Zajedničko saopćenje za medije povodom Foruma ministara pravde i unutarnjih poslova EU i Zapadnog Balkana
(Budva, Crna Gora, 28.-29. oktobar 2024.)
Ministri unutarnjih poslova i pravde Mađarske, kao predstavnici zemlje koja predsjedava Vijećem Europske unije, zajedno s Europskom komisijom, koju predstavljaju europski povjerenici za unutarnje poslove i pravosuđe, sastali su se 28. i 29. oktobra 2024. godine u Budvi, Crna Gora, sa svojim kolegama sa Zapadnog Balkana na godišnjem Ministarskom forumu EU-Zapadni Balkan posvećenom pravosuđu i unutarnjim poslovima. Sastanku su prisustvovali i predstavnici Europske službe za vanjske poslove, agencija EU, te predstavnici Poljske i Danske, zemalja koje preuzimaju predsjedavanje Vijećem EU, dok su predstavnici Centra za kontrolu malog oružja i lakog naoružanja za jugoistočnu i istočnu Europu (SEESAC) i Vijeća Europe sudjelovali kao gosti. Sastanak je ponovno potvrdio snažnu regionalnu posvećenost i blisku suradnju u oblasti pravosuđa i unutarnjih poslova.
Razgovarano je o sljedećim temama:
UNUTARNJI POSLOVI
Borba protiv transnacionalnog organiziranog kriminala i nezakonite trgovine
Strane su se složile da nastave jačati suradnju na suzbijanju regionalnih i transnacionalnih organiziranih kriminalnih mreža uključenih u nezakonitu trgovinu, uključujući krijumčarenje migranata i trgovinu ljudima, drogama i vatrenim oružjem. Zajednički napori će se stoga nastaviti, posebno putem Europola i unutar Europske multidisciplinarne platforme za borbu protiv kaznenih dijela (EMPACT). Rješavanje fenomena droga zahtijeva pristup temeljen na dokazima, integriran, multidisciplinaran i uravnotežen, s ciljem smanjenja kako ponude tako i potražnje za drogama, te štetnih posljedica povezanih s drogama. Europska unija i Zapadni Balkan pozdravili su rad i podršku koju pružaju nadležne agencije i tijela EU, te nove prilike za daljnju suradnju u regiji i šire. Europska unija pozdravila je drugu fazu Mape puta o sveobuhvatnoj kontroli malog oružja i lakog naoružanja u regiji za period do 2030. godine, koju su podržali svi partneri sa Zapadnog Balkana.
Jačanje upravljanja migracijama, azilom i granicama: Akcijski plan EU za Zapadni Balkan
Europska unija i partneri sa Zapadnog Balkana konstatirali su napredak ostvaren u provedbi Akcijskog plana EU za Zapadni Balkan, koji je Komisija predstavila u decembru 2022. godine. Europska unija i Zapadni Balkan ponovili su svoju zajedničku opredijeljenost rješavanju ilegalnih migracija, s ciljem jačanja zaštite granica i borbe protiv krijumčarenja migranata, u skladu s Globalnim savezom za borbu protiv krijumčarenja migranata. Razgovori su se fokusirali na tekuće napore u uspostavi održivih sustava azila i prihvata, te osiguranju učinkovitog vraćanja migranata bez prava na boravak u njihove zemlje podrijetla. Europska unija podsjetila je na svoju povećanu političku i financijsku potporu regiji u oblasti migracija i pozvala partnere sa Zapadnog Balkana na daljnji napredak u usklađivanju svoje vizne politike s evropskom listom zemalja kojima je potrebna viza, s obzirom na dokazane učinke koje usklađenost viznih politika s politikama EU ima na smanjenje nezakonitih prelazaka granica duž rute.
Osim toga, partneri sa Zapadnog Balkana informirani su o Sustavu ulaska/izlaska (EES) i Europskom sustavu za informacije o putovanjima i njihovu autorizaciju (ETIAS), kao i o napretku u usvajanju novog Zajedničkog akcijskog plana za borbu protiv terorizma za Zapadni Balkan za 2025. godinu.
PRAVOSUĐE
Pravosuđe u digitalnom dobu
Europska unija i Zapadni Balkan razgovarali su o novostima u vezi digitalizacije pravosuđa i razmijenili mišljenja o prilikama i glavnim izazovima potencijalnog korištenja interoperabilnih rješenja i novih digitalnih tehnologija, uključujući umjetnu inteligenciju. Europska unija potaknula je partnere sa Zapadnog Balkana da usvoje strategije za e-pravosuđe, da ažuriraju postojeće i da nastave stabilan napredak u digitalizaciji pravosudnih sustava, koristeći sve dostupne fondove i postojeće alate e-pravosuđa. Europska unija je informirala o raspravama koje se trenutno vode unutar EU, između ostalog o naporima prema digitalizaciji pravosudnih sustava i o paketu elektroničkih dokaza. Sudionici su također informirani o Okvirnoj konvenciji Vijeća Europe o umjetnoj inteligenciji i ljudskim pravima, demokraciji i vladavini prava, koja je, između ostalog, otvorena za sudjelovanje trećih strana.
Prekogranična pravosudna suradnja u krivičnim stvarima
Strane su ponovile svoju predanost jačanju pravosudne suradnje u krivičnim stvarima, s naglaskom na unaprjeđenje istraga i krivičnog gonjenja kako bi se došlo do osuđujućih presuda u predmetima s prekograničnim elementima, posebice kad je u pitanju borba protiv organiziranog kriminala. Partneri sa Zapadnog Balkana su ohrabreni da unaprijede učinkovitost svog odgovora na transnacionalni organizirani kriminal, uz istovremeno unapređenje suradnje između pravosudnih organa u različitim državama i osiguravanje prava žrtava kriminala, u skladu s pravnom stečevinom EU i međunarodnim standardima. Europska unija je predstavila revidiranu Direktivu o pravima žrtava i neke od mjera i radnji provedenih u okviru Mape puta EU za borbu protiv organiziranog kriminala i trgovine narkoticima. Europska unija pozvala je partnere sa Zapadnog Balkana da pojačaju svoja nastojanja u provedbi relevantnih reformi i unapređenju prekogranične suradnje na krivično-pravnim pitanjima, naročito korištenjem svih mogućnosti za suradnju s agencijama i tijelima u oblasti pravosuđa i unutarnjih poslova (Eurojust, Europol i EPPO). Strane su se također dotaknule mogućnosti daljeg rada s trećim zemljama, između ostalog i zemljama Latinske Amerike.
Pored toga, Europska unija je informirala o novostima u oblasti pravosuđa, kao odgovor na ruski agresorski rat protiv Ukrajine, uključujući provedbu restriktivnih mjera, koordinacijske aktivnosti Eurojusta u istragama i procesuiranju međunarodnih zločina u Ukrajini, te pravima žrtava. Europska unija pozvala je partnere sa Zapadnog Balkana da svoj doprinos daju kroz stručnu pomoć, provedbu restriktivnih mjera i podrže Eurojust u koordinaciji istraga i krivičnog gonjenja ratnih zločina i drugih najtežih krivičnih djela počinjenih u Ukrajini.
Poljska, koja preuzima predsjedavanje Vijećem Europske unije je obavijestila učesnike o prioritetima u oblasti politika vezani za unutarnje poslove i pravosuđe tokom svog mandata.