This isn't an official website of the European Union
EU4BiH – financial assistance

Evropska unija je najveći trgovinski partner Bosne i Hercegovine i pružatelj finansijske pomoći te istinski partner BiH, koji ulaže u budućnost ove zemlje kako bi se u svim aspektima približila EU. Delegacija EU u BiH je od 1996. godine realizovala projekte u vrijednosti od preko 3,7 milijardi eura u grantovima za rekonstrukciju, vladavinu prava, održivu ekonomiju, obrazovanje i zapošljavanje, transport, poljoprivredu i ruralni razvoj te druge ključne oblasti u BiH. U protekloj deceniji, Delegacija EU u BiH je implementirala oko 1.000 projekata, ukupne vrijednosti blizu milijardu eura grantova.

Sredstva kojima se upravlja preko Delegacije EU u BiH nisu jedini izvor finansiranja EU od kojeg Bosna i Hercegovina ima koristi. Bosna i Hercegovina ostvaruje koristi iz različitih budžetskih izvora koji se isplaćuju preko raspoloživih lokalnih i regionalnih fondova. Investicioni okvir za Zapadni Balkan je, na primjer, finansirao 74 projekta u oblastima životne sredine, transporta, energetike, i socijalne zaštite u vrijednosti od 732,6 miliona eura u grantovima.

Pomoć Bosni i Hercegovini implementirana preko Delegacije EU

Assistance to Bosnia and Herzegovina implemented through the EU Delegation

Od 1996. godine Bosna i Hercegovina je koristila različite programe podrške EU (ECHO, OBNOVA, PHARE, CARDS, itd.).

IPA je od 2007. godine osnovni finansijski instrument EU koji podržava BiH u realizaciji političkih i ekonomskih reformi te ispunjavanju standarda EU u svim oblastima. Ove reforme će pružiti bolje mogućnosti za građane BiH i omogućiti razvoj standarda usporedivih sa onima koje uživaju građani u EU. IPA sredstva su osigurana u vidu bespovratnih sredstava (grantova) i namijenjena su prvenstveno institucijama da preuzmu svoje obaveze, ali su dostupna i drugim korisnicima (nevladine organizacije, poslovna zajednica, jedinice lokalne samouprave, poljoprivredna gazdinstva i druga fizička ili pravna lica).

 

Image
EU Programmes

IPA I (2007-2013)

U okviru IPA I, EU je osigurala 610 miliona eura za pomoć u tranziciji i izgradnju institucija u različitim oblastima, konkurentnost MSP-a, provođenje zakona, pravosuđe, borbu protiv pranja novca, jačanje kapaciteta parlamenata itd.

Image
EU Programmes

IPA II (2014-2020)

U okviru IPA II, EU je za Bosnu i Hercegovinu osigurala 530 miliona eura za pomoć u provedbi prijeko potrebnih reformi u oblasti demokratije i upravljanja, vladavine prava ili rasta i konkurentnosti i inovacija, okoliša, obrazovanja, zapošljavanja i socijalne politike, migracija itd.

Image
EU Programmes

IPA III (2021-2027)

IPA III je više strateška, s fokusom na vladavinu prava i poštivanje temeljnih vrijednosti; jačanje demokratskih institucija i reforma javne uprave; i promovisanje reformi ekonomskog upravljanja i konkurentnosti. Također jača sinergiju sa programima internih politika EU kako bi se maksimizirao efekat na ključne prioritetne sektore kao što su sigurnost, povezanost i energija, migracije, istraživanje i inovacije, ekološke i klimatske akcije. Sredstva u okviru IPA III raspodjeljuju se na osnovu relevantnosti politika i zrelosti predloženih projekata zemlje korisnice.

Kroz IPA III, EU osigurava oko 14,2 milijarde eura bespovratnih sredstava za podršku zemljama kandidatima i potencijalnim kandidatima u ključnim političkim, institucionalnim, društvenim i ekonomskim reformama. Sredstva dodijeljena za BiH u 2021. godini iznose 73 miliona eura za projekte iz oblasti energetike, transporta, migracija, podršku institucijama u BiH u pogledu potreba koje proizilaze iz procesa evropskih integracija, itd. Više informacija dostupno je ovdje. Što se tiče IPA 2022, godišnji akcioni plan je usvojen u decembru 2022. godine u ukupnom iznosu od 45,5 miliona eura. Projekti tek treba da budu ugovoreni.

 

Energy support package (IPA 2023)

Paket energetske podrške (IPA 2023)

Kako bi pomogla u ublažavanju energetske krize nakon ruske agresije na Ukrajinu 2022. godine, EU je izdvojila 70 miliona eura bespovratnih sredstava za podršku ugroženim porodicama sa njihovim računima za struju, kao i domaćinstvima i ranjivim preduzećima u BiH za unapređenje energetske efikasnosti i tranzicije ka čišćoj i zelenijoj budućnosti. Očekuje se da će prva tranša sredstava biti isplaćena u martu 2023.

Lista projekata finansiranih u okviru IPA I, II i III dostupna je ovdje.

 

Posebne mjere hitne pomoći

U hitnim okolnostima, EU usvaja ad hoc posebne mjere u okviru IPA programa za pružanje pomoći. Neki od primjera uključuju:

covid 19

COVID-19
Tokom pandemije virusa COVID-19, EU je BiH osigurala preko 95 miliona eura bespovratnih sredstava za ublažavanje krize i oporavak od pandemije u zdravstvenom i ekonomskom sektoru (7,6 miliona eura za zaštitnu i medicinsku opremu, 13,7 miliona eura za nabavku vakcina, opremu i materijale za imunizaciju, opremu hladnog lanca i vozila za transport vakcina i 75 miliona eura za socioekonomski oporavak).

Floods OporavakPoplava

Poplave 2014.
Nakon razornih poplava u Bosni i Hercegovini 2014. godine, EU je izdvojila preko 84 miliona eura bespovratnih sredstava lokalnim zajednicama koje su pretrpjele veliku štetu. Sredstva su korištena za pružanje direktne podrške građanima kroz izgradnju i sanaciju stambenih jedinica i sredstava za život ugroženim domaćinstvima kako bi osigurali stabilan i održiv prihod. Značajan dio ovih sredstava iskorišten je za povećanje kapaciteta BiH u smislu prevencije i zaštite za integrisano upravljanje rizicima od poplava.

migrations

Migracije
Od početka priliva izbjeglica i migranata u BiH, EU blisko sarađuje sa svojim međunarodnim partnerima i vlastima u BiH kako bi osigurala smještaj, hranu, vodu, komunalne i zdravstvene usluge, te podržala zemlju u jačanju njenih kapaciteta za upravljanje migracijama. Od početka 2018. godine, EU je osigurala 144 miliona eura bespovratnih sredstava za pomoć direktno BiH, kao i putem implementacionih partnera.

 

Pomoć Bosni i Hercegovini iz regionalnih fondova

EU je najveći pružatelj finansijske pomoći za Zapadni Balkan. Pored individualne podrške zemljama u procesu proširenja za članstvo u EU, EU pruža finansijsku i tehničku pomoć kroz IPA program za više zemalja. Samo za period od 2014. do 2020. godine, EU je osigurala blizu 3 milijarde eura bespovratnih sredstava za Zapadni Balkan radeći zajedno na dugoročnom ekonomskom oporavku, zelenoj i digitalnoj tranziciji, bržoj regionalnoj integraciji, razvoju privatnog sektora i konvergenciji sa EU. EU koristi više instrumenata za pružanje regionalne podrške.

 

  1. REGIONALNA TERITORIJALNA SARADNJA

Evropska teritorijalna saradnja je instrument kohezione politike EU sa ciljem rješavanja prekograničnih pitanja i zajedničkog razvoja potencijala različitih teritorija u Evropi. U budžetskom periodu od 2014. do 2020. godine, EU je dodijelila 9,8 milijardi eura bespovratnih sredstava za teritorijalnu saradnju.

Programi teritorijalne saradnje u kojima BiH učestvuje:

Image
A)	REGIONAL TERITORIAL COOPERATION

Program prekogranične saradnje BiH – Crna Gora (2014-2020) Podrška zajedničkim aktivnostima u prekograničnom području između Bosne i Hercegovine i Crne Gore po različitim temama: životna sredina, turizam, zaštita kulturnog i prirodnog naslijeđa, zapošljavanje itd. Sveukupna sredstva EU dostupna za ovaj program iznosila su 8,4 miliona eura.

Image
A)	REGIONAL TERITORIAL COOPERATION

Program prekogranične saradnje BiH – Srbija (2014-2020) Podrška zajedničkim akcijama u prekograničnom području između Bosne i Hercegovine i Srbije za zapošljavanje, mobilnost radne snage, socijalnu i prekograničnu kulturnu inkluziju.

Ukupna raspoloživa sredstva EU za ovaj program iznosila su 14 miliona eura.

Image
A)	REGIONAL TERITORIAL COOPERATION

Interreg IPA program prekogranične saradnje Hrvatska – BiH – CG (2014-2020) program usmjeren na jačanje socioekonomskog razvoja u oblasti zdravstvene i socijalne zaštite, zaštite životne sredine i prirode, prevencije rizika, održive energije i razvoja održivog turizma i poslovnog okruženja. Ukupan budžet iznosio je 57,15 miliona eura.

Image
A)	REGIONAL TERITORIAL COOPERATION

Interreg program transnacionalne saradnje Mediteran (MED) MED program okuplja 13 evropskih zemalja sa sjeverne obale Mediterana, koje zajednički rade na održivom rastu u regionu. Za ovaj program je EU do sada osigurala 190 miliona eura. Poziv za projekte u okviru novog MED programa (2021-2027) sa raspoloživim budžetom od 294 miliona eura dostupan je ovdje

 
Image
A)	REGIONAL TERITORIAL COOPERATION

Interreg Jadransko-jonski program transnacionalne saradnje (ADRION)  ADRION ulaže u regionalne inovativne sisteme, kulturno i prirodno naslijeđe, otpornost na okoliš, održivi transport i mobilnost, kao i izgradnju kapaciteta. Za ovaj Program (2014-2020), EU je do sada osigurala 160 miliona eura. Za ADRION (2021-2027) je EU izdvojila 130,6 miliona eura.

 
Image
A)	REGIONAL TERITORIAL COOPERATION

Interreg Dunavski program transnacionalne saradnje
Program razvija koordinirane politike i akcije u programskoj oblasti jačajući opredjeljenje iz Strategije Evropa 2020 prema tri dimenzije pametnog, održivog i inkluzivnog rasta. Ukupni budžet EU u periodu 2021. do 2020. iznosio je preko 270 miliona eura.

  1. REGIONALNA INVESTICIONA PODRŠKA

Jedan od najvažnijih finansijskih instrumenata regionalne pomoći za BiH je Investicioni okvir za Zapadni Balkan (WBIF). Zbog svoje saradničke prirode u skladu sa pristupom „Tim Evropa“, WBIF je osnovno sredstvo za implementaciju ambicioznog ekonomskog i investicionog plana EU za Zapadni Balkan.

bilboard WBIF

Investicioni okvir za Zapadni Balkan (WBIF)

WBIF je zajednička inicijativa EU, finansijskih institucija, bilateralnih donatora i korisnika, koja ima za cilj unapređenje harmonizacije i saradnje u investicijama za socioekonomski razvoj regiona i doprinos evropskoj perspektivi Zapadnog Balkana. Putem WBIF-a, EU je izdvojila 2,6 milijardi eura bespovratnih sredstava zemljama Zapadnog Balkana. EU je samo u BiH do sada finansirala 74 projekta u oblastima životne sredine, transporta, energetike i socijalne zaštite u vrijednosti od 732,6 miliona eura bespovratnih sredstava. Spisak projekata dostupan je ovdje.

Trenutno je Koridor Vc najveći vodeći projekat u BiH koji finansira EU kroz WBIF. Samo za izgradnju Koridora Vc, EU je do sada osigurala 566 miliona eura bespovratnih sredstava. Nakon grantova slijede najpovoljniji krediti vrijedni preko 2 milijarde eura od strane međunarodnih finansijskih institucija, Evropske investicione banke (EIB) i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD). Više informacija o Koridoru Vc dostupno je ovdje

EU je osigurala preko 110 miliona eura bespovratnih sredstava za druge vodeće infrastrukturne projekte preko WBIF-a. Neki od ovih projekata su Sanacija Luke Brčko, deminiranje rijeke Save, izgradnja mosta Gradiška preko rijeke Save, modernizacija željezničke dionice Šamac – Doboj – Rječica, rekonstrukcija postojećih azbestnih cijevi i vodovoda u Gradačcu, rekonstrukcija vodovodne mreže u Visokom, sanacija vodovodne i kanalizacione mreže u Banja Luci, unapređenje vodovoda u šest općina Kantona Sarajevo.

Dostupno je više WBIF instrumenata za Zapadni Balkan sa ciljem postizanja održivih energetskih ciljeva i podsticanja ekonomskog razvoja i prosperiteta regiona.

 

 

EIP solar panels

Ekonomski i investicioni plan (EIP 2021-2027)

EIP identifikuje deset vodećih investicionih kompanija i izdvaja značajan finansijski paket od do 9 milijardi eura u bespovratnim sredstvima EU za Zapadni Balkan, sa potencijalom za mobilizaciju do 20 milijardi eura investicija. EIP podržava ulaganja u održivi transport, čistu energiju, životnu sredinu i klimu, digitalnu budućnost, konkurentnost poslovnog sektora, razvoj ljudskog kapitala. WBIF je glavno sredstvo za implementaciju ovog ambicioznog plana oporavka za region. Više informacija o EIP-u je dostupno ovdje.

 

 

  1. REGIONALNA SARADNJA I UMREŽAVANJE

 

EU finansira i promoviše regionalnu saradnju, umrežavanje i razmjenu najboljih praksi kako bi se pomoglo zemljama u procesu proširenja da se bolje pripreme za članstvo u EU, usklade svoje nacionalno zakonodavstvo sa pravnom stečevinom EU (acquis) i da se postepeno prilagode standardima i praksi EU kroz različite inicijative regionalne saradnje, uključujući i sljedeće:

  1. REGIONALNA HORIZONTALNA PODRŠKA

TAIEX i Twinning su instrumenti EU za razmjenu znanja EU na regionalnom nivou. Od 1996. godine, EU podržava javnu upravu u vezi sa usklađivanjem, primjenom i provođenjem zakonodavstva EU, kao i olakšavanjem razmjene najboljih praksi EU kroz svoj instrument TAIEX (tehnička pomoć i razmjena informacija), kao i u obliku twining projekata. Do sada je TAIEX podržao više od 90 partnerskih zemalja mobilizirajući preko 40.000 stručnjaka na više od 26.000 događaja. Više informacija o TAIEX-u i Twining pomoći dostupno je ovdje.

Programi EU

Erasmus-plus-Launch-102

Programi EU namijenjeni su zemljama članicama EU, ali su neki od njih otvoreni i za zemlje koje su na putu ka EU. Kao takvi, smatraju se jednim od najvažnijih instrumenata pretpristupne strategije, odnosno upoznavanja zemalja kandidata i potencijalnih kandidata za članstvo u EU sa metodama rada EU i njihovom integracijom u sektorske politike EU u očekivanju pristupanja. Od 2014. do 2020. godine BiH je učestvovala u osam programa EU, dajući zemlji pristup fondovima od više milijardi eura: Horizont 2020, Kreativna Evropa, Erasmus+, Evropa za građane, FISCALIS, COSME, Zdravlje za rast, Carine. Više informacija o EU programu i načinu prijave dostupno je ovdje

Ostali tekući programi i inicijative koje finansira EU:

civilno drustvo Mladi za ljudska prava

Program podrške civilnom društvu i medijima (CSF)

EU je 2008. godine uspostavila ovaj program za podršku civilnom društvu i medijima u regionu. U okviru IPA II (2014-2020) EU je programirala više od 330 miliona eura grantova kroz CSF. Podrška je pružena i putem bilateralnih i regionalnih kanala i nastavit će se u okviru IPA III. Što se tiče bilateralne pomoći, organizacije civilnog društva i mediji u BiH su u periodu od 2014. do 2020. godine dobili 9,1 milion eura.

thematski program women

Tematski program za ljudska prava i demokratiju

Tematski program za ljudska prava i demokratiju (ranije poznat pod nazivom Evropski instrument za demokratiju i ljudska prava - EIDHR) je komplementaran drugim instrumentima vanjske pomoći EU. Podržava OCD u zemljama koje nisu članice EU da postanu efikasna snaga za političke reforme i odbranu ljudskih prava. Više informacija o projektima u BiH koji se finansiraju u okviru CFS i EIDHR iz IPA II dostupno je ovdje.

Image
EU Programmes

 

Regionalni program stambenog zbrinjavanja (RHP)

RHP je zajednička inicijativa Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Crne Gore i Srbije i doprinosi rješavanju dugotrajne situacije raseljenja najugroženijih izbjeglica i raseljenih lica nakon sukoba 1991. do 1995. godine na teritoriji bivše Jugoslavije. EU je najveći donator, od ukupno opredijeljenih 294 miliona eura, EU je dala 238 miliona eura bespovratnih sredstava, odnosno 81% sredstava. Samo za BiH EU je do sada odobrila 65 miliona eura. Više informacija o RHP-u dostupno je ovdje.

Horizontal facility Block the hatred share the love campaign

Horizontalni instrument za Zapadni Balkan i Tursku (HF)

BiH također ima koristi od instrumenta saradnje Evropske unije i Vijeća Evrope „Horizontalni instrument za Zapadni Balkan i Tursku “ (HF) koji je pokrenut u maju 2016. Područja ciljana u okviru HF-a su okosnica pristupa politika proširenju po kojima se prvo rješavaju temeljna pitanja, odnosno vladavina prava, zaštita temeljnih prava, sloboda medija i sloboda izražavanja. Više informacija o projektima realizovanim u okviru HF I i HF II u vrijednosti od 61 milion eura dostupno je ovdje. HF III vrijedan blizu 41 milion eura započeo je u januaru 2023. i trajat će do decembra 2026. godine. Više informacija o načinu apliciranja za sredstva dostupno je ovdje. BiH također ima koristi od regionalnih programa EU i Vijeća Evrope iPROCEEDS 2: Saradnja u borbi protiv kibernetičkog kriminala: ciljanje imovine stečene krivičnim djelom na internetu i osiguranje elektronskih dokaza s ukupnim budžetom od skoro 5 miliona eura i ROMACTED faza II: Promovisanje dobrog upravljanja i osnaživanja Roma na lokalnom nivou sa ukupnim budžetom od 6,5 miliona eura.