This isn't an official website of the European Union

Evropska unija i njene države članice najveći su trgovinski partner Bosne i Hercegovine, ali i investitor i pružalac finansijske pomoći, u tijesnoj saradnji s domaćim organima na podršci reformama nužnim za napredak na evropskom putu i bolji život građana.

  • Image
    Sarajevo bridges in EU colours

    Sarajevski mostovi u bojama Evropske unije.

    Izvor: EU u BiH

     

Politički odnosi

Na putu ka budućnosti u EU

Državljani Bosne i Hercegovine ostvaruju pogodnosti bezviznog režima za šengenski prostor od 2010. godine. Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) stupio je na snagu 1. juna 2015. godine, a njegove trgovinske odredbe se primjenjuju od 2008. godine, što je dovelo do progresivne liberalizacije trgovine.

Bosna i Hercegovina je podnijela zahtjev za članstvo u EU u februaru 2016. Komisija je usvojila svoje Mišljenje (Avis) o zahtjevu zemlje za članstvo u EU u maju 2019. godine, sa utvrđenih 14 ključnih prioriteta koje zemlja treba ispuniti za otvaranje pristupnih pregovora. Vijeće EU je usvojilo Mišljenje i ključne prioritete u decembru 2019. Mišljenje predstavlja sveobuhvatnu mapu puta za detaljne reforme u oblastima demokratije i funkcionalnosti, vladavine prava, temeljnih prava i reforme javne uprave.

Komisija je u oktobru 2022. dala preporuku za kandidatski status Bosne i Hercegovine, uz razumijevanje da se poduzima cijeli niz koraka. U decembru 2022. godine Evropsko vijeće dodijelilo je Bosni i Hercegovini status zemlje kandidata. U decembru 2023. godine Evropsko vijeće je donijelo odluku o otvaranju pristupnih pregovora sa Bosnom i Hercegovinom, nakon što se postigne neophodan stepen usklađenosti sa kriterijima za članstvo. Također je pozvalo Komisiju da izvijesti Vijeće o napretku najkasnije u martu 2024. godine, s ciljem donošenja odluke. U martu 2024. godine Evropsko vijeće je donijelo odluku o otvaranju pristupnih pregovora sa Bosnom i Hercegovinom.

Ekonomski odnosi

Najveći trgovinski partner Bosne i Hercegovine

EU je najveći trgovinski partner Bosne i Hercegovine. U 2022. godini, 57% uvoza je iz EU, dok je 74% izvoza otišlo u EU. Oko 60% direktnih stranih investicija potiče iz zemalja EU. Bosna i Hercegovina učestvuje u ekonomskom dijalogu sa EU. Svake godine zemlja podnosi Evropskoj komisiji srednjoročni program ekonomskih reformi (engl. ERP), u kojem se utvrđuju planovi za jačanje makrofiskalne stabilnosti i rješavanje strukturnih prepreka rastu. Na osnovu ERP-a, BiH se godišnje sastaje sa Komisijom, državama članicama EU i svim ostalim zemljama u procesu proširenja u okviru Ekonomskog i finansijskog dijaloga, s ciljem pripreme zemlje za buduće učešće u koordinaciji ekonomskih politika EU.

Nakon isteka prethodnih reformskih agendi (Reformska agenda za period 2015. do 2018. i Zajedničkog socioekonomskog paketa za period 2019. do 2022.), vlasti na svim nivoima u zemlji obavezne su provesti novi set socioekonomskih reformi, u cijelosti u skladu sa smjernicama politika predstavljenim u zajedničkim zaključcima Ekonomskog i finansijskog dijaloga. EU ostaje posvećena podršci ovom procesu kroz bespovratna sredstva, zajmove i tehničku pomoć.

Socioekonomske reforme su ključne za napredak BiH ka funkcionalnoj tržišnoj ekonomiji, što je važan preduslov za punopravno članstvo zemlje u EU. Program ekonomskih reformi je dokument koji svaka zemlja kandidat podnosi svake godine u kojem se navodi njihov program strukturnih reformi za naredne tri godine. Nove smjernice za izradu ovih programa objavljene su 2023. godine pod nazivom ERP 2.0. sa ciljem uređenja procedura i osiguranja usmjerenijeg pristupa. ERP 2.0 definiše tri oblasti i 12 strukturnih reformi od kojih svaka zemlja kandidat treba da izabere do dvije strukturne reforme u svakoj od tri oblasti. EU će u naredne dvije godine pružiti tehničku podršku BiH kako bi se provela dijagnostika strukturalnih prepreka, definisale potrebne reforme, kao i mjere i aktivnosti nužne za njihovo ostvarivanje.

Tri reforme (12 strukturnih reformi):

  1. Konkurentnost (a. Poslovno okruženje i smanjenje neformalne ekonomije, b. Reforma preduzeća u državnom vlasništvu, c. Reforme na ekonomskim integracijama, d. Poljoprivreda, industrija i usluge, e. Istraživanje, razvoj i inovacije)
  2. Održivost i otpornost (a. Zelena tranzicija/digitalna transformacija, b. Reforme energetskog tržišta, c. Reforme transportnog tržišta)
  3. Ljudski kapital i socijalne politike (a. Obrazovanje i vještine, b. Zapošljavanje i tržište rada, c. Socijalna zaštita i inkluzija, d. Zdravstvena zaštita).

  • Image
    Berlin Process leaders' Summit

    Samit lidera Berlinskog procesa 2023. godine.

    Copyright: EU

  • Image
    Boxes of COVID-19 vaccines are unloaded from an aircraft at Sarajevo International Airport.

    Vakcine protiv COVID-19 nabavljene putem finansijske podrške EU, uz pomoć Vlade Austrije, pristižu na Međunarodni aerodrom Sarajevo u maju 2021. 

    Izvor: EU u BiH

Finansijska podrška

Najveći donator Bosni i Hercegovini

EU je najveći trgovinski partner Bosne i Hercegovine te osigurava značajnu finansijsku pomoć. Od 1996. godine Delegacija EU u BiH implementirala je projekte vrijedne preko 3,7 milijardi eura u grantovima za rekonstrukciju, vladavinu prava, održivu ekonomiju, obrazovanje i zapošljavanje, transport, poljoprivredu i ruralni razvoj i druge ključne oblasti u BiH. Bosna i Hercegovina je također korisnica finansijske pomoći EU koja se isplaćuje putem dostupnih lokalnih i regionalnih fondova te najvećim dijelom u okviru Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA), za čiju implementaciju je zadužena Delegacija EU u BiH kroz modalitet direktnog upravljanja.

EU podržava socioekonomski razvoj i temeljne reforme u Bosni i Hercegovini uz finansijsku i tehničku pomoć kroz IPA. Za period 2021. do 2023. godine, sredstva u okviru IPA III za nacionalne programe iznose preko 256 miliona eura za Bosnu i Hercegovinu, što uključuje 70 miliona eura iz hitnih mjera iz Paketa energetske podrške za 2023., od kojih je 90% već isplaćeno za podršku ugroženim porodicama i malim i srednjim preduzećima suočenim sa rastućim cijenama energenata. Aktivnosti su također usmjerene na podršku mjerama politike za ubrzavanje energetske tranzicije.

Sredstva kojima se upravlja preko Delegacije EU u BiH nisu jedini izvor sredstava EU koje Bosna i Hercegovina koristi. Bosna i Hercegovina je korisnica različitih budžetskih sredstava koji se isplaćuju putem raspoloživih lokalnih i regionalnih fondova. Više informacija o projektima i finansijskoj podršci BiH dostupno je na ovom linku.

Bosna i Hercegovina je progresivno proširila svoje učešće u programima EU, djelimično sufinansiranim iz IPA fondova. BiH trenutno učestvuje u programima COSME, Kreativnoj Evropi, Carini 2020, Evropi za građane, Erasmus+, Fiscalis 2020, Horizontu Europe, Digitalnoj Evropi i Trećem programu za djelovanje Unije u oblasti zdravstva i Mehanizam civilne zaštite EU („rescEU“). Bosna i Hercegovina također učestvuje u programima teritorijalne saradnje (Prekogranična saradnja, INTERREG-EURO-MED program itd.). Na početku izbijanja pandemije COVID-19, EU je izdvojila 7 miliona eura za rješavanje direktnih potreba javnog zdravstvenog sistema širom BiH, mobilizovano je 13,7 miliona eura za nabavku vakcina protiv COVID-19 i 73,5 miliona eura za projekte socioekonomskog oporavka.

Mir i sigurnost

Podrška stabilnosti i sigurnosti u Bosni i Hercegovini

Evropska unija nastavlja da podržava implementaciju Općeg okvirnog sporazuma za mir potpisanog u Daytonu/Parizu 1995. godine.

  • Od januara 2003. do juna 2012. godine, Policijska misija Evropske unije (EUPM) u BiH podržavala je institucije vladavine prava u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, pored savjetodavne uloge u izradi novih zakona o policijskim agencijama. U 2012. godini, Delegacija EU/EUSR u BiH preuzeli su ulogu pružanja podrške u smislu politika i strateške podrške za provođenje zakona u BiH, kroz savjetodavnu ulogu u zakonodavstvu o radu policijskih agencija, promociju saradnje u zemlji i na međunarodnom planu, kao i poštivanje ljudskih prava i temeljnih sloboda.
  • EU je pokrenula vojnu operaciju EUFOR Althea u decembru 2004. Glavni ciljevi operacije Althea uključuju osiguranje izgradnje kapaciteta i obuke Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, podržavanje napora BiH da očuva sigurno i bezbjedno okruženje u BiH, te kapaciteta odvraćanja i kontinuiranog poštivanja uloge utvrđene Aneksima 1A i 2 Dejtonskog/pariškog sporazuma, a u svojstvu pravnog nasljednika SFOR-a.

  • Image
    Members of the BiH Armed Forces and EUFOR watch helicopter flypast in front of Army Hall in Sarajevo.

    Ceremonijalno nadlijetanje u okviru zajedničke parade EUFOR-a i EUSR-a povodom Dana Evrope u Sarajevu. 

    Izvor: EU u BiH

  • Image
    Reinhard Priebe walks to the podium to deliver his address at the “Right to Justice” public debate held at the BiH Parliamentary Assembly in November 2019.

    Obraćanje Reinhard Priebea na javnoj debati “Pravo na pravdu” koja je održana u Parlamentarnoj skupštini BiH u novembru 2019. godine, pred objavu Izvještaja stručnjaka (Priebe i drugi).

    Izvor: EU u BiH

Utemeljenje vladavine prava

Od strukturiranog dijaloga o pravosuđu do danas

Politički dijalog između BiH i EU o vladavini prava održava se od 2011. godine u kontekstu Strukturiranog dijaloga o pravosuđu, a od decembra 2016. u okviru Pododbora za pravdu, slobodu i sigurnost. Tri od 14 ključnih prioriteta utvrđenih u Mišljenju Evropske komisije iz maja 2019. preciziraju ciljane reforme u oblasti vladavine prave, s ciljem unapređenja funkcionisanja pravosuđa, jačanje prevencije i borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, kao i osiguranje efikasne koordinacije u upravljanju granicom i migracijama na svim nivoima.

Kao rezultat inicijative EU da se poboljša praćenje vladavine prave, u decembru 2019. godine je objavljen Izvještaj stručnjaka o pitanjima vladavine prava u BiH (tzv. Priebeov izvještaj). Nalazi ovog izvještaja u velikoj mjeri su preuzeti i u okviru Analitičkog izvještaja u prilogu Mišljenja Komisije i ukazuju na niz duboko zabrinjavajućih nedostataka u vladavini prava u BiH. EU je apelovala na sve relevantne vlasti u BiH da iste hitno počnu rješavati.