Sporazum između EU i BiH o stabilizaciji i pridruživanju - OSMI SASTANAK PODODBORA ZA PRAVDU, SLOBODU I SIGURNOST
Osmi sastanak Pododbora za pravdu, slobodu i sigurnost u okviru Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između Evropske unije (EU) i Bosne i Hercegovine (BiH) održan je 10. i 11. decembra 2024. godine u Briselu u hibridnom formatu. Sastankom su supredsjedavali gospođa Barbara Jésus-Gimeno, šefica Odjela pri Generalnoj direkciji za evropsku politiku susjedstva i pregovore o proširenju Evropske komisije (Komisije) ispred Evropske unije i g. Mlađen Božović, šef kabineta ministra sigurnosti Bosne i Hercegovine, ispred Bosne i Hercegovine.
Komisija je naglasila svoju kontinuiranu podršku evropskom putu BiH i očekivanje konkretnog napretka u oblasti pravde, slobode i sigurnosti, s obzirom da većina „relevantnih koraka“ koje BiH treba poduzeti kako bi Vijeće usvojilo Pregovarački okvir spada u nadležnost ovog Pododbora. Komisija je naglasila očekivanje da će „temeljne oblasti“ pristupanja biti obuhvaćene nacrtom Reformske agende BiH, te pozvala na njeno brzo usvajanje kako bi građani BiH mogli ostvariti pristup sredstvima od jedne milijarde eura, vezanih za provedbu reformi. Komisija je podsjetila na Izvještaj iz paketa proširenja za 2024. godinu o Bosni i Hercegovini, kao prvi polazni osnov za raspravu.
Komisija je podsjetila nadležne na odgovornost da odgovore na očekivanja građana koji žele i zaslužuju nezavisan i efikasan pravosudni sistem koji se popunjava na osnovu stručnosti. S tim u vezi, Komisija je pozdravila tekuću implementaciju izmjena i dopuna Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću BiH (VSTV) koje se tiču integriteta i pozvala nadležne da ustraju u nastojanjima kako bi se uskoro mogle započeti provjere integriteta uz pažljivo vanjsko praćenje. Komisija je takođe ohrabrila Bosnu i Hercegovinu da ostvari napredak, te finalizira i usvoji sveobuhvatni novi Zakon o VSTV-u i novi Zakon o sudovima BiH usklašene sa evropskim standardima, koji su takođe dio „relevantnih koraka“. Komisija je dalje pozvala vlasti u BiH da brzo usvoje strateški okvir za reformu pravosuđa uz efikasno praćenje njegove provedbe i ohrabrila vlasti da finaliziraju unošenje kazni MKSJ-a u domaće krivične evidencije, nakon potpisivanja Memoranduma o razumijevanju prošle godine.
U pogledu temeljnih prava, Komisija je istakla važnost da Bosna i Hercegovina efikasno osigura da svi građani mogu u potpunosti ostvativati svoja prava bez diskriminacije, te važnost poštivanja prava djeteta, slobode okupljanja i pristupa informacijama. Također je naglašena potreba da se osigura rodna ravnopravnost i preduzmu efikasne mjere za sprečavanje i borbu protiv rodno zasnovanog nasilja, posebno kroz usklađivanje pravnog okvira sa pravnom stečevinom EU i međunarodnim obavezama zemlje na svim nivoima vlasti. Komisija je dalje elaborirala značaj saradnje sa civilnim društvom u procesu evropskih integracija.
Komisija je podcrtala da garantovanje slobode izražavanja i zaštite novinara predstavlja još jedan dio „relevantnih koraka“ i izrazila žaljenje zbog izostanka napretka u protekloj godini. Podsjetila je na potrebu dekriminalizacije klevete u cijeloj zemlji. Ohrabrila je nadležne da preuzmu vlasništvo nad mehanizmom za institucionalno i sistematsko praćenje prijetnji i nasilja nad novinarima i medijskim radnicima. Komisija je pozvala vlasti da preduzmu brze mjere i osiguraju finansijsku održivost javnog emitera, koji se već niz godina suočava s ozbiljnim rizikom od gašenja.
Komisija je podsjetila na svoja očekivanja da Bosna i Hercegovina uspostavi snažan pravni i institucionalni okvir za efikasno rješavanje korupcije i organiziranog kriminala na svim nivoima vlasti. To podrazumijeva efikasnu koordinaciju tijela za borbu protiv korupcije i saradnju policijskih agencija međusobno i sa tužilaštvima koji se bore protiv organizovanog kriminala. To takođe zahtijeva značajno unapređenje rezultata istraga, optužnica, krivičnog gonjenja i pravosnažnih presuda u predmetima organiziranog kriminala i korupcije. Komisija je pozdravila usvajanje Zakona o sprečavanju pranja novca i istakla ključni značaj njegove provedbe, posebno imajući u vidu tekuću evaluaciju Moneyval-a. I pored ostvarenog napretka u operativnim akcijama koje podržava Europol i jačanju kapaciteta koordinacije u Tužilaštvu, i dalje su prisutni sistemski nedostaci u operativnoj saradnji i kapacitetima policijskih agencija u istragama, usljed neusklađenosti krivičnog zakonodavstva, slabe institucionalne koordinacije i nedovoljnih resursa. Potrebno je unaprijediti finansijske istrage, te privremeno i trajno oduzimanje imovine.
Komisija je pozdravila potpisivanje sporazuma o operativnoj saradnji sa Eurojustom, te podsjetila da je za njegovo stupanje na snagu potrebno usvojiti Zakon o zaštiti podataka usklađen sa pravnom stečevinom EU. Što se tiče borbe protiv terorizma, Bosna i Hercegovina je pozvana da u 2025. godini implementira novi zajednički akcioni plan.
Što se tiče upravljanja migracijama, Komisija je pozdravila zaključenje pregovora o Statusnom sporazumu sa Frontexom, i raduje se njegovom usvajanju i implementaciji. Takođe je podsjetila na hitnu potrebu usvajanja Zakona o graničnoj kontroli, kao jednog od „relevantnih koraka“ koje zemlja treba da ispuni. Komisija je ohrabrila Bosnu i Hercegovinu da preduzme odlučne korake na uspostavi održivog sistema upravljanja migracijama, uključujući upravljanje azilom i snažno i udruženo djelovanje u borbi protiv krijumčarenja. Pozdravila je napore nadležnih organa u provedbi dobrovoljnog i nedobrovoljnog povratka osoba kojima nije potrebna međunarodna zaštita, u skladu sa evropskim i međunarodnim standardima.