Osmi sastanak Pododbora za poljoprivredu i ribarstvo između EU i BiH
Osmi sastanak Pododbora za poljoprivredu i ribarstvo, uključujući sigurnost hrane, veterinarska i fitosanitarna pitanja, između EU i Bosne i Hercegovine održan je 19. novembra 2024. godine. Predstavnici Evropske komisije (Komisija) i vlasti Bosne i Hercegovine (BiH) razgovarali su o najnovijim dešavanjima u ovim oblastima. Sastankom su kopredsjedavali g. Slobodan Cvijanović (pomoćnik ministra, Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH) i gđa Heinke Veit (zamjenica voditelja Odjela NEAR D.4 Bosna i Hercegovina, Kosovo, Generalne direkcije za politiku susjedstva i pregovore o proširenju, Evropska komisija).
U svjetlu odluke Evropskog vijeća iz marta 2024. godine o otvaranju pristupnih pregovora, Komisija je ohrabrila Bosnu i Hercegovinu da nastavi provedbu neophodnih reformi, značajno intenzivira napore na poboljšanju institucionalnih i administrativnih kapaciteta, ubrza usklađivanje zakonodavstva i razvoj strategija širom zemlje, kao i da unaprijedi koordinaciju u svim oblastima. Komisija je naglasila važnost potpunog poštivanja odredbi Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP), posebno onih koje se odnose na ustupke u oblasti trgovine, koje su strane usaglasile uz prethodno obavještavanje/konsultiranje o svim prijedlozima trgovinskih ograničenja.
Kada je u pitanju poljoprivreda i ruralni razvoj, jedan od ključnih sektora za konkurentnost ekonomije Bosne i Hercegovine i za lokalni razvoj, Komisija je primila na znanje usvajanje Strateškog plana ruralnog razvoja BiH za period 2023-2027. Izrazila je razočaranost što višegodišnja i višebudžetna strategija poljoprivrede i ruralnog razvoja još nije implementirana, te da mjere podrške širom zemlje još nisu usklađene. Komisija je izrazila žaljenje što nije postignut konkretan napredak u usklađivanju sa zajedničkom poljoprivrednom politikom EU (ZPP). Komisija ohrabruje BiH da iskoristi podršku dostupnu kroz TAIEX i pomoć iz okvira IPA sredstava za postizanje usklađenosti u ovoj oblasti i za potpunu usklađenost sa pravnom stečevinom EU. Iako može da potvrdi snažnu saradnju između institucija za statistiku u BiH, Komisija podsjeća na važnost provođenja Popisa poljoprivrede. Funkcionalne i efikasne sektorske reforme su neophodne kako bi se uhvatio korak sa promjenama na nivou EU i za kako bi BiH mogla napredovati na svom evropskom putu.
U oblastima sigurnosti hrane, veterinarskih i fitosanitarnih pitanja, Komisija je ponovila potrebu da se zakoni na državnom nivou o sigurnosti hrane i veterinarskim pitanjima usklade sa najnovijim razvojem pravne stečevine EU, posebno zakoni o hrani, zdravlju životinja, dobrobiti životinja i zdravlju bilja i službene kontrole, kao i da se nastavi sa unapređenjem institucionalnih i administrativnih kapaciteta, uključujući inspekcijske službe. Od izuzetnog je značaja da Bosna i Hercegovina unaprijedi svoje centralne baze podataka radi boljeg planiranja i provedbe relevantnih mjera za zdravlje životinja, kao i da se u potpunosti uspostavi centralni sistem za identifikaciju i registraciju životinja. Komisija je izrazila žaljenje što nije postignut napredak u uspostavljanju sistema nacionalnih referentnih laboratorija, kao što to zahtijeva pravna stečevina EU i državni zakoni o hrani, veterinarstvu i fitosanitarnim propisima kako bi se osigurao konsolidirani i usklađeni pravni okvir za poglavlje 12.