Osmi sastanak Pododbora za inovacije, informaciono društvo i socijalnu politiku između EU i Bosne i Hercegovine
Brisel (hibridni sastanak), 22. oktobar 2024.
Osmi sastanak Pododbora za inovacije, informaciono društvo i socijalnu politiku između EU i Bosne i Hercegovine održan je 22. oktobra 2024. Predstavnici Evropske komisije (Komisija) i vlasti Bosne i Hercegovine (BiH) razgovarali su o najnovijim dešavanjima u tim oblastima. Sastankom su kopredsjedavali gđa Heinke Veit (zamjenica načelnika odjela, Generalna direkcija za susjedstvo i pregovore o proširenju, Evropska komisija) i g. Adnan Husić (pomoćnik ministra, Ministarstvo civilnih poslova BiH).
Na konstruktivnom i otvorenom sastanku, Komisija je pozdravila napredak koji je BiH postigla u nekim oblastima i podstakla zemlju da nastavi s neophodnim reformama u skladu s preporukama EU. U svim sektorima Komisija je ohrabrila BiH da razvija usklađen pristup na nivou cijele države i jača administrativne kapacitete i sisteme praćenja u svim sektorima, unapređujući međuinstitucionalnu koordinaciju među relevantnim tijelima.
U oblasti informacionog društva i medija, Komisija je čestitala BiH na pristupanju programu Digitalna Evropa, koji će omogućiti pravnim i fizičkim licima iz BiH da apliciraju za bespovratnu pomoć EU u oblasti digitalizacije. Kako bi napredovala u toj oblasti, Komisija je ponovila potrebu da BiH usvoji zakone i strategije u skladu s pravnom tekovinom EU, uključujući Akt EU o vještačkoj inteligenciji i Direktivu o sigurnosti mreža i informacionih sistema. BiH također mora hitno izraditi državnu strategiju cyber sigurnosti u skladu s pravnom tekovinom EU i uspostaviti odgovorno tijelo za cyber sigurnost. Komisija je podsjetila BiH na potrebu za usvajanjem novog zakona o elektronskoj identifikaciji i uslugama povjerenja za elektronske transakcije. Što se tiče politike o audiovizuelnim uslugama, diskusija se fokusirala na potrebu za usvajanjem zakona o elektronskim medijima i daljem radu na uspostavljanju finansijski održivog i politički nezavisnog javnog RTV servisa.
Po pitanju socijalne politike i zapošljavanja, Komisiju je zanimao napredak u usvajanju državne strategije o zapošljavanju i jačanju mehanizma koordinacije za politike zapošljavanja u zemlji. Ponovila je potrebu da BiH poboljša postupke praćenja i ocjenjivanja mjera tržišta rada i poveća obuhvat naknada za nezaposlenost i socijalnih davanja na osnovu potreba. Komisija je pozdravila usvajanje akcionog plana za ravnopravnost polova za period 2023-2027, naglašavajući potrebu da BiH uskladi zakonodavstvo s pravnom tekovinom EU. Naglašena je i važnost blagovremenog pružanja statističkih podataka o temama kao što su migracije povezane s radom, kao i podataka o politikama zapošljavanja razvrstanih prema polu. Komisija je podsjetila BiH na mogućnost koju nudi tehnička pomoć EU (Taiex) za poboljšanje priprema za predstojeće provjere.
Po pitanju obrazovanja i kulture, Komisija je podvukla potrebu za državnom statistikom o obrazovanju i važnost provođenja u BiH nalaza izvještaja PISA 2018. i TIMSS 2019. Bitno je da BiH učestvuje u predstojećim međunarodnim testiranjima. BiH mora obezbijediti jednak i nediskriminatoran pristup obrazovanju i u tom smislu smanjiti jaz između urbanih i ruralnih sredina. Komisija je pozdravila održavanje prvog sastanka Konferencije ministara obrazovanja u BiH, naglasivši važnost jačanja koordinacije među donosiocima odluka u obrazovanju. Komisija je ponovila potrebu da BiH izradi nacionalni okvir kvalifikacija i nastavi rad na priznavanju akademskih kvalifikacija.
U pogledu istraživanja i inovacija, Komisija pozdravlja uspješno učešće BiH u programu Horizont Evrope, kao i napore na izradi i provođenju strategije pametne specijalizacije. BiH se ohrabruje da jača inovacije u okviru Stuba III Horizonta Evrope. BiH mora osnovati nacionalnu mrežu za istraživanje i obrazovanje i poboljšati rezultat na Evropskoj ljestvici uspjeha u inoviranju za 2024. budući da sve više zaostaje za EU. Stoga su potrebni dalji napori za unapređenje inovacionih kapaciteta i smanjenje zaostatka u odnosu na EU. Komisija je također podstakla BiH da finalizira i usvoji strategiju i akcioni plan za naučni razvoj za period 2023-2028.