti uporedive sa onima u EU, dok takođe doprinose ekonomskom razvoju zasnovanom na znanju i otvaranju radnih mesta.

Sveobuhvatna podrška EU obuhvata sve nivoe obrazovanja, od obrazovanja u ranom detinjstvu do stručnog obrazovanja i obuke (VET) i visokog obrazovanja. Ova investicija nije samo poboljšala obrazovnu infrastrukturu, već je i ojačala politički okvir koji reguliše obrazovanje na Kosovu, poboljšala kvalitet nastavnog materijala i udžbenika, promovisala digitalno učenje i podržala je uključivanje ranjivih grupa. Kao deo šireg programa EU za zapošljavanje i obrazovanje, EU je podržala izgradnju novih fakultetskih prostorija za Prirodno-matematički fakultet u vrednosti od 8,9 miliona evra, što je jedan od mnogih ključnih infrastrukturnih projekata širom Kosova. Do danas je EU finansirala izgradnju novih škola i renoviranje preko 20 obrazovnih objekata, značajno unapređujući uslove za učenje. Pored toga, energetska efikasnost je unapređena u više od 60 škola širom Kosova, smanjujući potrošnju energije za do 30%, čime EU potvrđuje svoju posvećenost održivosti. Veliki projekti izgradnje škola trenutno su u toku u Prizrenu i Ferizaju/Uroševcu, dok je Osnovna škola „Dardania“ u Prištini u potpunosti renovirana zahvaljujući finansiranju EU, pružajući učenicima i nastavnicima savremene, sigurne prostore za napredak.

Jedna od ključnih inicijativa za poboljšanje obrazovnog sistema na Kosovu je projekat Podrška osnovnom i srednjem obrazovanju (KosEd), koji se fokusira na razvoj nastavnika, zapošljavanje i kvalitet udžbenika. Sa preko 1.000 angažovanih nastavnika, KosEd će direktno uticati na 21% škola na Kosovu do juna 2025. Ovaj projekat je podržao Ministarstvo obrazovanja, nauke, tehnologije i inovacija u pokretanju pet transformativnih administrativnih uputstava reformu profesionalnog razvoja nastavnika. Takođe se pozabavio izazovima zapošljavanja uvođenjem Uredbe o postupcima selekcije zasnovane na zaslugama u julu 2024. godine, osiguravajući standardizovane i transparentne procese zapošljavanja u svim opštinama. Pored toga, KosEd je doprineo poboljšanju kvaliteta udžbenika, sačinivši 38 detaljnih pregleda udžbenika albanskog jezika i matematike za 1-8 razred i obezbeđujući obuke za 200 nastavnika o recenziji i poboljšanju udžbenika.

Paralelno, posvećenost EU inkluzivnom obrazovanju ogleda se u dostignućima projekta INCLUDE, koji se sprovodi u partnerstvu sa Savetom Evrope. Dok se KosEd fokusira na jačanje razvoja nastavnika i obrazovnih resursa, projekat INCLUDE je postigao napredak u osiguravanju jednakog pristupa obrazovanju za pripadnike nevećinskih zajednica. Preko 490 školskih profesionalaca je obučeno da bolje podrže različite potrebe učenika, uključujući tu i one iz zajednica Roma, Aškalija i Egipćana. Pored toga, projekat je obezbedio mentorstvo za više od 600 učenika viših srednjih škola i podučavanje za više od 100 učenika, pomažući im da poboljšaju akademski učinak i ostanu angažovani u obrazovanju, a takođe ih vodi i u razvoju karijere.

U oblasti stručnog obrazovanja EU je modernizovala nastavne planove i programe, uskladila ih sa potrebama tržišta rada i podržala obuku na radnom mestu. EU je takođe radila na uspostavljanju sistema praćenja za diplomce stručnog obrazovanja, istovremeno obezbeđujući da kvalifikacije budu usklađene sa Evropskim okvirom kvalifikacija.

Učešće Kosova u programu Erasmus+ značajno je prošireno. Od osnivanja kosovske Erasmus+ kancelarije 2014. godine, skoro 10.000 studenata i osoblja učestvovalo je u razmenama mobilnosti, a dodeljeno je više od 50 magistarskih stipendija. Između 2015. i 2024. godine, institucije visokog obrazovanja na Kosovu obezbedile su 75 projekata izgradnje kapaciteta, a 11 institucija je dobilo Erasmus povelje za visoko obrazovanje, dodatno ojačavajući učešće Kosova u evropskim obrazovnim mrežama.

EU sa ponosom podržava program „Young Cell Scheme“, vodeći program stipendija koji zajednički finansiraju EU i Kosovo. Od 2004. godine, ovaj program omogućio je oko 500 mladih sa Kosova da nastave visoko obrazovanje na vodećim univerzitetima u EU. Ovi diplomci su se vratili sa naprednim veštinama kako bi ojačali javnu administraciju Kosova i njen evropski put. Slaveći 20. godišnjicu ove godine, program odražava posvećenost EU osnaživanju budućih lidera i izgradnji svetlije budućnosti za Kosovo.